Borat 2 mal druhú najúspešnejšiu digitálnu premiéru tohto roka. Akým ďalším filmom sa darilo?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Rok 2020 nie je zhovievavý ku kultúre vrátane kinematografie. Ako prvé si to uvedomilo štúdio MGM, ktoré ešte späť v marci presunulo premiéru svojho filmu Nie je čas zomrieť. V poradí 25. bondovka sa tak stala prvým veľkofilmom, ktorý utrpel vďaka celosvetovej pandémii koronavírusu.

Odvtedy to išlo len dolu vodou a takmer všetky tohtoročné blockbustre sa presunuli na rok 2021 a 2022. Svoje vydanie v kinách oľutoval aj Tenet režiséra Christophera Nolana, ktorý si v Spojených štátoch dodnes zarobil len niečo cez 53 miliónov amerických dolárov. Nepríjemná situácia vo svete si teda vyžadovala určitú adaptáciu, na ktorú naskočila väčšina veľkých štúdií z Hollywoodu.

odklad filmu No Time To Die
Zdroj: axios.com

Touto adaptáciou je vydávanie menších filmov digitálne, teda VOD (video-on-demand). Tento trend rozbehli v marci filmy ako Trollovia: Svetové turné, Neviditeľný alebo Bloodshot. Niektoré preskočili premiéru v kinách úplne, iné vyšli kombinovane. Napríklad taká Mulan bola dostupná na streamovacej službe Disney+, no zároveň sa dostala do kín v tých častiach sveta, v ktorých ostali kinosály otvorené.

Najpozeranejšie filmy v roku 2020

Spoločnosť ScreenEngine/ASI sa teda v novom výskume zamerala na to, aké boli najpozeranejšie filmy v roku 2020 čo sa digitálnych premiér týka. Okrem VOD titulov medzi ne patria aj filmy na streamovacích službách ako Netflix, Amazon, HBO Max alebo spomínané Disney+. Štatistika skúmala vzorku divákov vekovej kategórie 13-64 a to, čo pozerali sedem dní od vydania nového titulu.

Úplne najúspešnejšiu premiéru zaznamenal muzikál Hamilton na Disney+, teda živá scénická nahrávka rovnomenného muzikálu z roku 2015 na Broadway. Na Slovensku sa možno nejedná o veľkú vec, no v Spojených štátoch je Hamilton obrovským hitom. Hneď za ním sa nachádza film Borat Subsequent Moviefilm alebo jednoducho Borat 2, ktorý vyšiel na Amazon Prime Video.

borat 2 online
Zdroj: wall.alphacoders.com

Fanúšikov prekvapila správa zo septembra o tajnom nakrúcaní a vzniku pokračovania. A už koncom októbra sa film dočkal vydania na tejto streamovacej platforme. Amazon Prime po premiére informoval o tom, že na pokračovanie Borata kliklo a pozrelo „desiatky miliónov“ predplatiteľov počas prvého víkendu. Tým porazil aj snímky ako Extraction (Netflix), The Old Guard (Netflix) alebo Mulan (Disney+).

Najúspešnejšie VOD premiéry:

  • 1. Hamilton: The Movie (3. júla 2020 na Disney+)
  • 2. Borat 2: Subsequent Moviefilm (23. októbra 2020 na Amazon Prime Video)
  • 3. My Spy (26. júna na Amazon Prime Video)
  • 4. Extraction (24. apríla 2020 na Netflixe)
  • 5. Phineas & Ferb the Movie: Candace Against the Universe (28. augusta 2020 na Disney+)
  • 6. Mulan (4. septembra 2020 na Disney+)
  • 7. The Old Guard (10. júla 2020 na Netflixe)
  • 8. The Trial of the Chicago 7 (16. októbra 2020 na Netflixe)
  • 9. The Witches (22. októbra 2020 na HBO Max)
  • 10. The Lovebirds (22. mája 2020 na Netflixe)

Ktorý z týchto filmov ste si digitálne pozreli aj vy? Vaše názory nám dajte vedieť do komentárov!

Zdroj: movieweb.com, cinemablend.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -