NÁVOD: Ak zapnete tento špeciálny režim od Googlu, váš Android bude rýchlejší

Nenechajte si ujsť

Ako si za pár minút zrýchliť mobil

Ak si všímate, že sa váš smartfón spomaľuje a seká, máme pre vás tip, ako ho zrýchliť. Málo známy Safe Mode, teda Núdzový režim pritom odporúča používať samotný Google, vydavateľ operačného systému Android. Pomôže vám zistiť, ako pomalý mobil opraviť.

Prečo mám pomalý mobil?

Zažila to už väčšina z nás, že po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch používania sa začal mobil výraznejšie spomaľovať či zamŕzať.

Je to prirodzený jav, ide o dôsledok fyzického starnutia elektroniky, čoraz vyšších nárokov na technické vybavenie zo strany aktualizovaného systému, ale niekedy aj zámer výrobcu. Apple nie tak dávno čelilo kritike verejnosti a pokute 25 miliónov dolárov za to, že zámerne spomaľuje svoje staršie zariadenia s motívom prinútiť zákazníkov prejsť na novší model.

V prípade lacnejších zariadení s Androidom však častokrát zákazník dostane pomalšie reakcie už „v základnej výbave“ nového mobilu či tabletu. Čím nižšia cena, tým nižší výkon a menšia pamäť.

android smartfon
Zdroj: Unsplash / Denny Müller

Spomaľovanie v čase sa však týka aj drahých a výkonných produktov, akými sú napríklad Samsung Galaxy série S.

TIP: Samsung ide po krku Applu. Nové produkty sa ešte nikdy nesnažili tak stiahnuť zákazníkov ako tieto

Android a jeho Núdzový režim

Existuje mnoho postupov, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa pokúsili bojovať proti tomuto problému. Samozrejme, tým prvým je jednoducho vymazať nepoužívané aplikácie a vyčistiť pamäť. Ideálne je začať veľkými videami a zbytočnou hudbou, potom sa až sústrediť na fotografie.

Jedna z metód, známa ako „Núdzový režim“, môže pomôcť tabletom aj mobilom, ktoré idú pomaly a mrznú.

Na internete nájdete aj označenia tejto metódy ako hack, lenže o skutočný hack rozhodne nejde. Tento režim je navrhnutý tak, aby odhalil, či aplikácie spôsobujú problém, a upozorní, ktorá z nich je vinníkom. Núdzový režim možno poznáte aj z operačného systému Windows.

Používatelia by mali svoje zariadenie prepnúť do núdzového režimu, ktorý „dočasne vypne všetky stiahnuté aplikácie“, uvádza stránka podpory Google.

Pre spustenie núdzového režimu funguje nasledovný postup:

  1. Vypnite zariadenie
  2. Zapnite ho
  3. Akonáhle sa na displeji zobrazí logo, stlačte spodné tlačidlo hlasitosti a držte ho.
  4. A je to, telefón sa spúšťa v núdzovom režime.

Tento proces sa líši v závislosti od telefónu, takže používatelia by mali zistiť, ako získať prístup k núdzovému režimu prostredníctvom webových stránok výrobcov svojich telefónov, ako sú Samsung, Sony či Xiaomi.

Sony Xperia XZ2
Mobily staršie ako päť rokov sú pre svoju pomalosť častokrát celkom nepoužiteľné. Dá sa to však riešiť. Foto: Dominik Kusý

Režim spustený, čo teraz?

Po aktivácii núdzového režimu skontrolujte, či problém so spomalením alebo oneskorením pretrváva. Ak je telefón zrazu podstatne rýchlejší, problém bude v niektorej zo stiahnutých aplikácii. Táto aplikácia s najväčšou pravdepodobnosťou vyčerpáva výkon aj pamäť vášho telefónu.

Lenže ako zistiť, ktorá aplikácia to je, keďže bežne ich máme v mobiloch nainštalovaných aj niekoľko desiatok? Vedzte, že ďalší krok môže byť dosť náročńý. Google odporúča používateľom reštartovať svoje telefóny a potom odstrániť všetky nedávno stiahnuté aplikácie jednu po druhej.

A vraj po každom odinštalovaní máme telefón reštartovať a overiť si, či je už telefón rýchlejší.

Vo svojich mobiloch máme desiatky stiahnutých apiek,. Často mobil výraznejšie spomaľuje iba jediná z ich. Zdroj: unsplash.com
Vo svojich mobiloch máme desiatky stiahnutých apiek,. Často mobil výraznejšie spomaľuje iba jediná z ich. Zdroj: unsplash.com

Našťastie, existuje aj značne pohodlnejší spôsob, ako zistiť, ktorá aplikácia spotrebúva najviac pamäte. V závislosti od výrobcu zariadenia sa nasledujúci postup môže líšiť, ale spravidla štatistiky o využívaní pamäte nájdete v Nastaveniach. Následne buď v informáciách o batérii, pamäti alebo v časti Aplikácie.

Ak zistíte, že niektorá z aplikácií výrazne spotrebuje pamäť, batériu alebo výkon, mali by ste ju obmedziť alebo zvážiť jej odstránenie. Vo veľkom množstve prípadov bude najnáročnejšou aplikáciou Facebook – je na vás, či vám jeho prítomnosť v mobile stojí za prípadné spomalenia.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -