Netflix možno bude úplne zadarmo. Všetko závisí len od jednej veci

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Netflix úplne zadarmo

V dnešnej dobe je k dispozícii už celý rad streamovacích služieb. Ak by sme mali platiť za každú z nich, cena by ďaleko presiahla konvenčné televízne balíky lokálnych operátorov. Čo ak by však existovala streamovacia služba úplne zadarmo? Presne to sa podľa informácií Bloombergu chystá spraviť Netflix. Pripravujú totiž verziu svojej služby, ktorá bude úplne zadarmo.

Netflix diskutoval o vytvorení bezplatných verzií svojej streamovacej služby pre niektoré trhy, primárne v Európe a Ázii,“ povedal nešpecifikovaný zdroj blízky Bloombergu. „Spoločnosť hľadá ďalšie spôsoby, ako rozšíriť svoje publikum,” dopĺňa informátor.

Ako pripomína TechRadar, nebude to prvýkrát, čo Netflix experimentuje s ponúkaním svojej služby úplne zadarmo. Ešte v roku 2021 v Keni testovali bezplatnú službu pripomínajúcu Spotify zadarmo. Pri registrácii museli používatelia len potvrdiť, že majú nad 18 rokov, aplikácia však od nich nevyžadovala žiadne platobné údaje.

Test v Keni nakoniec ukončili koncom roka 2023 a zdá sa, že po pol roku sú pripravení ho obnoviť aj v európskych krajinách. Netflix sa údajne z experimentu „veľa naučil,“ pričom prisľúbili, že „budú ponúkať rozmanité ďalšie plány predplatného.“

stratégia netflix
Zdroj: Netflix

Aktuálny trend streamovacích platforiem

Netflix už teraz v niektorých krajinách ponúka predplatné s reklamami (Standard with Ads), za 7 amerických dolárov mesačne, ktoré nahradilo pôvodný Basic plán. So štandardným predplatným s reklamami má používateľ prístup ku Full HD rozlíšeniu pre 2 zariadenia, avšak so zvýhodnenou cenou výmenou za občasné reklamy.

Na Slovensko tento model zatiaľ nedorazil a u nás sú aktuálne dostupné tieto úrovne predplatného:

netflix plany
Zdroj: snímka obrazovky

Ponúkať lacnejšie predplatné s reklamami je aktuálnym trendom. V apríli 2024 pristúpila k podobnému kroku aj služba SkyShowtime, ktorá ponúka dve úrovne paušálov. Štandardné predplatné s reklamami je k dispozícii od 23. apríla za cenu 4,99 € mesačne a predplatné Štandardné Plus (bez reklám) za 7,99 € mesačne.

Avšak krok Netflixu ponúkať úplne bezplatné služby by bol nevídaný a celkom isto by im pomohol v boji s narastajúcou konkurenciou. Avšak otázne je, ako by obmedzili používateľa.

Okrem reklám aj menej obsahu

Predpokladáme, že potenciálny bezplatný Netflix bude mať reklamy rovnako ako platené Standard with Ads, avšak kvôli drastickému rozdielu v cene musia ďalšími spôsobmi obmedziť používateľa – inak by si predplatné nikto neplatil. To sa dá spraviť najmä obmedzením katalógu ponuky. V tomto bezplatnom Netflixe by tak používateľ mohol získať pravdepodobne len zlomok výberového obsahu oproti plateným úrovniam predplatného.

Podobnú taktiku zvolila aj lokálna streamovacia služba JOJ Play, ktorá okrem plateného Premium za 5,99 eura mesačne ponúka aj úplne bezplatný FREE plán. Bezplatný balík má okrem reklám aj obmedzený obsahový katalóg.

Boli by ste radi, ak by Netflix vytvoril službu zadarmo, aj keď s reklamami a menším množstvom obsahu? Presvedčilo by vás to registrovať sa u nich, ak si ešte neplatíte Netflix? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -