Kde prebiehalo natáčanie seriálu Chernobyl a ako sa naň herci pripravovali?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Seriál, ktorý vznikol zo spolupráce Sky Atlantic a HBO, rýchlo ovládol svet. Len po chvíli sa z Chernobylu stihol stať najlepšie hodnotený seriálový príbeh vôbec. No a aj keď to bolo krásne, od začiatku sme vedeli, že to dlho trvať nebude, keďže ide len o minisériu s 5 epizódami. Práve dnes (4. jún) na HBO GO vychádza posledná časť, prečo sme si povedali, že vám trochu priblížime, ako vlastne prebiehalo natáčanie seriálu Chernobyl.

natáčanie seriálu Chernobyl
Zdroj: themoviedb.org

Natáčanie seriálu Chernobyl

Európsky príbeh si vyžadoval, aby sa celá produkcia usadila, ako inak, v Európe. Hlavný štáb preto dorazil do Veľkého kráľovstva. Aby však pre samotný seriál vytvorili ten správny nádych osemdesiatych rokov Sovietskeho zväzu, museli nakrúcať v Litve.

Na pľaci boli naše predstavy o rozmeroch a ambíciach produkcie ohromné, pričom detail a presnosť boli dôležité pre našu filozofiu,“ priblížil postoj tvorcov k téme scenárista a výkonný producent Craig Mazin. Ten sa podľa vlastných slov necítil obmedzený, pretože scenár k Chernobylu „napísal bez akéhokoľvek záujmu o rozpočet.“

natáčanie seriálu Chernobyl
Zdroj: themoscowtimes.com

O réžii a produkcii

Podobne odhodlaný postoj mal aj režisér Johan Renck. Toho ku projektu spočiatku priťahoval Mazinov scenár, ktorý haváriu jadrového reaktoru v Černobyle ukázal ako politickú udalosť. Osobne si myslím, že práve to je dôvod, prečo sa z tohto seriálu stal tak veľký hit. Treba však ale uznať aj majstrovskú prácu Rencka.

Predsa len, produkcia 5 častí bola naozaj veľká. Natáčanie seriálu Chernobyl trvalo viac než 100 dní, respektíve aj nocí, ktoré herci a tvorcovia strávili v občas naozaj hrozných podmienkach, „vrátane skutočnej jadrovej elektrárne,“ dodal režisér. „Snažili sme sa replikovať skutočné udalosti. Bolo to otrasné.“

Chernobyl
Zdroj: geektyrant.com

O realizme a maskách

Samotné vymýšľanie deja a produkcia, do ktorej sa tvorcovia pustili, mala od začiatku zobrazovať všetko tak, ako to naozaj bolo. To zahŕňalo aj naozaj nechutné scény. Tento drsný realizmus (obzvlášť v 3. epizóde) pomohol stvárniť Daniel Parker, hlavný dizajnér make-upu a masiek.

Zranenia a následky ožiarenia neboli nechutné len zo srandy. Parker totižto v rámci príprav na projekt študoval videozáznamy a fotografie obetí rôznych jadrových katastrof, medzi ktoré patrili napr. Hirošima či Fukušima. Prečo teda boli masky také odporné a realistické? „Prišiel som k záveru, že by som ľuďom mal ukázať, čo sa podľa vedy naozaj stane s telom. A aby to nevyzeralo ako zo zombie filmu.“

chernobyl
Zdroj: hbogo.sk

O hlavnom hrdinovi a zmenách

Samotný dej začína (aj končí) temne inšpiratívnymi slovami Valeryho Legasova, ktorého stvárnil herec Jared Harris. V príbehu vystupuje síce viacero postáv, ktoré môžeme považovať za hlavné, no bol to práve on, kto mal ku divákom najbližšie. Práve preto bolo potrebné, aby sme mu rozumeli, chápali jeho motivácie a vedeli, o čo mu ide. A to si vyžadovalo isté zmeny.

Ako prezradil Harris, v rámci príprav na hereckú rolu pozeral rôzne záznamy skutočného Legasova. Sovietsky zväz síce veľkú časť z nich vymazal, vrátane jeho zásluh, no stále je tu viacero videí, ktorými sa herec mohol inšpirovať. „Ten muž mal štýl, no to pre našu postavu nefungovalo,“ povedal Harris. Práve jeho osobnosť totižto bola jednou z málo vecí, ktoré tvorcovia pozmenili oproti realite, aby sa na seriál lepšie pozeralo.

Chernobyl
Stellan Skarsgård a Jared Harris; Zdroj: rollingstone.com

Celý seriál Chernobyl si môžete z pohodlia vášho domova už aj dnes pozrieť na HBO GO.

Stihli ste si už pozrieť celý seriál Chernobyl, alebo ste sa ku poslednej časti ešte nedostali? Ako na vás zapôsobil? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: HBO generic interviews

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -