Toto je najzaujímavejší notebook, aký som kedy vyskúšal. Nie je ale pre každého

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Test Lenovo Yoga Book 9i

Asi každý kancelársky vyťažený človek pracujúci s tabuľkami, dokumentmi, e-mailovými správami a grafmi mi dá za pravdu, že druhý monitor k počítaču je jedným z najdôležitejších kúskov jeho vybavenia. Možnosť používať súbežne dve obrazovky pri práci je na nezaplatenie. Čo keby sme však túto skvelú vlastnosť neobmedzovali len na stolné počítačové zostavy, ale priniesli ju aj do notebookov?

S touto myšlienkou sa zaoberá viacero výrobcov laptopov. Kam umiestniť druhú obrazovku už všetci vieme – predsa pod klávesnicu. Inak by to ani nešlo. Firmy sa avšak nerozlišujú v koncepte, ale konkrétnom prevedení, ako vlastne zostroja takýto notebook s dvoma obrazovkami. Niekomu sa to pritom darí viac ako iným, pričom nedávno sa mi pod ruky dostalo zariadenie Yoga Book 9i od spoločnosti Lenovo – jedného z priekopníkov tohto formátu.

Lenovo Yoga Book 9i nie je žiadnou horúcou novinkou. Slováci si ho môžu zaobstarať už od konca roku 2023. Dodnes som však nevidel zariadenie, ktoré by robilo to, čo táto Yoga, štýlovejšie a zaujímavejšie.

Pohľad, na ktorý nezabudnete

Tým najsilnejším prvkom je nádherný dizajn a skutočne prémiové prevedenie. Tieto faktory diktujú v podstate všetky rozhodnutia Lenova. Notebook je na dotyk vyrobený kvalitne, tomuto pocitu dopomáha aj chladivý hliník a solídny pánt, ktorý drží pokope spodnú a vrchnú časť laptopu. Yoga Book 9i má jednoducho ten želaný „wau efekt“, ktorý ocení cieľová skupina zákazníkov.

lenovo notebook yoga
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Po otvorení zariadenia sa zapnú dve vynikajúce 13,3-palcové OLED obrazovky, ktoré otvárajú nové možnosti použitia, keďže sú aj dotykové. Prinášajú aj viacero užitočných gest – jedno z nich určite budete potrebovať, ak ste si zabudli klávesnicu, čo sa naozaj bude diať. K tomu sa ale ešte dostaneme.

Kliknutím všetkými prstami oboch rúk na spodnej obrazovke sa objaví virtuálna klávesnica a touchpad. V tomto režime používania pôsobí Yoga Book 9i ako obyčajný notebook, aj keď o niečo menej pohodlný. Na digitálnej dotykovej klávesnici sa nepíše veľmi rýchlo, keďže nemáte fyzickú odozvu. A touchpad na obrazovke sa zas „nešmýka“ tak dobre ako klasický.

Aj keď vám ale tento režim nemusí vyhovovať, máte možnosť ho využiť, a presne v tom je krása tohto dizajnu. Robíte to tak, ako chcete. Ak preferujete fyzické klávesy, viete magneticky pripnúť zahrnutú Bluetooth klávesnicu, na ktorej sa píše úplne v poriadku. Avšak klávesnica nezahŕňa touchpad, ako je tomu v prípade Asus Zenbook Duo.

Klávesnica taktiež nemá žiadne fyzické úchyty, ale drží len pomocou magnetov. Pri rýchlom pohybe zariadením alebo trhnutí sa môže pohnúť a prípade až odpojiť. Veľkou nevýhodou je aj fakt, že notebook s pripnutou klávesnicou nedokážete zatvoriť. Pre jednoduchšie nosenie sa však dá magneticky pripojiť z vonkajšej strany zariadenia. Aj toto jeden z kompromisov, ktoré museli dizajnéri spraviť pre dosiahnutie elegantného vzhľadu Yoga Book 9i.

Knižný režim a sila možnosti výberu

Tretím predmetom, ktorý musíte so sebou nosiť pre plnohodnotné využitie desktopového režimu, je skladací stojan. Zariadenie oňho opriete v horizontálnej orientácii, kedy sú obrazovky pod sebou, alebo vo vertikálnom režime – ako napovedá názov zariadenia, výrobca to prirovnáva ku knihe. Takáto orientácia sa zíde, ak pracujete s množstvom obsahu na výšku, napríklad textom, kódovaním a dizajnom webstránok.

Osobne som počas používania preferoval klasickú orientáciu, ale je skvelé mať na výber a nebyť obmedzovaný fyzickými komponentami. Vtedy si naplno užijete aj zvučné reproduktory Bowers & Wilkins s prekvapivo hlbokým zvukom. Zabudované sú v pánte a mieria priamo na používateľa, takže zvuk je čistejší a priamejší. Má to ale aj nevýhodu – pod iným uhlom už neznejú tak dobre a hlasne.

lenovo notebook yoga
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Technické špecifikácie s jedným veľkým „ale“

„Pod kapotou“ sa nachádza procesor Intel Core i7-1355U s grafikou Intel Iris Xe, ktoré poskytujú dostatočný výkon na kancelársku prácu. O hrách sa baviť ani nemusíme, toto nie je herný stroj. Pri multitaskingu sa vám zíde rýchla LPDDR5X RAM, konkrétne v našom modeli sa nachádzalo 16 GB. Taktiež je prítomné 1 TB úložisko a prekvapivo veľká 80 WH batéria.

Na papieri sú špecifikácie viac než uspokojivé, na druhú stranu však toto zariadenie stojí niečo cez 2000 eur. Obmedzená je aj konektivita, nájdete tu „len“ 3 USB-C / Thunderbolt 4 porty, ale žiadne HDMI. A to sú ďalšie kompromisy, ktoré musí človek spraviť pre eleganciu a prémiový dizajn. Práve cieľovej skupine to však bude vyhovovať. O koho teda ide?

Ak sa nájdete v tomto scenári, ani neváhajte

Dokonalým záujemcom o Yoga Book 9i je firemný manažér, ktorý chodí na pracovné cesty. Toto zariadenie je ako stvorené na pohodlné cestovanie, počas ktorého zvládnete prácu aj multimediálnu zábavu. Má skvelú batériu a je skladné, dobre sa teda s notebookom manipuluje napríklad aj v lietadle. Vyskúšal som si to na vlastnej koži počas cesty cez pol zemegule.

V istom momente počas letu som si dokončil prácu a na notebooku som si pustil film, kedy sa mi stal naozaj unikátny zážitok. Prišiel za mnou cudzinec, ktorý sedel o 3 rady dozadu a začal sa na zariadenie vypytovať. „Nič podobné som ešte nevidel,“ povedal s údivom až obdivom a presne vtedy som si uvedomil, akú silu môže mať elegancia.

Keby som bol manažérom v nejakej firme, s hrdosťou by som napochodoval na obchodné stretnutie s týmto notebookom a spustil na ňom prezentáciu. Dúfal by som síce, že majú bezdrôtový projektor, keďže Yoga Book 9i nemá HDMI, ale vôbec by som sa nehanbil – práve naopak. Rovnako ako iné doplnky manažéra (oblek alebo hodinky) verím, že aj toto zariadenie dokáže pôsobiť veľmi reprezentatívne na profesionálnej úrovni. A práve týmto ľuďom ho odporúčam všetkými desiatimi.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -