Remeslo sa dedí z majstra na padawana. Ktoré sú najsilnejšie línie Jediov v Star Wars svete?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Najsilnejšie línie Jediov v Star Wars

Jediovia, Sila či svetelné meče patria medzi obľúbené, možno aj najobľúbenejšie časti Star Wars franšízy. V čase ich najväčšej slávy existovali v tomto svete desiatky tisícov Jediov. Nie všetci z nich boli známi alebo zanechali po sebe nejaký silný odkaz. Na druhej strane, v Star Wars však existovali celé línie silných Jediov, pričom na tie najsilnejšie sa pozrieme v dnešnom článku.

Za zmienku určite stojí to, že za všetkými týmito líniami stojí Yoda. Niet sa čomu čudovať, pretože za svojich 900 rokov stihol trénovať určite veľké množstvo padawanov, z ktorých sa stali úspešní Jediovia. V nasledujúcich líniách Yodu preto spomínať nebudem, no aj napriek tomu mu netreba uprieť to, že tieto línie pomáhal formovať aj svojimi znalosťami a skúsenosťami.

3. Od Yaddle po Cala Kestisa

Yaddle, Jaro Tapal, Cal Kestis
Zdroje: bossksbounty.com, star-wars-canon-extended.fandom.com, denofgeek.com

Yodov nepomenovaný druh sa však podieľal taktiež na formovaní jednej silnej línie. Yaddle, ktorá bola takmer 500-ročná v čase, keď zomrela rukou grófa Dookua, však stihla vycvičiť niekoľkých padawanov, medzi nimi aj mužského Lasata menom Jaro Tapal. Aj keď tento striktný Jedi nemal počas Klonových vojen nejaké veľké úspechy, práve jeho smrť počas Rozkazu 66 znamenala veľa.

A to preto, lebo sa obetoval za svojho padawana, Cala Kestisa, ktorý bol vďaka nemu schopný uniknúť. Cal je hlavným hrdinom hier Star Wars Jedi: Fallen Order a Star Wars Jedi: Survivor. Druhá spomínaná vyšla len nedávno, no hneď sa stala veľkým hitom medzi všetkými hráčmi. Cal v oboch hrách pôsobí ako silný Jedi, ktorý sa po dlhom čase v ústraní rozhodol opäť spojiť so Silou, bojovať proti Impériu a nastoliť Rád Jediov.

2. Od Macea Windua po Ezru Bridgera

Mace Windu, Ezra Bridger
Zdroj: starwars.com, clinicadamama.com.br

Táto línia je o niečo dlhšia ako predošlá, pričom ju tvoria silní Jediovia, každý ale v inej forme či oblasti. Prvým z nich je Mace Windu, jeden z najsilnejších Jediov v čase konca Rebupliky, ktorý bol známy pre svoje skvelé bojové schopnosti, strategické znalosti, prísnosť a dodržiavanie Jediovského kódexu. Necvičil mnohých padawanov, no jeho skvelou žiačkou bola Depa Billaba.

Šlo o obľúbenú majsterku Jedi, ktorá si ctila múdrosť a spiritualitu. Podobne ako Jaro Tapal, aj ona sa počas Rozkazu 66 obetovala za svojho padwana, ktorý vďaka nej utiekol. Mladý chlapec Caleb Dume sa premenoval na Kanana Jarrusa a začal skrývať seba aj svoje Jediovské schopnosti. To ale len do doby, keď už ako líder rebelskej bunky spoznal chlapca menom Ezra Bridger.

Mace Windu, Depa Billaba, Kanan Jarrus, Ezra Bridger Najsilnejšie línie Jediov v Star Wars
Zdroje: cheatsheet.com, mynockmanor.com, disney.fandom.com

Aj napriek tomu, že Kanan nikdy nedokončil svoj tréning a nestal sa právoplatným Jediom, pričom dlhé roky Silu nepoužíval, rozhodol sa Ezru trénovať, aj keď veľakrát sa sám musel doúčať. Podobne ako Kanan so svojou učiteľkou, aj on s Ezrom mali veľmi blízky vzťah, ktorý viedol ale aj k podobnému koncu. Kanan sa totiž obetoval, aby zachránil život Ezru a ostatných, jemu blízkych rebelov.

Ezra bol mladým zlodejom, z ktorého sa v priebehu rokov stal jeden z najsilnejších Jediov rebelskej éry. Jeho spojenie so Silou bolo silné, pričom značne oplýval schopnosťou spojiť sa a komunikovať s rôznymi tvormi a zvieratami. V mladosti taktiež podľahol Temnej strane Sily, no vďaka svojmu majstrovi a vnútornej sile sa mu podarilo vrátiť na stranu dobra a stať sa silným Jediom.

1b. Od Dookua po Ahsoku Tano

Knieža Dooku, Ahsoka Tano
Zdroj: starwars.com, villains.fandom.com

Posledná línia sa začína rovnako, ale zhruba v polovici sa jemne rozdelí na dva smery. Oba sú však ovplyvnené rodom Skywalkerov, o ktorom sú hlavné filmy ságy. Všetko to začalo grófom Dookuom, ktorý bol najprv silným Jediom, potom Sithom a nakoniec separatistickým generálom. Vycvičil mnohých padawanov na Temnej aj Svetlej strane, no určite najbližší mu bol Qui-Gon Jinn.

Práve smrť tohto Jediho spôsobila to, že sa rozhodol úplne pridať k Sithom. Qui-Gon Jinn bol múdry, no svojský Jedi, ktorý s kódexom a pravidlami Jediov často nesúhlasil a obchádzal ich. Aj vďaka tomu sa mu podarilo vycvičiť jedného z najlepších, najmorálnejších a najinteligentnejších Jediov. Je ním obľúbený Obi-Wan Kenobi, známy generál a schopný učiteľ.

Knieža Dooku, Qui-Gon Jinn, Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Ahsoka Tano Najsilnejšie línie Jediov v Star Wars
Zdroje: starwars.com, starwarsthoughts.com, cheatsheet.com

To sa naučil najmä vďaka tomu, že bol majstrom Anakina Skywalkera, tvrdohlavého a prudkého padawana. Ten ho síce veľakrát potrápil, no stali sa z nich blízki priatelia. Anakin potom padol a stal sa Sithom menom Darth Vader a nakoniec zabil svojho bývalého majstra. Ich vzťah teda skončil tragicky, ale najmä počas obdobia Klonových vojen si boli ako bratia.

Práve v tomto období Kenobi presvedčil Yodu, aby Anakinovi pridelil padawana. On tak urobil a Anakin mal aj napriek námietkam na krku padawanku z rasy Togruta, Ahsoku Tano. Zo začiatku nie veľmi obľúbená postava sa rokmi premenila na jednu z najobľúbenejších, a to vďaka jej odvahe, silným morálnym zásadám, bojovým schopnostiam či jej príbehu. Ahsoka bola rokmi bojovníčka, vyhnankyňa, rebelka a jeden z najlepších Jediov vôbec.

1a. Od Dookua po Rey

Dooku, Rey
Zdroj: movieweb.com, firstcuriosity.com

Ako som už spomínal, táto línia začína rovnako. Dooku trénoval Qui-Gon Jinna, Jinn trénoval Obi-Wana Kenobiho. Tu sa to však jemne rozdelí, no zostane to v rodine. Kenobi okrem Anakina totiž učil (spolu s Yodom) aj Anakinovho syna, Luka Skywalkera, pričom obetoval svoj život len preto, aby ho zachránil. Luke bol nadaný a odvážny snílek, ktorý dopomohol k zničeniu Impéria, pričom ešte aj dostal svojho otca naspäť na Svetlú stranu.

Aj tí najlepší z nás však robia chyby a Luke jednu takú urobil. Po tom, čo vybudoval nový Rád Jediov, sa rozhodol vycvičiť aj svojho synovca. Ben Solo, syn Lukovej sestry Leii Organy a Hana Sola, bol nadaný študent, ktorý sa ale po konflikte s Lukom rozhodol nasledovať temnú cestu svojho deda, Anakina/Dartha Vadera, a stal sa z neho Kylo Ren.

Obi-Wan Kenobi, Luke Skywalker, Rey, Kylo Ren Najsilnejšie línie Jediov v Star Wars
Zdroje: cbr.com, thedad.com, ar.pinterest.com

Podobne ako Vader, aj Kylo Ren sa dostal naspäť na Svetlú stranu tesne pred svojou smrťou, za čo mohla Lukova druhá študentka, Rey. Z nenápadnej zberačky odpadkov na planéte Jakku sa v priebehu chvíľky a Lukovho tréningu stala silná majsterka Jedi. Bola síce vnučkou Palpatina, známeho aj ako Darth Sidious, no nikdy neopustila Svetlú stranu a momentálne sa snaží vybudovať aj ďalší Rád Jediov.

Toto boli najsilnejšie línie Jediov v Star Wars svete. Ktorá z nich je podľa vás najsilnejšia? Ktorú líniu alebo konkrétneho Jediho máte najradšej? Dajte nám to vedieť dole do komentárov.

Zdroj: dorksideoftheforce.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -