10 najlepších športových filmov 21. storočia, ktoré Vás motivujú a inšpirujú!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 22 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Už dlho chcete v živote niečoho dosiahnuť, alebo skúsiť niečo nové? Nie vždy je to totižto jednoduché – Niekedy nám proste chýba motivácia a inšpirácia. Tieto dve veci nám však nemusí dávať iba naša rodina alebo kamaráti. Niekedy nás dokáže naštartovať aj obyčajný film, ktorý nám zmení pohľad na svet. Výbornú motiváciu často dodávajú aj športové filmy, ktoré sú založené na zlyhaniach a vzostupoch. A práve na také sa dnes pozrieme. Samozrejme, existuje neuveriteľne veľa podobných filmov, na čele s legendami ako Zúriaci býk alebo celá séria Rocky. My sa teda zameriame na tie novšie, ktoré spadajú do 21. storočia. Vytvorili sme subjektívny zoznam desiatich najlepších športových filmov, ktoré vás motivujú a inšpirujú do života!

Najlepšie športové filmy 21. storočia

Fighter

Fighter
Zdroj: wow247.co.uk

Hviezdne herecké obsadenie, nádherná kamera a výborný príbeh. Čo viac si od filmu priať? V hlavnej úlohe sa ukázal herec Mark Wahlberg po boku s Christianom Baleom. V biografickej dráme sme sa pozreli na príbeh Mickyho Warda (Mark Wahlberg) za jeho boxerským titulom. Na tejto ceste ho sprevádza jeho nevlastný brat Dicky (Christian Bale), ktorý hviezdnu kariéru vymenil za drogy a kriminalitu. Áno, aj takéto cesty postrádajú špičkových športovcov. Okrem samotného ringu sa samozrejme pozrieme aj na boj za rodinu a vlastnú hrdosť. O výborne zvládnutú kameru filmu sa postaral legendárny Hoyte van Hoytema a vo vedľajšej úlohe sme mohli vidieť krásnu Amy Adams!

Southpaw/Bojovník

Southpaw
Zdroj: siouxcityjournal.com

Obratom prechádzame ku ďalšiemu boxerskému filmu, tentokrát na čele s hercom Jakeom Gyllenhaalom. Snímka Southpaw sa viacej zameriava na osobný život, ktorý sa prelína s boxom. Pozrieme sa na príbeh boxera Billyho Hopea, ktorý žije svoj sen. Je na vrchole svojej kariéry, má krásnu manželku, dcéru a obrovský dom. Jeho manželka (Rachel McAdams) chce od neho jediné – Aby boxerské rukavice povesil na klinec. Billy tak odíde do „dôchodku“ a žije šťastne, až dokým je jeho manželka neúmyselne zavraždená pri jednej potýčke s iným boxerom. Súd mu nakoniec odobral aj dcérku a jeho svet sa rúti. Neostáva mu teda nič iné, ako sa vrátiť do sveta boxu a pokúsiť sa získať svoju dcéru späť!

Bojovník: Brat proti bratovi

Bojovník
Zdroj: imdb.com

Od boxu sa na chvíľu presunieme k trochu brutálnejšiemu športu, ktorý kombinuje skoro všetky bojové umenia – MMA. Film Bojovník: Brat proti bratovi nám rozrozpráva príbeh o dvoch bratoch, ktorí sa kedysi rozišli v zlom, a nakoniec sa stretnú v zápasníckom ringu. Hrá sa o vôbec najvyššiu finančnú odmenu, ktorú kedy tento šport priniesol – No bojuje sa o niečo viac, ako len o peniaze. V ringu sa totižto stretnú dvaja bratia, bývalý mariňák Tommy (Tom Hardy) a bývalý bojovník MMA, Brendan (Joel Edgerton). Medzi nimi teda nestojí iba obrovská finančná odmena, ale aj krivdy a problémy, ktoré ich kedysi rozdelili. Dokážu si k sebe nájsť cestu späť?

Rocky Balboa

Rocky Balboa
Zdroj: killerstencil.com

Netrvalo dlho, a sme znovu naspäť pri boxe. Tentokrát sa však pozrieme na jednu z najslávnejších filmových sérií vôbec – Rocky. Nalejme si čistého vína, táto séria išla od jednotky až po film Rocky V kvalitou priamo úmerne dole. Všetko však zmenil rok 2006, kedy sme sa po dlhých 16 rokoch opäť vrátili do ringu. Rocky Balboa (Sylvester Stallone) bol kedysi talianskou legendou, no dnes svoj čas trávi vo svojej reštaurácii a trúchli zo smrti svojej manželky. Jeho syn s ním netrávi žiaden čas a vôbec nie je fanúšikom boxu. Na scéne sa však objavil úradujúci šampión ťažkej váhy Mason “The Line” Dixon. Rocky sa tak chytí druhej šance a vstáva z mŕtvych rovno do ringu!

Rush/Rivali

Rivali
Zdroj: uphe.com

Z ringu sa rovno presúvame na trať Formuly 1. Presnejšie na 21-kilometrový okruh Nürburgring, kde chce závodník Niki Lauda (Daniel Brühl) obhájiť svoj titul majstra sveta. Všetko sa však zmení v momente, keď vo svojom Ferrari naráža do plotu a ostane uväznený v kokpite, kde teploty dosahujú viac než 900 °C. Rakúšan však našťastie vyviazol živý a už o niekoľko týždňov opäť sadá do formule. Podarí sa mu získať jeho druhý titul majstra sveta v života? Okrem nehody Nürburgringu sa však pozrieme aj na jeho rivalský vzťah s Jamesom Huntom (Chris Hemsworth) z roku 1976. Rush tak určite patrí medzi najlepšie filmy svojho druhu vôbec!

Wrestler

Wrestler
Zdroj: mubi.com

Poďme späť do ringu. Miesto boxu a MMA sa tentoraz pozrieme na trochu iný bojový šport – Wrestling. Legendárny režisér Darren Aronofsky nám priniesol príbeh profesionálneho wrestlera Randyho „Tha Ram“ Robinsona, ktorého si zahral Mickey Rourke. Ten bol koncom 80. rokov na vrchole svojej kariéry, no o 20 rokov neskôr vyzeral jeho život úplne inak. Má zlý vzťah so svojou dcérou a so ženami mu to moc dobre nejde. Jediné prečo žije, je tak sláva a show, ktorú predvádza. Všetko sa však zmení po jeho infarkte, po ktorom nemohol pokračovať so svojou vášňou. Snaží si tak nájsť stály vzťah a obnoviť spojenie so svojou dcérou – No aj tak ho stále lákajú svetlá reflektorov v ringu…

Senna

Senna
Zdroj: youtube.com

Z ringu opäť na trať, tentokrát v dokumentárno životopisnom filme Senna. Pozrieme sa na skutočný príbeh brazílskeho závodníka Ayrtona Sennu, teda jedného z najlepších jazdcov vôbec. Dokument vznikol v oficiálnej spolupráci s Formulou 1, a tak sa pozeráme na dosiaľ nepublikované zábery z jeho života. Vo Formule 1 si totižto vypracoval neuveriteľnú kariéru, na ktorú sa doteraz nedá zabudnúť. Život na trati miloval, a tam ho aj ukončil – Pri tragickej nehode na okruhu v Imole, kde 1. mája 1994 jeho život vyhasol. Pozrieme sa tak na unikátne zábery a rozhovory z jeho života, ktoré nádherne zobrazujú jeho život plný rýchlosti a napätia!

Million Dollar Baby

Million Dollar Baby
Zdroj: theaceblackblog.com

Snímka Million Dollar Baby je dôkazom, že aj športový film môže byť umením. Legendárny režisér Clint Eastwood totižto natočil film, ktorý získal štyroch Oscarov a ďalšie tri nominácie. Na Odovzdávaní Cien Akadémie v roku 2005 sa tak stal najlepším filmom roka! Príbeh sa zameral na trénera boxu Frankieho Dunna, ktorého stvárnil samotný Clint Eastwood. Po jeho boku stojí kamarát a bývalý boxer Eddie Dupris (Morgan Freeman) a pomáha mu s prácou okolo ringu. Frankiemu sa nedarí zohnať žiaden poriadny zápas, až dokým sa neobjaví mladá Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), ktorú najprv odmieta trénovať. Neskôr si však Frankieho získa a začne sa príbeh, na ktorý sa nedá tak ľahko zabudnúť!

Creed

film creed 2
Zdroj: bhmpics.com

Režisér Ryan Coogler (Black Panther) nám v roku 2015 priniesol priame pokračovanie boxerskej série Rocky. Tentokrát sa však príbeh zameral na mladého Adonisa Creeda (Michael B. Jordan), syna legendárneho Apolla Creeda. Charizmatický a talentovaný Adonis ide v šlapajach svojho otca, a tak vyhľadal jeho bývalého kamaráta a rivala – Rockyho Balbou (Sylvester Stallone). Ten ho spočiatku nechcel trénovať, no nakoniec sa spolu pustili na dlhú trať plnú problémov, ktoré sa netýkali iba ringu. Vynikajúca réžia, hviezdne herecké výkony a film, ktorý vás dostatočne motivuje a inšpiruje. Pokiaľ by Vám bolo málo, už tento november uvidíme pokračovanie!

Moneyball

Moneyball-1
Zdroj: wfuv.org

Zaslúžené prvé miesto patrí snímke Moneyball, ktorá nie je z prostredia ringu, a ani trate. Tentokrát sa pozrieme na skutočný príbeh Billyho Beana, ktorého si zahral herec Brad Pitt. Išlo o nádejného hráča baseballu, ktorý sa po neúspechu ponoril do administratívnej stránky tohto športu. Ten vedie tím Oakland Athletics, ktorý je zle financovaný a ustavične stráca tých najlepších hráčov. Tento film sa tak okrem športu zaoberá aj o problém s biznisom a financiami – Teda Vás toho naučí oveľa viac. Dokáže tak Billy spolu s novým ekonómom Peterom Brandom (Jonah Hill) prekonať všetky problémy a opäť sa tak dostať na výslnie baseballu?

Tak čo, ktorý športový film Vám v zozname chýbal? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

P.S.: Pokiaľ sa chcete pozrieť na podobný zoznam, ale tentokrát o marketingu a IT, určite klikajte na tento odkaz!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -