Netflix už nič nezachráni. „Majstrovské dielo“ na plnej čiare pohorelo u slovenských divákov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Špičkový seriál nezachránili ani kritici

Na streamovaciu službu 4. apríla dorazil nový seriál Ripley s Andrew Scottom (Sherlock, 1917, My všetci cudzinci) v hlavnej úlohe. 8-dielnu minisériu mnohí diváci aj kritici označovali za jeden z najlepších projektov v histórii Netflixu. Ani to však nestačilo na to, aby uspel. Podľa diváckych údajov platformy FlixPatrol totiž takmer nikoho nezaujíma.

Príbeh adaptoval do seriálovej podoby Steven Zaillian, americký filmár, ktorý má na konte Zlatý glóbus a Oscara. Poznať ho môžete ako scenáristu Schindlerovho zoznamu (1993), Amerického gangstera (2007) alebo The Irishman (2019). Vychádzal pritom z pôvodného kriminálneho románu spisovateľky Patricie Highsmithovej, ktorý už v roku 1999 adaptovali do filmu s Matt Damonom.

netflix ripley
Zdroj: Netflix

Príbeh nás zaviedol do New Yorku 60-tych rokov, kde sa nám predstaví titulný Tom Ripley. Tento šikovný podfukár sa, živí ulicou, všetko sa však zmení, keď si ho najme bohatý podnikateľ, aby priviedol naspäť jeho tvrdohlavého syna. Tak sa začína komplexný život plný zavádzania, podvodov a vrážd, ktorý ohromil kritikov.

Kritici chválili, diváci ignorovali

Ripley je inteligentný, nestály, nádherný a devastujúci. Je tým, čím potreboval byť: umeleckým dielom o nepríjemnom údele,“ píše Barbara Ellen z Observer. Kritikov zaujal najmä herecký výkon Andrew Scotta. John Paul King z Washington Blade ho označuje za „triumfálny.“ O „úchvatnom výkone“ hovorí aj Martin Carr z CBR, ktorý mimo iné vyzdvihuje prácu scenáristu-režiséra, ktorý vytvoril „skutočne niečo originálne, čo opätovne predstavuje Ripleyho novej generácii.“

Skvelých hodnotení sa seriál dočkal aj na diváckych platformách IMDb (8,1/10) alebo CSFD (82 %). To však nestačilo na to, aby bol Ripley úspešný.

Preferujeme iné seriály

Problém so sledovanosťou začal byť zjavný ihneď po vydaní 4. apríla. Od zverejnenia všetkých ôsmich častí sa Ripley vo väčšine krajinách sveta nedokázal prebojovať ani do prvej polovice zoznamu TOP 10 najsledovanejších seriálov. Na Slovensku sa v posledných dňoch umiestňoval keď tak na samotnom konci zoznamu, aktuálne ho v prvej desiatke najsledovanejších seriálov vôbec nenájdete.

Slováci dávajú prednosť menej kvalitnému (podľa hodnotení), no pútavejšiemu francúzskemu trileru Antracit, ktorý je aktuálne najsledovanejším seriálom Slovákov na Netflixe. V zozname rýchlo šplhá aj švédska novinka Midsummer Night (Noc svätojánska) o oslavách letného slnovratu v Škandinávii, sci-fi seriál 3 Body Problem je stále 4. najsledovanejším na platforme.

Ripley má podľa oficiálnych údajov platformy zatiaľ len niečo cez 2 milióny zhliadnutí, pričom štatistiky napovedajú, že záujem divákov bude už len klesať. Žiaľ, čiernobiely, pomalý triler jednoducho nepatrí medzi tie najatraktívnejšie projekty Netflixu, aj napriek výborným hodnoteniam.

Videli ste seriál Ripley? Mrzí vás, že sa mu na streamovacej službe nedarí, alebo chápete, že diváci uprednostňujú iné projekty? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -