Najúspešnejší československý kanál sa ruší! Je toto koniec slobody na YouTube?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

YouTube je v dnešnej dobre druhým najviac navštevovaným webom na celom internete. V počte každodenných návštev ho prekonáva len vyhľadávač, ktorý ho vlastní (Google). Najšialenejšie je na tom to, že vznikol len 13 rokov dozadu. Odvtedy však stihol prerásť všetky podobné platformy a dokonca aj ako-takú televíziu. Každú jednu minútu na YouTube pribudnú stovky hodín obsahu, pričom to nie je len tak. Prečo sa tvorcovia a diváci húfne nahrnuli na túto platformu? Odpoveď je jednoduchá: sloboda.

youtube
Zdroj: etnfocus.com

Najúspešnejší YouTube kanál Česko-Slovenska končí!

YouTube prišiel a v prvých rokoch dokázal rozšíriť neuveriteľne lákavú myšlienku. „Pokiaľ sa posnažíš, môže sa aj z teba stať úspešná hviezda internetu!“ Táto platforma ponúkla ako možnosť hľadať obsah, tak ho aj vytvárať aj zdieľať. Väčšinou neskúsení ľudia sa práve v tomto našli a pomocou YouTube si dokázali vybudovať kariéru, ktorú by napríklad v televízii nikdy nedokázali.

Už nejaký čas sú najúspešnejším Československým kanálom tzv. ViralBrothers. Tí svojím často neslušným obsahom, ktorý by v tradičnej televízii existovať nemohol, prilákali milióny domácich aj zahraničných divákov. Momentálne majú cez 2,7 milióna odberateľov a vyše 600 miliónov zhliadnutí. Ako nám však dali vedieť v ich najnovšom videu, to všetko sa možno nakoniec rozplynie…

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=uyqg79wTutA]

 

Chcem podotknúť, že táto téma v skutočnosti vôbec nie je o tom, či sa vám páči alebo nepáči obsah týchto youtuberov. Ich skúsenosť totižto púta pozornosť na čoraz väčší problém tejto masívne-populárnej platformy. YouTube svojich tvorcov nepočúva. A ako je tomu aj v prípade ViralBrothers, bez varovania maže videá, ktoré si nazbierali aj desiatky miliónov pozretí. Popritom všetkom sa spoločnosť vyhráža, že rovno zruší celé kanály. Kanály, ktoré pre mnohých ľudí znamenajú spôsob, ako si zarobiť na hypotéku a jedlo na stole.

„Čo YouTube zopár rokov dozadu podporoval, dnes zakazuje.“

Najúspešnejší YouTube kanál Česko-Slovenska končí viralbrothers
Zdroj: najky.webnoviny.sk

Koniec slobody na YouTube

Konkrétny problém, ktorý sa dotýka českých youtuberov, tkvie v zmene zmluvných podmienok o zdieľaní obsahu na tejto platforme. Po novom už nie sú povolené napríklad ani „nebezpečné žarty,“ resp. pranky, ktoré boli ešte nedávno samotným YouTube-om podporované. Ako som spomínal vyššie, nejde konkrétne o tento kanál, dokonca ani o tento druh videí. Ide tu o niečo dôležitejšie. Teda o to, že YouTube systematicky sprísňuje pravidlá a podporuje len obsah, na ktorom vedia predajom reklám čo najviac zarobiť.

Za posledné obdobie sa stále viac a viac presviedčame o tom, že sloboda na YouTube rapídne klesá. Už dávnejšie škandály ohľadom Adpocalypse, tajných algoritmov a mnohých ďalších kontroverzných udalostí naznačujú, že obmedzenia a pravidlá nevznikajú pre ochranu tvorcov a divákov, ale pre zisk. Z YouTube mizne obsah pre dospelých, pretože gigantické spoločnosti nemajú záujem o inzerciu na takomto obsahu. A táto platforma – na ktorú sme utiekli s vidinou slobody – nás vťahuje späť tam, odkiaľ sme ušli.

youtube
Zdroj: tubefilter.com

Čo vravíte na narastajúci problém s čoraz prísnejšími pravidlami na YouTube? Súhlasíte s názorom, že to už hraničí s cenzúrou pre peniaze?

Zdroj: socialblade.com, youtube.com, wikipedia.org

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -