Zneužil Guillermo del Toro náš strach? | Nočné mory z temnôt RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nočné mory z temnôt RECENZIA – Všetci mávame nočné mory, našťastie však vždy príde chvíľa, kedy sa z nich preberieme a všetko je opäť v poriadku. Čo keby to tak však nebolo? Čo keby sa vaše najhoršie obavy zhmotnili a vy ste mali predurčené, že vás váš najhorší strach dovedie k smrti? Presne o to sa pokúsil Guillermo del Toro, ktorý novinku produkoval a napísal k nej scenár. Vydesil nás až do morku kostí? Poďme to spoločne zistiť!

horor nočné mory
Zdroj: consequenceofsound.net

Nočné mory z temnôt RECENZIA

V opustenom dome nájde partia tínedžerov knihu, ktorá je strašnejšia než čokoľvek, čo si kedy dokázali predstaviť. Zanechalo ju tu mladé dievča s hrozivým tajomstvom ešte pred tým, než samo bez stopy zmizlo. Starobylá kniha je plná desivých príbehov a ešte desivejších monštier, ale nie je tak úplne na čítanie. Kniha naopak číta toho, kto s ňou príde do styku.

Prečíta jeho najväčšie nočné mory, napíše z nich príbeh a začne ho rozprávať a odvíjať aj v skutočnom živote. A to vrátane hrozivých príšer. Partia tínedžerov sa dostala na miesto neobvyklého zla. Nemali túto knihu nikdy otvárať a mali včas utiecť. Neutiekli. Preto teraz musia čeliť svojmu strachu, nočným morám a desu, ktoré ich prišli zabiť.

Nočné mory z temnôt sú originálny príbeh, ktorý však vznikol na námet kníh. Novinka je filmovou adaptáciou rovnomennej knižnej série, ktorú v rokoch 1981 až 1991 vydával spisovateľ Alvin Schwartz. Knižná séria nie je jedným uceleným príbehom. Spája totižto do jednej väzby desiatky krátkych strašidelných príbehov, ktoré spolu vôbec nesúvisia.

Nočné mory z temnôt RECENZIA
Zdroj: medium.com

Spojenie príbehov s príliš veľa detailmi

Filmári našli skvelý spôsob, ako spojiť viaceré strašidelné príbehy do jedného uceleného, ktorý vidíme na filmovom plátne. Námet sám o sebe znie zaujímavo, čo je pri horore vždy dobrou známkou. Keď kniha začne čítať niektorú z postáv a prakticky nám dopredu dá vedieť, čo sa stane, ide o iný druh strachu – nebojíme sa myšlienky neznáma, pretože už dobre vieme, aká hrôza nás čaká.

Vďaka tomu mierne trpí atmosféra. Neznamená to však, že ide o zlý horor, no divák pri tomto filme cíti iný strach, akým sa vyznačujú čisto atmosférické filmy, v ktorých sa bojíme len vďaka našej vlastnej predstavivosti.

Vo filme Nočné mory z temnôt pracuje predstavivosť filmárov za nás. Strašidelné príšery (ktorých dizajn vychádza z úžasných kresieb Stephena Gammella) sú na plátne ukázané vcelku detailne, často ich zblízka vidíme ešte predtým, ako môžu stihnúť ublížiť niektorej z hlavných postáv. Vďaka tomu je ťažšie sa ich báť. Náš strach teda nevychádza z očakávania potenciálneho desu, ale z desu samotného.

Nočné mory z temnôt RECENZIA
Zdroj: dailymotion.com

Tvorba charakterov

Čo sa samotného scenára týka, v tomto ohľade nájdeme množstvo kladov, no aj zopár záporov. Jedným z nich môže byť napríklad celkom ľahko riešiteľné finále. Avšak, väčšina ostatných aspektov deja, na ktorých často zlyhávajú mainstreamové horory, tvorcovia v tomto prípade zvládli skvelo.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -