10 najlepších drám zo športového prostredia, ktoré očarili celý svet!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najlepšie športové drámy

Svet športu je nesmierne vypätý a dramatický. V súčasnosti, keď celý svet rieši prebiehajúce Majstrovstvá sveta vo futbale, sme sa aj my rozhodli trochu ponoriť do tejto témy. A preto vám dnes prinášame tie najlepšie športové drámy, z ktorých mnohé sa natočili podľa skutočných udalosti!

10. Hustle/Životní trefa (2022)

najlepšie športové drámy
Zdroj: film-book.com

Adama Sandler vídame často len v bizarných komédiách, ktoré sme si obľúbili. Tentokrát sa však rozhodol pre dramatickú rolu a zahral si basketbalového skauta. Ako veľký fanúšik NBA mal prehľad o celej lige aj o samotnom skautingu. Príbeh Hustle sa zameriava na španielskeho basketbalistu, ktorého sa Sandler snaží silou mocou pretlačiť do najlepšej basketbalovej súťaže. V ceste však obom stojí kopec prekážok. Film z produkcie Netflixu prekvapil kvalitou, skvelými dialógmi a výbornými tréningovými sekvenciami pripomínajúcimi to najlepšie z Rockyho.

9. Hokejový zázrak (2004)

najlepšie športové drámy
Zdroj: hollywoodreporter.com

Zimné Olympijske hry v Lake Placid v roku 1980 sa navždy vryjú do pamäte všetkých Američanov. Hokejový tím trénera Herba Brooksa totiž dokázal poraziť dovtedy nezničiteľných Sovietov a získať zlatú medailu s tímom študentov z vysokých škôl. Táto šokujúca udalosť vyvrcholila v roku 2004 skvelým filmom s Kurtom Russellom v hlavnej úlohe. Pri tomto skvoste z prostredia hokejovej siene slávy si prídu na svoje nielen fanúšikovia najobľúbenejšieho športu na Slovensku.

8. Góóól! (2005)

najlepšie športové drámy
Zdroj: play.google.com

Cesta amatérskeho futbalistu s mexickými koreňmi až na samotný vrchol Premier League. Santiago už od malička preukazoval veľký futbalový talent. Lenže nikdy nemal príležitosť. Tá sa však naskytla, keď ho v Los Angeles videl hrať bývalý skaut z Premier League Glen Foy. Ten ho pozval na skúšku do hviezdne nabitého tímu Newcastlu United. Santiago to však nemal jednoduché. Nikdy nehral na takejto úrovni a takisto za daždivého počasia na trávniku, ktorý je posiaty blatom. Napriek všetkým obavám zo strany trénerov klubu to Santiago dotiahol na ofenzívnu hviezdu klubu. Film Góóól si získal srdcia všetkých futbalových fanúšikov a vďaka tomu sa z jednoduchého filmu stala trilógia.

7. Kouč Carter (2005)

najlepšie športové drámy
Zdroj: imdb.com

Film o vôbec najkontroverznejšom trénerovi Carterovi, ktorý hráčov skôr vychovával než trénoval. Koučovi Carterovi nezáleží len na výsledkoch na ihrisku, ale aj mimo neho. Chce, aby mali jeho hráči dobrý priemer a aby mali šancu získať štipendium a študovať na univerzite. To sa však hráčom nepáči a preto je Carter donútený zatvoriť telocvičňu, kým sa hráči nespamätajú a nezískajú lepší priemer. Tento skutočný príbeh z drsného prostredia gangov a zločinu sfilmoval režisér Thomas Carter v roku 2005. Slávneho kouča si zahral skvelý Samuel L. Jackson, ktorému dobre sekundovali Channing Tatum či Octavia Spencer.

6. Zúriaci býk (1980)

Zúriaci býk
Zdroj: imdb.com

Neskutočne kontroverzný príbeh slávneho boxera a majstra v strednej váhe Jake LaMottu sa rozhodol sfilmovať kultový režisér Martin Scorsese. Búrlivý boxer Jake LaMotta bol odmalička vychovávaný len na to, aby sa bil a kradol. Jeho štýl v ringu bol neskutočne agresívny, ale slávil úspech. Lenže to, čo LaMotta predvádzal v ringu, sa prenieslo aj do jeho skutočného života. Postupom času sa zo skvelého boxera stal obézny muž, ktorý uvádzal striptérky na pódium či dokonca skončil vo väzení. Túto skutočne ťažkú postavu s prehľadom zvládol Robert De Niro, ktorý za svoj výkon získal Oscara. Výborne mu pritom sekundoval jeho dobrý kamarát Joe Pesci, ktorý získal prvú nomináciu na Oscara.

5. Bojovník: Brat proti bratovi (2011)

Bojovník: Brat proti bratovi
Zdroj: bosshunting.com.au

Film, vďaka ktorému sa Tom Hardy stal legendou. Ultimátne drsný, skvelo zrežírovaný, ale hlavne majstrovský zahraný. Bývalý mariňák Tommy sa rozhodne vrátiť do klietky a bojovať v turnaji nazvanom Sparta, aby získal najvyššiu odmenu v histórii tohto športu, ktorá činí až 5 miliónov dolárov. O to isté sa však pokúša aj jeho brat, majster v zmiešaných bojových umeniach MMA, ktorý má taktiež finančné problémy. Celý turnaj neodkladne smeruje k súboju medzi dvoma bratmi, nájde však aspoň jeden z nich súcit? Okrem brutálneho výkonu Toma Hardyho sa skvelo prezentovali aj Nick Nolte v úlohe otca oboch bratov či Jennifer Morrison (Dr. House) v úlohe manželky Tommyho brata Brendana (Joel Edgeton).

4. Le Mans ’66 (2019)

Le Mans
Zdroj: shropshirestar.com

Carol Shelby sa po svojom neskutočnom triumfe v 24-hodinových pretekoch zvaných Le Mans dozvie zdrvujúcu správu. Kvôli srdcovej vade jeho kariéra jazdca skončila. Shelby sa tak začne sústrediť na kariéru konštruktéra a preto sa dostane k veľkej príležitosti. Ford Company Motors chce vytvoriť auto, ktorým by mohlo konkurovať silným motorom od Ferrari. A takisto chce vyhrať Le Mans, ktoré Ferrari vyhráva od roku 1960.

Na to potrebuje skutočne excelentného jazdca a tým je Ken Milles. Ten je však známy svojou prchkou povahou, ktorú musí Shelby skrotiť. Vynikajúci film režiséra Jamesa Mangolda (Logan) ukazuje príbeh dvoch skvelých kamarátov, ktorí dosiahnu nevídaný úspech. Vo filme vynikajú hlavne výkony skvelých hercov Matta Damona (Shelby) a Christiana Balea (Milles). Film z roku 2019 sa jasne zaradil nielen medzi najlepšie športové drámy, ale takisto medzi najlepšie filmy celkovo.

3. Rivali (2013)

Rivali
Zdroj: uphe.com

Ďalší film z prostredia pretekárov, tentokrát však z prostredia Formuly 1. Skutočný príbeh dvoch veľkých súperov Nikiho Laudu a Jamesa Hunta sa rozhodol sfilmovať režisér Ron Howard (Apollo 13). Do hlavných úloh obsadil Daniela Brühla a Chrisa Hemswortha a vytvoril tak jeden z najlepších filmov 21. storočia. Dráma, napätie, skvelo vytvorené preteky a excelentné herecké výkony. Film Rivali má prakticky všetko, čo má športová dráma obsahovať.

2. Rocky (1976)

Rocky
Zdroj: csfd.sk

Dnes už legendárna a Oscarom ocenená cesta outsidera Rockyho Balbou až na samotný vrchol v profesionálnom boxe. Amatér Rocky Balboa dostane skutočne úžasnú príležitosť, keď sa na poslednú chvíľu dostane do ringu spolu s držiteľom titulu Apollo Creedom. Pre majstra by to mal byť len „exhibičný“ zápas, lenže nakoniec sa z toho stane dráma až do samotného konca. Rocky síce nie je technicky najlepším boxerom, no vie prijať rany, ako nikto na svete. Zložiť ho na zem je priam nemožné, o čom sa presvedčí aj sám Creed. Ako všetci vieme, práve toto je film, vďaka ktorému dnes poznáme meno Sylvester Stallone.

1. Million Dollar Baby (2004)

Million Dollar Baby
Zdroj: csfd.sk

Na prvom mieste je opäť oscarová dráma z prostredia boxu, tentokrát režírovaná legendou filmového priemyslu Clintom Eastwoodom. V hlavných úlohách sa predviedli Hillary Swank a vždy skvelý Morgan Freeman. Rovnako tak aj Eastwood, ktorý si zahral postavu starnúceho trénera nádejnej boxerky. Jemná a pritom drsná dráma s úžasnými hereckými výkonmi a majstrovskou réžiou dodnes patrí medzi najlepšie filmy na svete a v mnohých rebríčkoch je pred kultovým Rockym. A presne takto to je aj v tomto rebríčku.

Toto sú tie najlepšie športové drámy, ktoré v sebe vždy ukrývajú boj, túžbu, napätie a výborné herecké výkony. Ktorá dráma zo športového prostredia tu podľa vás chýba?

Zdroj: csfd.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -