Recenzie

Zneužil Guillermo del Toro náš strach? | Nočné mory z temnôt RECENZIA

Postavy konajú vcelku logicky, čo je pri tomto žánri neuveriteľne vítané – keď niekto pred monštrom utečie do svojej izby, automaticky sa snaží utiecť cez okno. Keď niekto vojde do tmavej kúpeľne, kde niekto kričí, automaticky zapne svetlo. Keď niekto vidí, ako sa pred ním zhmotní monštrum, automaticky začne nadávať, panikáriť a konať miesto toho, aby len stál a pozoroval ho.

Keď už sme u postavách, treba spomenúť ustanovené, no nie až tak okaté prvky príbehu, ktoré ich charakterizujú. Napríklad rodinná dynamika medzi hlavnou postavou a jej otcom z nás má dostať emócie, no nevenujeme sa jej natoľko, aby sme sa do nej vžili. Príkladov je aj viacero, no nemá zmysel ich rozoberať, keďže na nich až tak nezáleží.

Nočné mory z temnôt RECENZIA

Zdroj: ew.com

Prevedenie ľudskosti na plátno

Jednotlivé postavy poznáme dobre, aj keď sa ustanoveniu ich osobností venujeme len zopár minút dokopy. Ich konanie je konzistentné a, ako som spomínal vyššie, celkom racionálne. Navyše, veľkou výhodou je, že ich nie je prehnané množstvo. Každá postava má svoj zmysel v širšom zábere na príbeh.

Mojim absolútnym favoritom je Ramón Morales, ktorého stvárnil Michael Garza. Ide o Mexičana, skrz ktorého Guillermo del Toro ponúkol nielen zaujímavú postavu, ale aj sociálny komentár o politike či vojne. Stihnúť to popri hororovom príbehu tak, aby to s ním súviselo a necítili sme sa, že scenár odbočil od hlavného deja, je naozaj úžasné. A môže nás to aj tešiť. Horor tým dostáva istú realistickú hĺbku, vďaka čomu je zážitok z jeho pozerania o dosť silnejší.

Aby som spomenul aj ostatných hercov, mená ako Gabriel Rush či Austin Zajur, ktorí hrali dvojicu kamarátov, skvelo zvládli svoje role a na plátno len zopár kúskami dialógu preniesli na plátno osobnosti, ktoré stvárňovali. Príjemným dodatkom bol aj talentovaný Dean Norris (Breaking Bad). Ten si zahral otca našej hlavnej hrdinky.

RECENZIA

Zdroj: imdb.com

Najsilnejšie stránky filmu

Hlavnou hrdinkou je dievča menom Stella Nicholls, prostredníctvom ktorej sa dozvedáme hlavný “catchphrase” filmu: príbehy môžu ublížiť, príbehy môžu liečiť. Rolu stvárnila úžasná 17-ročná herečka Zoe Margaret Colletti, ktorá má pred sebou ešte dlhú a plodnú kariéru.

To najlepšie som si nechal na koniec: technické spracovanie. Vlastne každý aspekt starej dobrej filmárčiny je zvládnutý aspoň nadpriemerne. To zahŕňa aj dizajn kostýmov či pľacov, prevedenie desivých a unikátnych postáv, réžia Andrého Øvredala, práca s kamerou na vytvorenie napätia a strachu či postprodukcia v podobe strihu a tónovej úpravy.

Do pozornosti treba dať aj meno Marco Beltrami – ide o hudobného skladateľa, ktorý ku filmu Nočné mory z temnôt zložil skvelý soundtrack.

Nočné mory z temnôt

Zdroj: blogbusters.ch

Zhrnutie – Nočné mory z temnôt RECENZIA

Novinka z produkcie Guillerma del Tora je skvelým hororom, za ktorým sa ukrýva fantastická kreatívna vízia. Prevedenie hrôzostrašných postáv je podporené zábavnými konceptmi, skvelým technickým spracovaním a scenárom, ktorý až na slabšie a menej logické finále nezlyháva. Ani zďaleka nejde o najstrašidelnejší film, no jeho pozeranie je príjemnou odbočkou od mainstreamových titulov. Z týchto dôvodov dostáva film Nočné mory z temnôt hodnotenie 8/10.

Zdroj: bontonfilm.sk

Andrej Cvik
About author

Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.
  Related posts
  FilmyRecenzie

  Mal by sa Clint Eastwood pobrať do režisérskeho dôchodku? | Richard Jewell RECENZIA

  FilmyRecenzie

  Ako to zvládli policajti z Miami po dlhých 17 rokoch? | Bad Boys Navždy RECENZIA

  OdporúčameRecenzieSeriály

  Aké ďalšie sexuálne problémy musel Otis riešiť? | Sex Education 2. séria RECENZIA

  Recenzie

  Reálny príbeh o tom, ako sa zo škaredého káčatka stala labuť | Môj príbeh RECENZIA

  Pridaj komentár