Reklama

Nová PlayStation hra rozprúdila vlnu nenávistných komentárov. Ľuďom vadí táto vec

Nenechajte si ujsť

Reklama

Problém je s novou hlavnou postavou

Hráčska obec sa konečne dočkala vytúženého pokračovania jednej z najlepších PlayStation hier. Spoločnosť Sony počas prezentácie State of Play odhalila prvý trailer k pokračovaniu hry Ghost of Tsushima. Nová hra, ktorá sa odohráva viac ako 300 rokov po udalostiach z prvej časti, nesie názov Ghost of Yotei.

Hra ešte ani nevyšla a už sa na ňu začala takmer z každej strany valiť spŕška kritiky. Nepríjemné komentáre sa týkajú najmä novej hlavnej postavy. Štúdio Sucker Punch, ktoré za týmto titulom stojí, sa totiž rozhodlo pre protagonistu ženského pohlavia. To sa viacerým priaznivcom nepáči a okamžite začali hru titulovať výrazom woke (výraz označujúci ostražitosť voči sociálnym alebo rasovým predsudkom a diskriminácii).

Reklama

Podobný prípad sme mohli pozorovať pri l Assassin’s Creed Shadows. Herný hit od vydavateľstva Ubisoft si od fanúšikov takisto vyslúžil nemalú dávku kritiky kvôli hlavnej postave tmavej pleti. Niektoré nenávistné komentáre hovorili, že hra nebude verná japonskej kultúre, pretože nie sú žiadne záznamy o afroamerických samurajoch. Samozrejme, že viacerí odborníci túto teóriu vyvracajú.

Reklama

Pri Ghost of Yotei kritizujú fakt, že ženskí samurajovia neexistovali. Zabúdajú však na jeden podstatný fakt. Štúdio totiž nikde oficiálne nepotvrdilo, že nová hlavná postava menom Atsu je samurajka. Pravdou je, že máme minimum informácií o jej minulosti, zázemí či schopnostiach.

Zdroj: PlayStation

Vyjadrenie prišlo aj od bývalého šéfa PlayStation

Štúdio Sucker Punch sa snažilo situáciu racionálne vysvetliť: „Aby sme vytvorili niečo nové, ale známe, pozreli sme sa ďalej ako na príbeh Jin Sakai a ostrov Tsushima a zamerali sme sa na myšlienku Ducha. V Sucker Punch milujeme príbehy o pôvode a chceli sme preskúmať, čo by mohol znamenať nový hrdina v maske Ducha a odhaľovanie novej legendy. To nás priviedlo k hre Ghost of Yotei: nový protagonista, nový príbeh, ktorý sa bude rozvíjať, a nová oblasť Japonska, ktorú budeme skúmať.“

Reklama

Tieto absolútne neopodstatnené a nenávistné komentáre sa dostali do povedomia aj bývalému šéfovi PlayStationu Shawnovi Laydenovi. Ten prichádza s jednoduchým a efektívnym riešením: „Je to hra. Ak sa ti nepáči, tak si ju nekupuj,“ uviedol na sociálnej sieti X.

Reklama

Nálepkovať hru výrazom woke  a utvárať si predčasný názor iba na základe predsudkov rozhodne nie je ten najracionálnejší postup riešenia problémov. V súčasnosti však ide o rozšírený trend, ktorý sa, bohužiaľ, týka aj iných odvetví. Mylná teória, že woke hry sú odsúdené na neúspech nie je pravda. Jednoducho treba danému kvalitnému titulu dať šancu, vyskúšať ho a potom na základe skúseností vyvodiť záver.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. dneska su ludia prasteni (mam lepsie, slovenske slovo, ale zo slusnosti som pouzil to ceske) V Mass effect si si na zaciatku vybral, ci chces hrat za kapitana alebo kapitanku. Vybavene!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama