Reklama
pondelok, 14 októbra, 2024

Toto je najrýchlejšia kamera na svete. Za jednu sekundu natočí státisíce rokov záberov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Najrýchlejšia kamera na svete

Vedcom z kanadského Národného inštitútu pre vedecký výskum (INRS) sa podarilo vytvoriť najrýchlejšiu kameru na svete. Ich zariadenie dokáže zaznamenávať snímky s rýchlosťou kódovania 156,3 THz (terahertzov), alebo inak povedané 156,3 bilióna snímok za sekundu (fps). Svoj výskum publikovali v Nature.

Zariadenie s názvom SCARF, ktorý pozostáva zo skratky jeho vedeckého označenia, slúži výlučne na výskumné účely. Tím však už teraz podľa portálu Engadget pracuje na komerčných riešeniach, ktorými sprístupnia túto technológiu aj iným vedeckým inštitúciám.

Reklama

SCARF pomôže do budúcnosti sprístupniť potenciálne prelomové vedecké objavy. Už teraz tím výskumníkov na čele s profesorom Jinyang Liangom dokazali zachytiť ultrarýchle mikroskopické udalosti, ako napríklad absorpciu v polovodičoch či demagnetizáciu kovovej zliatiny.

Reklama

Portál Science Daily uvádza, že prístroj môžu výskumníci „použiť pri širokom spektre vedeckých disciplín, ako napríklad moderná fyzika, biológia, chémia či inžinierstvo.“ Môže otvoriť nové možnosti vo výskume mechaniky tlakových vĺn alebo pri farmaceutickom vývoji liekov skúmaním správania živých organizmov.

vedci
Zdroj: INRS

Tím výskumníkov staval na predchádzajúcich skúsenostiach profesora Lianga a existujúcich zariadeniach na rýchle zachytávanie snímok. Pri vývoji SCARF-u sa im podarilo opraviť technické nedostatky predchádzajúcich ultrarýchlych kamier zmenou metódy, ako zariadenie zachytáva obraz.

Reklama

Prelomové zariadenie prinesie prelomové objavy

Zariadenie používa výpočtové techniky na zachytávanie a spracovávanie informácií o svetle, ktoré pristane na jeho senzore. Prepočty však neprebiehajú v reálnom čase, vďaka čomu dokáže kamera zachytávať dáta s neuveriteľnou frekvenciou až 156,3 terahertzov. „Surové“ dáta neskôr spracuje počítačový algoritmus. Ten identifikuje a dekóduje jednotlivé vstupy dát do podoby finálnych snímok.

Reklama

Samozrejme, kamera nedokáže s touto rýchlosťou nahrávať dlhodobo, ale len počas zlomku sekundy. Vedci musia daný skúmaný fenomén perfektne načasovať so spúšťou kamery, aby ho stihli zachytiť.

kamera
Zdroj: INRS

Len pre predstavu, ako veľmi dokáže ultrarýchla kamera spomaliť čas, sme pre vás pripravili jednoduchý výpočet toho, koľko záberov dokáže kamera teoreticky zachytiť behom jedinej sekundy:

Sekunda videa pri 156,3 bilióna snímkach za sekundu zodpovedá pri rýchlosti prehrávania 30 fps (bežné video) 5,21 bilióna sekundám záberov. V prepočte to je 86 833 333 333 minút, alebo 1 447 222 222 hodín, respektíve 60 300 925 dní či až 165 208 rokov záberov.

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama