Nikto nemá šancu preniknúť. Nový Samsung je oficiálne najbezpečnejší mobil sveta

Nenechajte si ujsť

Nový Samsung je najbezpečnejší mobil sveta

Spoločnosti ako Apple a Samsung vo svojich kampaniach presviedčajú potenciálnych zákazníkov, že práve ich produkty ochránia vaše údaje pred zneužitím. Bežný človek sa v tom už začína strácať – ako je možné zabrániť zneužívaniu údajov v mobile v čase, keď všetko zverejňujeme na internete aj dobrovoľne?

Vec sa má nasledovne. Keď máte zablokovaný telefón PIN kódom, gestom, odtlačkom či tvárou, údaje z telefónu majú byť celkom nedostupné až do chvíle odomknutia (ak ste takúto funkciu cielene nevypli). Ak takýto mobil pripojíte cez USB kábel k počítaču, bez odomknutia obrazovky by nemala existovať možnosť preniesť z neho dáta. Samozrejme, okrem prípadu, že z telefónu fyzicky vyberiete pamäťovú kartu a budete načítavať priamo z nej.

Lenže je tu ešte ďalšia úroveň zabezpečenia: ak si želáte niektoré súbory zaheslovať, stane sa tak nenávratne. Zobraziť obsah týchto súborov je už dnes takmer nemožné.

Potom tu máme šifrovanú komunikáciu. Spravidla ju zabezpečujú samotné spoločnosti stojace za komunikačnými aplikáciami – a tou môže byť aj Apple, aj Samsung.

Vysokú mieru zabezpečenia obsahu majú dnes už všetky smartfóny, ale vždy sa dá ísť ďalej (foto: redakcia REWIND.SK)
Vysokú mieru zabezpečenia obsahu majú dnes už všetky smartfóny, ale vždy sa dá ísť ďalej (foto: redakcia REWIND.SK)

Nielen na hanbatý obsah

Zabezpečenie digitálneho obsahu je nástojčivou témou najmä dnes, keď sa metódy na prelomenie klasických PIN kódov natoľko popularizovali, že s nimi môže pracovať aj osoba s iba mierne nadpriemernou technickou zručnosťou.

Napríklad výrobca elektroniky Samsung využíva vo svojich smartfónoch zabezpečovaciu platformu Samsung Knox. Ide o škálovateľnú platformu, ktorú ponuka aj ako službu pre iné spoločnosti. Iba pred niekoľkými dňami spoločnosť ohlásila spoluprácu so SAP, čo je celosvetový líder vo vývoji systémov na riadenie podnikových procesov. V praxi to znamená, že nech by sa ktokoľvek snažil zistiť obsah komunikácie zvonka, tak nemá žiadnu šancu.

Vylepšovať sa však dá aj takmer perfektný produkt.

Demonštrácia sily

Samsung najnovšie ohlásil uvedenie doteraz najlepšieho zabezpečenia osobných údajov. Čip Galaxy Quantum5 s podporou kvantového šifrovania pritom vložil do celkom bežného a pomerne lacného smartfónu Galaxy A55. Pre zaujímavosť, cena tohto mobilu u nás nedosahuje ani 500 eur.

Samsung Galaxy A55 (foto: redakcia REWIND.sk)
Samsung Galaxy A55 (foto: redakcia REWIND.sk)

Juhokórejský gigant novinku predstavil v spolupráci s miestnym operátorom SK Telecom a má sa za to, že nebude k dispozícii na zahraničných trhoch – teda ani na Slovensku. Čip Galaxy Quantum5 využíva technológie od bezpečnostnej spoločnosti ID Quantique (IDQ), konkrétne Quantum Random Number Generator (QRNG).

Zabezpečenie QRNG funguje tak, že namiesto pevnej alebo do určitej miery dynamickej šifry sa používajú náhodne vygenerované reťazce čísiel, čím sa má dokonale predchádzať prelomeniu šifrovania.

Bežní ľudia takéto šifrovanie ani nepotrebujú, pretože sa môžu celkom spoliehať na Knox, riešenia od Apple alebo iných vývojárov. Kto má v mobile tajné fotky, videá alebo iný diskreditujúci obsah, nemusí sa báť ani dnes.

V tomto prípade Samsung vysiela do sveta signál, ktorý majú čítať najmä veľké spoločnosti a jeho aktuálni obchodní partneri. Poukazuje na to, že dokáže nielen vytvoriť prvotriedne zabezpečovacie produkty, ale ich aj použiť vo veľkom kompaktnom vyhotovení. V tomto prípade na celkom bežnom mobile.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -