Klobúk dole, Apple. Nový iPhone dostane kľúčové vylepšenie, má to však háčik

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

iPhone 16 čakajú pozitívne, aj poriadne negatívne zmeny

Čo vás zaujíma pri vyberaní nového telefónu? Okrem operačného systému a značky to budú hlavne technické špecifikácie, ako napríklad procesor, displej a kvalitné kamery. Jedným z rozhodujúcich faktorov pre konzumentov je dozaista aj výdrž batérie, ktorá sa vyjadruje v miliampérhodinách (mAh). V tomto smere bude podľa informácií leakera na čínskej sociálnej sieti Weibo jeden z nových iPhonov 16 poriadne zaostávať, ostatné však dostanú veľké vylepšenie.

Rovnako ako každý rok, aj v 2024 nás čakajú nové iPhony. Apple už v septembri predstaví štvoricu nových zariadení, pričom táto generácia sa bude vyznačovať viacerými hardvérovými zmenami.

Ako vidno na uniknutých fotografiách iPhonu 16, Apple všetky modely vybaví Akčným tlačidlom, ktoré je aktuálne dostupné len na iPhone 15 Pro modeloch. Navyše všetky iPhony 16 dostanú úplne nové tlačidlo na ovládanie fotoaparátu (Capture button), ktorým môžete zaostrovať, približovať a snímať fotky.

September 2024 bude obdobím veľkých zmien pre Apple. Okrem hardvérových noviniek čaká používateľov aj prelomová aktualizácia iOS 18. Tá prinesie úplne prepracovaný dizajn a taktiež zabudované funkcie umelej inteligencie. Nie všetky zmeny však budú len pozitívne.

Poznáme veľkosti batérií

Ako ešte dávnejšie podľa informácií Phone Arena zverejnil známy Apple informátor Majin Bu, tohtoročné batérie iPhonov 16 budú veľmi rozdielne. Konkrétne kapacity teraz potvrdil používateľ OvO Baby Sauce OvO na čínskej sociálnej sieti Weibo.

Nadchádzajúci základný model získa najväčšie vylepšenie batérie, kapacita sa zvýši z 3367 mAh pri iPhone 15 až na 3561 mAh, čo je takmer 6 %. Batéria menšieho iPhone 16 Pro narastie o dve percentá, pričom najväčší a najdrahší iPhone 16 Pro Max dostane až 4676 mAh batériu – najväčšiu batériu v histórii iPhonov.

Tá najviac drastická zmena, v negatívnom zmysle, sa týka nadchádzajúceho modelu iPhone 16 Plus. S väčším telom a displejom konzumuje viac energie ako menší základný model, Apple mu však tento rok zmenší batériu až o 8,6 %. Zatiaľ čo iPhone 15 Plus mal 4383 mAh batériu, nová generácia bude mať len 4006 mAh batériu.

vsetky iphone 15
Zdroj: Apple

Nižšie ponúkame porovnanie batérií nových iPhonov 16 s predchádzajúcimi modelmi iPhone 15. Percento vyjadruje rozdiel medzi dvoma kapacitami batérií.

  • iPhone 16: 3561 mAh (3367 mAh, + 5,8 %)
  • iPhone 16 Plus: 4006 mAh (4383 mAh, – 8,6 %)
  • iPhone 16 Pro: 3355 mAh (3290 mAh, + 2 %)
  • iPhone 16 Pro Max: 4676 mAh (4422 mAh, + 5,7 %)

Prevažne pozitívne správy

Všeobecne zmeny potešia väčšinu zákazníkov, keďže model „Plus“ sa zo štvorice zariadení predáva najmenej. Ostatné kapacity batérií značne narastú.

Aj keď najpozitívnejšiu zmenu čaká základný model iPhone 16, môžeme očakávať, že citeľný rozdiel bude najmä na iPhone 16 Pro modeloch. Tie totiž tento rok dostanú vylepšený A18 Pro čip, založený na druhej generácii 3-nanometrovej architektúry výrobného procesu spoločnosti TSMC. Vďaka tomu bude procesor ešte šetrnejší na batériu.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -