Nová ZIP bomba je 100-miliónov krát efektívnejšia v zapisovaní dát

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

V tomto článku vám opíšeme, čo je to vlastne ZIP bomba, ako funguje a kto vymyslel nový spôsob zapisovania veľkého množstva dát.

Programátor a inžinier David Fifield práve priniesol úplne novú „ZIP bombu“, ktorá obsahuje viac ako 4,5 PB dát v jedinom ZIP archíve s veľkosťou iba 46 MB.

Tabuľka násobkov bajtu

Takáto ZIP bomba sa tu objavila už aj v minulosti, kde 42 KB archív obsahoval 5 * 16 ZIP archívov. Tie mali po extrahovaní veľkosť približne 3,99 PB.

zip bomba
Zdroj: extremetech.com

Čo je vlastne ZIP bomba?

Je to druh malware-u, v ktorom ZIP súbor s malou veľkosťou (väčšinou iba niekoľko kilobajtov) je tak veľmi skomprimovaný, že pri extrahovaní vám dokáže zaplniť celý disk. Inak povedané, Fifield objavil spôsob, ako komprimovať obrovské množstvo dát do súboru s malou veľkosťou.

Vďaka tomuto vznikol malware, ktorý nie je vírus, ale stále poškodí váš počítač.

Čo umožňuje vznik ZIP bômb?

Vznik ZIP archívov sa datuje do roku 1988, keď programátor Phil Katz reagoval na súdny proces ohľadom vytvorenia jeho kompresného programu kompatibilného s ARC formátom. Vytvoril nový kompresný algoritmus, ktorý bol nekompatibilný, ale tiež o niečo lepší ako už existujúci formát. Katzov algoritumus sa preto stal štandardom.

phil katz
Phil Katz; Zdroj: tedium.co

Kedy vznikla prvá ZIP bomba?

Prvá takáto bomba vznikla v roku 1996, keď bol na sieť BBS Fidonet nahraný súbor, ktorý mal admin otvoriť. Textový súbor ohľadom tejto ZIP bomby naznačuje, že to nedopadlo dobre.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Zdroj: techworm.net

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -