Vytasil majstrovské dielo. Tento projekt označujú za najlepší seriál v histórii Netflixu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nový kriminálny seriál ohromil kritikov a divákov

Dňa 4. apríla Netflix sprístupnil svoju novú minisériu Ripley a emócie divákov sa nedajú popísať nijak inak ako hotový úžas. V 8-dielnom seriáli, ktorý už je celý kompletne vonku, sa v hlavnej úlohe blysol Andrew Scott (Sherlock, 1917, My všetci cudzinci). Po jeho boku si v príbehu zahrali aj Dakota Fanning či Johnny Flynn. Perfektní herci však nie sú jedinými dôvodmi, prečo diváci chvália projekt Ripley do nebies.

Príbeh adaptoval do seriálovej podoby pre streamovaciu službu Netflix skúsený Steven Zaillian, americký filmár, ktorý má na konte Zlatý glóbus a Oscara. Poznať ho môžete ako scenáristu Schindlerovho zoznamu (1993), Amerického gangstera (2007) alebo The Irishman (2019). Vychádzal pritom z pôvodného kriminálneho románu spisovateľky Patricie Highsmithovej.

8-dielny príbeh nás zavedie do New Yorku 60-tych rokov, kde sa nám predstaví titulný Tom Ripley. Tento šikovný podfukár sa, dá sa povedať, živí ulicou, všetko sa však zmení, keď si ho najme bohatý podnikateľ, aby priviedol naspäť jeho tvrdohlavého syna. Tak sa začína komplexný život plný zavádzania, podvodov a vrážd.

Nejde o prvú adaptáciu, mladého Damona vystriedal ostrieľaný Scott

Nie je to prvýkrát, čo niekto adaptoval toto knižné dielo. V roku 1999 napríklad vznikol film Talentovaný pán Ripley, kde si hlavnú úlohu zahral herec Matt Damon.

Seriál Ripley (2024) od Netflixu je v niektorých veciach odlišný. Na prvý pohľad vám udrie do očí plne čiernobiele spracovanie. Taktiež je tu fakt, že seriálová podoba s ôsmimi hodinovými epizódami dovolí podrobnejšie skúmanie príbehu pána Ripleyho v podaní Andrew Scotta. A výsledok? Diváci sú v úžase, označujú ho za jeden z najlepších Netflix seriálov vôbec.

Kritici a diváci sú v úžase

Aktuálne na portáli IMDb svieti nádherné hodnotenie 8/10 bodov. Česko-slovenskí diváci sa zjavne zhodli s tými zahraničnými, portál ČSFD totiž aktuálne hlási skóre 80 %. Kritici sú taktiež veľmi štedrí, na Rotten Tomatoes nájdete skóre 86 %.

Ripley je inteligentný, nestály, nádherný a devastujúci. Je tým, čím potreboval byť: umeleckým dielom o nepríjemnom údele,“ píše Barbara Ellen z Observer. Kritikov zaujal najmä herecký výkon Andrew Scotta. John Paul King z Washington Blade ho označuje za „triumfálny.“ O „úchvatnom výkone“ hovorí aj Martin Carr z CBR, ktorý mimo iné vyzdvihuje prácu scenáristu-režiséra, ktorý vytvoril „skutočne niečo originálne, čo opätovne predstavuje Ripleyho novej generácii.“ Pôvodný film s Mattom Damonom je starý už 25 rokov.

netflix ripley
Zdroj: Netflix

Jeden z najlepších seriálov v histórii Netflixu

Hlboký kriminálny thriller hoden titulu „hitchcockovský“ – aj takto sa hovorí o seriáli Ripley (Collider). Recenzent Remus Noronha na záver svojho textu uvádza, že ide o „doteraz jeden z najlepších seriálov streamovacej služby.“ Bravo, Netflix!

Ripley sa však nezaobišiel bez občasnej „chybičky krásy“. Recenzenti aj diváci majú v istých prípadoch problém napríklad s obsadením postáv – všetkých hrajú herci v strednom veku 40 a viac, pričom rozhodnutím skutočne verným knižnej predlohe by bolo najať mladých hercov, vo veku do 30 rokov.

Niektorým sledujúcim taktiež nesadol štýl a vizuál seriálu, primárne čiernobiele prevedenie. Istý divák hovorí, že Ripley je „príliš dlhý, ‚prepečený‘ a arogantný,“ pričom ho porovnáva s filmom z roku 1999.

Summa summarum, kritici aj diváci seriál Ripley (2024) od Netflixu takmer jednohlasne obdivujú a odporúčajú, aj keď v ňom možno nájsť malé – skôr subjektívne – nedostatky. Rozhodne mu však dajte šancu, hodnotenia nad 80 % nevidno často a titul „hitchcockovský“ by mal určite vzbudiť záujem u každého fanúšika kriminálnych trilerov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -