5 filmov, ktoré inšpirovali Christophera Nolana pri jeho tvorbe. Aké sú jeho obľúbené?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Christopher Nolan. Režisér, ktorého filmy sa budú o pár rokov nazývať kultovými. Práve jeho jedinečný štýl a diverzita žánrov z neho robí pána svojho času. Známy hlavne kvôli jeho nezabudnuteľným sci-fi filmom (Inception, Interstellar) alebo temným komiksovkám (Batman Begins, The Dark Knight, The Dark Knight Rises). Netreba však zabúdať ani na jeho staršie mysteriózne thrillery (Memento, Insomnia, The Prestige, Following). Je jasne vidieť, že Nolanovi nevadí slovo risk, a vo svojich filmoch experimentuje natoľko, že sa toho bojí aj sám Hollywood. O tom značí aj jeho pripravovaný film Dunkirk, ktorý sa dá považovať za vojnový takmer bez boja. Bude zachytávať tiesnivú atmosféru a bezmocnosť vojakov na fronte.

Pokiaľ by ste si pozreli nejaký film Tima Burtona alebo Quentina Tarantina, hneď by ste vedeli, kto ho zrežíroval. Je však veľmi ťažké opísať Nolanov štýl filmov. Každý je svojim spôsobom originálny, a keby ste si pozreli nejakú jeho snímku, nepoviete si hneď „Áno, toto je určite Nolanov film“. Niektoré sú temné, niektoré úplne mindfucky, no všetky sa dajú nazývať majstrovskými dielami. Nolana dokáže prezradiť maximálne jeho obľuba v používaní IMAX kamier a obsadzovaní jeho „komorných“ hercov ako Tom Hardy, Michael Caine alebo Cillian Murphy. Avšak, v jeho filmoch sa dá jasne pozorovať inšpirácia inými filmami. Ktorých 5 filmov inšpirovalo Christophera pri jeho tvorbe?

Christopher Nolan
Zdroj: screenrant.com

Aké sú Nolanove obľúbené filmy?

Aj režisérski velikáni majú svoje obľúbené filmy, ktorými sa inšpirovali. Dokonca, v niektorých Nolanových filmoch je tú inšpiráciu cítiť, na tom však určite nieje nič zlé. Pozrime sa teda na jeho 5 obľúbených filmov.

  • 2001: A Space Odyssey; režisér. Stanley Kubrick (1968)
  • Koyaanisqatsi; režisér. Godfrey Reggio (1982)
  • The Thin Red Line; režisér. Terrence Malick (1998)
  • The Spy Who Loved Me; režisér. Lewis Gilbert (1977)
  • Blade Runner; režisér. Ridley Scott (1982)

5 filmov, 5 režisérov, 5 rozličných žánrov. Christopher verejne prehlásil, že veľkú inšpiráciu pre film Interstellar našiel práve v Kubrickovej Vesmírnej Odysei. Možno preto sa Interstellar nazýva aj Vesmírnou Odyseou 21. storočia. Vojnový film The Thin Red Line možno z časti inšpiroval Nolana pri tvorbe Dunkirku, to uvidíme však až 20. júla 2017. Z Bondovky „Agent, ktorý ma miloval“ si možno zobral inšpiráciu v akcii, ktorú použil napríklad vo filme Inception. Mňa osobne milo prekvapil Blade Runner od Ridleyho Scotta. Viete si len predstaviť, keby Nolan urobil film na podobný spôsob? Bola by to nádhera. Chris si teda nepochybne užije pokračovanie Blade Runner 2049, ktoré uvidíme 5. októbra 2017. A ktorými filmami inšpiroval Nolan vás? 

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -