Najlepšie slovenské a české filmy na VOYO

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

5. Sviňa (2020)

V časoch, keď „krajine pod Tatrami“ vládne mafia a korupcia je na dennom poriadku sa mladý investigatívny novinár pomaličky dostáva k desivej pravde. K pravde o mafiánskych praktikách vládnych činiteľov, od ktorých dáva každý ruky preč.

Slovenský politický triler Sviňa sa čiastočne opiera o vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Tento akt egoizmu a nenávisti rozpútal na Slovensku hotové politické peklo. Film v kinách naplno zabodoval, tržby sa totiž vyšplhali až na sumu 2 800 000 eur.

Určite k tomuto úspechu prispeli aj fantastické výkony hercov, ako sú Marko Igonda, Jozef Vajda, Diana Mórová či dnes už nebohý Dano Heriban.

4. 10 pravidiel ako zbaliť dievča (2014)

Marek študuje astrofyziku, no skôr by mu pomohla nejaká tá hodina zvádzania. Je totiž zamilovaný do roztomilej študentky menom Stephanie (Kristína Svarinská). Nepatrí však práve medzi sukničkárov, dokonca ju nedokáže ani osloviť a nie to ešte pozvať na rande. Jeho priatelia a zároveň aj spolubývajúci to už nevydržia a na pomoc mu zavolajú jeho otca (Miroslav Donutil). Ten je náhodou vychýreným vydavateľom kníh o zvádzaní a láske. A práve tento profesionál ponúkne Marekovi súbor pravidiel, ktoré by mu s istotou mali pomôcť Stephanie zbaliť.

Sympatická komédia s ešte sympatickejším obsadením patrí medzi tie české tituly, ku ktorým sa diváci veľmi radi vracajú.

3. Loli paradička (2019)

Letná komédia o dvoch „nešťastníkoch“ z východného Slovenska, ktorým osud skrátka nedoprial. Milan sa živí ako predavač na jarmoku. Keď mu raz sympatická Rómka menom Veronika od hladu ukradne turecký med, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Tá sa mu neskôr chce odvďačiť, a tak sa mu ponúkne ako predavačka v jeho stánku.

Po jednej búrlivej noci na hoteli sa dajú dokopy a začnú si plánovať svoju budúcnosť. Lenže rasizmus je na Slovensku veľmi silný, a to aj v dnešnej dobe. Dokáže túto dvojicu prijať aj okolitá spoločnosť?

2. Ján Žižka (2022)

V roku 2022 natočil režisér Petr Jákl film z českej produkcie, v ktorom si okrem českých hercov zahrali aj také mená, ako sú Michael Caine (Temný Rytier), Til Schweiger (Nehanební bastardi) či Ben Foster (Warcratf).

Dramatický historický film rozpráva príbeh o veľkom českom vojvodcovi Jánovi Žižkovi, ktorý sa vďaka svojim činom stal nesmrteľnou legendou. Snímok Ján Žižka je zrejme tým najdrahším českým filmom v histórii. Jeho rozpočet totiž predstavoval až 20 miliónov dolárov, teda takmer pol miliardy českých korún.

1. Invalid (2023)

Slovenský film Invalid sa takmer okamžite po svojom uvedení v kinách stal kultom. Vynikajúci scenár Tomáša Dušičku dokázal veľmi efektívne zrežírovať Jonáš Karásek.

Dej sa odohráva v 90. rokoch a hlavným protagonistom ja Laco Hunder – vždy nervózny údržbár v múzeu, ktorého návaly hnevu pripravia aj o rodinu. Synovi vyhodil rádio von oknom a jeho trpezlivú manželku už skrátka trpezlivosť prešla. Po takejto šaráde sa Laco opije a pritom skúša zháňať synovi rádio, aby celú situáciu urovnal. Čo čert nechcel, naletí niekoľkým podvodníkom, kvôli ktorým sa mu stane nehoda a on zostane na vozíku.

Ako sa mu to vlastne stalo? No dvaja rómski chlapci si mysleli, že si zarobia tým, že ukradnú poklop z kanála. No a práve doň Laco spadol. Miestny Róm Gabo to však nechce nechať tak. Keď sa dozvie, čo sa stalo Lacovi, myslí si, že je to jeho vina, a tak sa mu snaží pomôcť, pretože z Laca sa stal invalid. Čoskoro však aj on pochopí, že to nemôže nechať len tak a divákom tak pripraví nesmierne zábavnú pomstu. Film prekypuje skvelým humorom a úžasnými hereckými výkonmi od Gregora Hološku (Laco) či Zdenka Godlu (Gabo).

Toto sú tie najznámejšie české a slovenské filmy na Voyo. Ktorý z týchto filmov sa vám páčil najviac?

Zdroj: voyo.markiza.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -