Ľudia nenávidia nový Star Wars seriál. Rapídne stráca sledovanosť, aká je príčina?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Nový Star Wars seriál rapídne klesá v sledovanosti

Aktualizácia 14.06.2024: Nový seriál zo sveta Star Wars, projekt s názvom The Acolyte už má za sebou viac ako týždeň od premiéry na Disney+. To je správny čas na to, aby sme sa znovu pozreli na dáta, ako referuje magazín Sci-Fi & Fantasy Gazette. Samotná premiéra stanovila nový rekord na streamovacej službe, keď bola prehraná 4,8 milióna krát.

Po prvom týždni sa však zdá, že záujem ochladol. Za túto dobu si seriál pustilo 11,1 milóna divákov. Nemusí sa to stále zdať ako malé číslo, porovnajme si to však s minuloročným seriálom Ahsoka. Ten pri svojej premiére zaznamenal 2,8 milióna sledovateľov, avšak za prvý týždeň po uvedení si ho pozrelo 14 miliónov divákov a tento priemer sa mu podaril udržiavať počas celého vysielania.

Uvedenie prvých dvoch epizód sa stretlo s nepríjemnou kampaňou, kedy používatelia cielene znižovali skóre na hodnotiacich serveroch. Diváci už mali možnosť vidieť aj tretiu epizódu a už prichádzajú aj rozhorčené reakcie skalných divákov. Seriálu vyčítajú slabé herecké výkony (či dokonca nesympatických hercov) a celkovú zlú réžiu, ktorá do sci-fi sveta neprináša nič nové aj napriek ére, v ktorej sa odohráva.

Pôvodný článok

Disney počas tohto týždňa uviedlo na svojej streamovacej službe unikátny seriál zo sveta Star Wars. Po prvý raz privádzajú v hranej podobe divákov ešte pred obdobie prequelovej trilógie, teda zhruba 100 rokov pred Anakinom Skywalkerom.

Projekt od začiatku čelil kritike, ktorá sa teraz vykryštalizovala do príšerných hodnotení od divákov na seriál The Acolyte. Skrýva sa však za tým väčší problém.

Seriál si zobrala na starosť režisérka Leslye Headland. Pre mnohých išlo o nešťastne zvolený krok, pretože ide predovšetkým o tvorkyňu romantických komédií, pričom jej odopierajú prácu na výborne prijatom seriáli Russian Doll. Problémom sa pre viacerých stalo aj obsadenie herečky tmavej pleti a aziata do hlavných úloh.

seriál the acolyte obsadenie
Zdroj: StarWars.com

Viacero problémov pre isté skupiny fanúšikov

Vášne ešte viac rozdúchala jedna z herečiek, Dafne Keen, keď v rozhovoroch povedala, že produkcia sa snaží o to, aby bola choreografia bojových scén podobne dobrá ako v prvom diele filmovej ságy, teda Skrytej hrozbe. Je značné, že existuje veľká skupina divákov, pre ktorých ide o nedotknuteľný materiál a považovali tieto vyjadrenia za neúctivé.

Všetky spomenuté faktory viedli k tomu, že sa rozhodli viesť kampaň proti seriálu. Tá sa teraz ukazuje v skóre na dvoch známych serveroch. Na Rotten Tomatoes má aktuálne od divákov 28 % (pričom ešte včera večer to bolo 32 %) a na stránke Metacritic má skóre 3,8/10 (opäť, včera večer to bolo ešte 4,1 bodu).

hodnotenie rotten tomatoes acolyte
Zdroj: Rotten Tomatoes / screenshot

Veľa podozrivých faktorov

Existuje stále možnosť, že len pribúda množstvo nespokojných divákov. Niekoľko argumentov však podporuje názor, že hromadné negatívne hodnotenie bolo plánované.

Mnohé z účtov, ktoré hodnotenia udelili boli vytvorené len za posledných 48 hodín (a práve tieto dávajú na RT hodnotenia iba pol hviezdičky). Viacero komentárov vyzerá, že boli vytvorené prostredníctvom umelej inteligencie – neobsahujú žiadnu kritiku, len základný popis deja.

Ďalším podozrivým faktorom je príliš veľký rozdiel medzi hodnoteniami kritikov a divákov.

Je pravdou, že sa nie vždy zhodnú. Seriál Obi-Wan Kenobi dostal od kritikov 82 %, pričom od divákov si odnáša 62 %. Tretia séria Mandaloriana mala od kritikov 85 %, pričom od divákov iba 51 %. Avšak v tomto prípade má seriál The Acolyte hodnotenia 93 % od kritikov a 28 % od divákov, čo znamená až 65-percentný rozdiel. A ten je veľmi podozrivý.

the acolyte jediovia
Zdroj: TMDB

Stal sa aj držiteľom rekordu na Disney+

Môže byť pravdou, že seriál nedisponuje takou kvalitou ako predošlé hrané Star Wars projekty. Stále však má podstatne vyššie skóre na iných serveroch. Na ČSFD u nás si odnáša 62 % a podobných 61 % udeľuje aj portál TMDB. Je tak vysoko nepravdepodobné, že by nešlo o neplánovanú akciu s cieľom seriál potopiť.

Jedna vec sa mu navyše určite nedá odoprieť, a to je nový rekord na Disney+. Prvá epizóda dosiahla 4,8 milióna zhliadnutí, čo stanovuje najvyššie číslo pre akýkoľvek debut na tejto službe (pre porovnanie, Ahsoka mala 2,8 milióna).

Pre ďalšie porovnanie k veľmi úspešnému hitu, animovaným X-Men ’97 sa podarilo nazbierať 4 milióny zhliadnutí až za päť dní.

A aké by ste seriálu The Acolyte dali hodnotenie vy? Čo si myslíte o nízkych skóre na spomenutých serveroch? Ide podľa vás o anti-kampaň, alebo sa naozaj nájde toľko nespokojných divákov? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: sffgazette.com; comicbookmovie.com screenrant.com; rottentomatoes.com; metacritic.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -