Hra, v ktorej si každú výhru musíte zaslúžiť | Nioh 2 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA Greenland: Posledný úkryt RECENZIA - V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na...

Pokračovanie filmu Warcraft a prvá vesmírna reality šou?! – RESTART #1

Dovoľujeme si vám predstaviť projekt, na ktorom sme usilovne pracovali počas leta. Toto je RESTART, náš nový formát videí, ktorý sme pre vás vytvorili...

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...

Vzniká nová vesmírna reality šou, ktorej víťaz poletí priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Vesmírna reality šou Space Hero Vyzerá to tak, že herec Tom Cruise nebude jedinou televíznou hviezdou, ktorá poletí mimo planéty Zem. Po úspešnej ceste lode...
Michal Sliusar
Michal Sliusar
Čauko, volám sa Michal a som študent na Polygrafickej. Mám 19 rokov a žijem v Bratislave. Mojím hobby su prevažne hry a medzi moje obľúbené patria tie od From Software. Milujem horori a to hlavne Body a Space horror. Obľubený umelci ? Lovecraft, Ito, Kojima, Joseph, Kubrick.

Nioh 2 RECENZIA

Hra Nioh 2 sa mi podarila dokončiť po 60 hodinách hrania. Behom celej hry som zomrel 384 krát a ani jedna smrť ma neprinútila hru vypnúť. Ako milovník From Software hier a taktiež japonskej kultúry som bol z Nioh 2 počas celého hrania priam nadšený. Čo všetko mi táto hra ponúkla?

Nioh 2 buduje na skvelých základoch, ale nezabúda pridať aj niečo nové

Originálne Nioh bola skvelá hra. Keďže vyšla v období, kedy takmer každý mesiac vyšla nová kópia Dark Souls, mal som prv pocit, že hra nebude ničím iná. Bol som milo prekvapený. Nioh malo množstvo vlastných prepracovaných mechaník a súbojový systém sa nedal porovnávať s Dark Souls ani Bloodborne. Išlo o niečo vlastné a nové.

Nioh2 screenshot
Zdroj: Michal Sliusar

Team Ninja nie sú žiadni nováčikovia v tomto žánri. Medzi ich predošlé dielo patrí napríklad Ninja Gaiden séria. Tá je známa vysokou obtiažnosťou, ale aj prepracovanými kombami a súbojmi. Nioh je ale oveľa hlbšie a pracuje aj s RPG prvkami. Týmto chcem povedať, že Team Ninja vylepšoval prvky z prvej hry a to viedlo ku vytvoreniu Nioh 2.

Vie Nioh 2 ponúknuť aj niečo nové?

Nepochybne áno! Nioh 2 nie je iba upravené Nioh. Skvelým príkladom je pridaná mechanika Burst Counter, ktorá je rovnako užitočná ako nebezpečná. V skratke ide o protiútok, ktorý funguje na tie najsilnejšie útoky vašich nepriateľov. To znamená, že ak Burst Counter zle načasujeme, poriadne to oľutujeme.

Ďalšou skvelou novinkou sú Soul Cores. Po zabití démonov známych ako Yokai je šanca, že dostaneme ich Soul Core. Ten si v jednom z menu pridáme na nášho Guardian Spirit a môžeme používať rovnaký útok, aký mal démon z ktorého sme Souls Core dostali. Druhov Yokaiov je veľmi veľa a každý ma unikátny dizajn. Team Ninja sa skutočne pohrali s ich navrhovaním a animovaním a za to si zaslúžia iba chválu.

“…po zabití prvých bossov sa budete cítiť priam skvelo.”

Za zmienku tiež stojí mapa plná regiónov, misií a vedľajších misií. Niektoré vedľajšie misie sa neskôr zmenia na ešte ťažšie a ponúknu výzvu aj pre skúsených hráčov. Skvelé na misiách v Nioh 2 je to, že sa dajú splniť viacerými spôsobmi. Áno, takmer každý končí súbojom s bossom, ale ku nemu sa vieme dostať viacerými cestami. Takže ak sa vám nedarí dostať ku jednému, stačí si nájsť inú cestu.

Hráme za našu vlastnú postavu

Nioh sme hrali za predom určenú postavu, ktorá síce bola dabovaná, ale to hre až tak veľmi nepomohlo. Hneď pri spustení Nioh 2 si vytvoríme vlastnú postavu. Vytváranie postáv je skutočne detailné a prvú hodinu definitívne strávite len pri tom.

Po tomto sa ocitneme v krátkom tutoriáli, kde sa naučíme základné ovládanie a vyberieme si prvé zbrane a nášho Guardian Spirit. Čo musím vytknúť Nioh 2 je to, že tutoriál nie je veľmi užitočný. Neberte ma zle, vysvetlí základy, to áno, ale nič viac už nie. Držte si toto na pamäti, neskôr sa k tomu hodlám vrátiť.


Nioh 2
vás nechá hrať za koho len chcete. Buildov je veľmi veľa. Ja som začal ako tank, ktorý sa sústredí na veľký obojručný meč a používa vysoký postoj boja. Samozrejme, že sa bojové postoje vrátili z Nioh a znova tu nájdeme vysoký, stredný a nízky postoj.

Neskôr som sa ale rozhodol pre niečo iné, pretože som bol unavený z toho, že po každom kombe som ostal úplne bez Ki (niečo ako stamina z Dark Souls hier). Hra s tým nemala žiaden problém a zmena mojich skillov a statov bola rýchla.

Nioh 2 má hlboké mechaniky, ktoré nebudú vyhovovať každému

Nioh 2 má priveľa menu obrazoviek. Značnú časť hry strávite hľadaním niečoho, rátaním statov, ale aj otravným predávaním, rozoberaním a darovaním itemov a zbraní. Hra je plná čísel, ktoré môžu hráča neskúseného v tomto žánri odradiť. Už na začiatku chvíľu trvá si zvyknúť na to, ako čo funguje a čo s čím súvisí.


Taktiež býva občas priveľa informácií na obrazovke, čo môže hráčov veľmi rýchlo zmiasť. Ja som osobne mal presne tento problém a jediné riešenie bolo ďalej hrať, čítať každý tutoriál v hre a oboznamovať sa s každou ikonou. V menu vám hra síce vysvetlí krátkou definíciu, čo robí čo, ale nie je to vždy dostatočne jasné. Toto je skutočné jediné, čo sa dá Nioh 2 vytknúť.

Nioh 2 využíva plný potenciál PlayStation 4

Samozrejme môžem hovoriť o tom, ako zle Nioh 2 beží na klasickom PS4, ale viem, že to nie je chyba štúdia Team Ninja. Pracovali s čím mohli a je vidieť, že vývojári očakávajú next-gen konzoly rovnako, ako my. V hre dostaneme 3 možnosti ako hrať. Action Mode, Movie Mode a ich kombinácia.

Action Mode sa snaží znižovať grafiku a rozlíšenie, aby titul dokázal bežať na 60 FPS. Movie Mode sa naopak snaží udržať nižšie FPS ale zato vyššie rozlíšenie. Ich kombinácia drží vyššiu kvalitu prostredia ale zasa rozlíšenie skáče kade-tade.

Ja som osobne nedokázal hrať v žiadnom inom móde, ako je Action Mode. Som zvyknutý na 60 FPS a pri hre, ktorá odo mňa čaká precíznosť a skvelé načasovanie, by som to nemohol inak ani docieliť, než v Action Mode. Ako beží Nioh 2 na PlayStation 4 Pro bohužiaľ neviem posúdiť.

Feudálne Japonsko plné tradícií a folklóru

Príbeh pokračovania sa odohráva pred dejom hry Nioh. Jedná sa teda o prequel. Nemusíme teda hrať Nioh, aby sme si plne užili Nioh 2. Vaša postava je nemá, čo ale príbehu neuberá na zaujímavosti, kedže vás sprevádza mnoho zaujímavých postáv, z ktorých sú niektoré inšpirované reálnymi ľuďmi. Vy, ako jeden z ľudí, ktorí sa dokážu prevteliť do Yokaia, sa vydávate na cestu vyčistiť svet plný démonov.

Nioh2 screenshot 3
Zdroj: Michal Sliusar

Na vašich cestách stretnete skutočne veľa nových ľudí. Sprevádzať vás budú aj skvelé cutscény, ktoré sú často plné humoru a priam dokonalej animácie a dabingu. O príbehu vám toho nebudem veľa spoilovať, pretože vždy je lepšie ísť do hry naslepo.

Ako je to s obtiažnosťou?

Nioh bola skutočne ťažká hra. Vyžadovala od vás precíznosť v súbojoch, ale aj zapamätanie útokov vašich nepriateľov. Nioh 2 je podľa mňa o trochu jednoduchšia. Hra vám ponúka možnosť kooperácie s inými hráčmi, čo skutočne môže hru spraviť ľahšou. Pre tých, ktorí nemajú možnosť s niekým hrať, má hra niečo tiež pripravené.

Jedná sa o systém počítačom ovládaných postáv patriacich hráčom. Tie vás budú sprevádzať a pomáhať vám. Síce nie sú najsilnejšie, ale niekedy skutočne stačí, že odlákajú pozornosť a vy sa môžete sústrediť na jednotlivých nepriateľov.

Nioh2 screenshot 2
Zdroj: Michal Sliusar

Na vyvolanie takéhoto pomocníka používate item v hre. Tento item je pomerne jednoduché získať. Stačí rovnakým spôsobom, ako vyvolávate pomocníkov, vyvolať nepriateľa. Jedná sa znova o postavu patriacu hráčovi, ktorá je taktiež ovládaná počítačom. Po porazení tejto postavy dostanete loot, ale aj predom spomínaný item. Toto je taktiež dobrý spôsob, ako dostať nové zbrane a brnenia.

Ako u mňa hra obstála?

Hra Nioh 2 ma príjemne prekvapila. Skutočne som si nemyslel, že pri hre strávim toľké hodiny. Všetky mechaniky boli premyslené do posledného detailu a vaša vlastná kreativita sa môže vyhrať. Hru by som odporučil každému nadšencovi pre RPG hry a taktiež každému, čo hľadá poriadnu bojovú hru.

Obtiažnosť nesadne každému, ale nemyslím si, že hru treba odložiť po prvých smrtiach. Do hry sa dá časom dostať a po zabití prvých bossov sa budete cítiť priam skvelo. Hre by som dal pokojne 9 bodov, ale neprehľadné menu hre skutočne uberá. Takže za mňa to bude vo finále 8,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Bývalý producent GTA hier získal desiatky miliónov dolárov na svoj herný projekt Everywhere

Bývalý producent Rockstaru Leslie Benzies je bývalý producent množstva hier od autorov z Rockstar Games, pričom od roku 2016 podľa všetkého vytvára svoj vlastný titul....

Po filmoch Únos a Sviňa prichádza Slúžka. Začalo sa nakrúcanie nového filmu Mariany Čengel Solčanskej

Po úspechoch filmov Únos a Sviňa, ktoré lámali rekordy návštevnosti v slovenských kinách, začala režisérka Mariana Čengel Solčanská nakrúcať nový film. MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ Slovenský thriller o...

Počiatky sadistickej sestry, pri ktorých s ňou dokážete súcitiť | Ratched RECENZIA

Ratched RECENZIA Ratched RECENZIA - Ide o jeden z najnovších seriálov Netflixu, ktorý hovorí o počiatkoch jednej ikonickej postavy. Tou je sadistická sestra Mildred Ratched,...

Od 1. októbra budeme mať na Slovensku nové opatrenia. Ako ovplyvnia kiná alebo hromadné akcie?

Pandémia nového koronavírusu nás trápi už takmer rok. Po miernom lete sa prípady nakazených zvyšujú, čo viedlo náš slovenský krízový štáb k tvorbe a...

iPhone 12 Mini? Najnovší únik odhalil existenciu ďalšieho smartfónu novej generácie od Apple

S očakávaným októbrovým odhalením smartfónu iPhone 12 sa nám podarilo získať celkom podrobný obraz toho, čo môžeme od novej generácie vlakových modelov od Apple...