Nový Windows 11 prináša prelomové vylepšenia. Konečne dáme zbohom tej najotravnejšej činnosti

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Windows 11 prináša rad zlepšovákov života

Microsoft vypúšťa do sveta novú verziu Windows 11, ktorá ponúka vylepšenia a množstvo zlepšovákov života zhrnutých na Windows Insider Blog. Insider Preview build 25977 je už teraz dostupný na testovacom kanáli Canary, ktorý slúži najmä pre vývojárov a testerov. Skúša sa na ňom väčšina nových funkcionalít operačného systému predtým, než ich Microsoft ponúkne v aktualizácii aj širokej verejnosti. Tento raz sú zamerané na prístupnosť, zmenu dizajnu aj poriadne očakávané vylepšenie ohľadom pripájania ku Wi-Fi.

Vývojári z Microsoftu spravili ďalší skvelý krok v ohľade na znevýhodnených používateľov. Operačný systém značne zjednoduší fungovanie ľuďom so sluchovým postihnutím, ktorí sú odkázaní na používanie načúvacieho prístroja. Windows 11 prinesie podporu technológie Bluetooth Low Energy Audio (LE Audio), takže aj tieto slúchadlá bude možné pripojiť k počítaču a využívať ich na počúvanie hudby či telefonovanie.

bluetooth
Zdroj: Bluetooth

Samozrejme, LE Audio bude dostupné len na zariadeniach, ktoré sú vybavené príslušným hardvérom. Končí však obmedzenie na strane softvéru.

Súkromie a manažment Wi-Fi sietí s očakávanou novinkou

Nový build Windowsu 11 prinesie aj malé vylepšenie v ohľade na dizajn. Pridaná bola animácia ikonky siete, ktorá bude po novom v pohybe počas nadväzovania spojenia. Doteraz bola v tejto fáze zobrazovaná ikonka odpojenej zemegule, no po novom budete na prvý pohľad vidieť, že zatiaľ nemáte prístup na internet, no systém už nadväzuje spojenie.

Ďalšiu novinku ocenia najmä ľudia, ktorí dbajú na svoje súkromie. Windows 11 pridáva jednoduchší prehľad aplikácií, ktoré majú prístup ku vášmu lokálnemu zoznamu Wi-Fi sietí. Ako uvádzajú vývojári na Blogu, tieto aplikácie totiž môžu zneužiť dáta ohľadom Wi-Fi sietí na zistenie vašej polohy. Manažovanie prístupov bude možné priamo v nastaveniach Windowsu.

location-prompt2
Zdroj: Windows Insider Blog

Podobne bude zjednodušené aj pridávanie povolení aplikáciám na získavanie informácií ohľadom Wi-Fi sietí, ale aj GPS. Vždy pri pridaní nového povolenia na vás vyskočí okno (viď obrázok vyššie), v ktorom jednoducho odkliknete, či má aplikácia získať príslušné informácie. Na niečo podobné sme zvyknutí už z našich mobilných telefónov s iOS alebo Androidom.

nove menu
Zdroj: Windows Insider Blog

Ďalšie drobné zmeny a najväčšia nová funkcionalita

Nasleduje celý rad vylepšení a fixov backendu, ktoré sa týkajú najmä prevádzkovateľov serverov (prenosový protokol SMB over QUIC). Bežný používateľ si všimne napríklad aj premenovanie Xbox Game Bar iba na Game Bar, odstránenie chýb pri otváraní súborov .rar či zníženie pravdepodobnosti problémov pri zapínaní hier.

Najpohodlnejšia nová funkcionalita sa týka zdieľania uložených Wi-Fi sietí. Windows 11 pridáva možnosť vygenerovať QR kód na pripojenie, ktorý môžete zdieľať či priamo naskenovať na váš smartfón či tablet. Je tak koniec otravnému viacnásobnému prepisovaniu hesla, napríklad keď sa chcete na novú sieť pripojiť aj s Windows notebookom, aj so smartfónom.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -