K tomuto kroku smerovali desaťročia. Nová generácia Windows notebookov pochová Apple

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nové počítače Copilot+ s ohromujúcimi vlastnosťami

Na podujatí v novom kampuse spoločnosti predstavil Microsoft svetu novú kategóriu počítačov so systémom Windows určených pre umelú inteligenciu, počítače Copilot+. Firma nimi chce zdolať aj MacBooky od Applu, uvádza na svojom blogu.

Počítače Copilot+ sú najrýchlejšie a najinteligentnejšie počítače so systémom Windows, aké boli kedy vyrobené. Vďaka výkonnému novému kremíku schopnému dosiahnuť 40+ TOPS (biliónov operácií za sekundu), celodennej výdrži batérie a prístupu k najpokročilejším modelom s umelou inteligenciou chcú počítače Copilot+ ovládnuť trh s notebookmi.

Nové počítače budú môcť jednoducho nájsť a zapamätať si, čo ste videli na obrazovke pomocou funkcie Recall (vyvolanie). Umožnia generovať a vylepšovať obrázky umelej inteligencie takmer v reálnom čase pomocou aplikácie Cocreator a zbúrajú jazykové bariéry pomocou Live Captions (živých titulkov), ktoré prekladajú zvuk zo 40+ jazykov do angličtiny.

Prvými Copilot+ počítačmi budú zariadenia Surface od Microsoftu. Časom pribudnú aj notebooky od OEM partnerov Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo a Samsung s cenou zariadení od 999 amerických dolárov. Prvé z nich budú dostupné od 18. júna.

Microsoft prepracoval celý koncept osobného počítača – od kremíka po operačný systém, aplikačnú vrstvu až po cloud – s umelou inteligenciou v strede, čo predstavuje najvýznamnejšiu zmenu platformy Windows za posledné desaťročia.

Najrýchlejšie Windows počítače, aké boli kedy vytvorené

Microsoft predstavil novú systémovú architektúru, ktorá spája výkon CPU, GPU a novú vysoko výkonnú jednotku neurónového spracovania (NPU). Počítače Copilot+, ktoré sú prepojené a vylepšené veľkými jazykovými modelmi (LLM) spustenými v cloude Azure v spojení s malými jazykovými modelmi (SLM), teraz môžu dosiahnuť dosiaľ nevídanú úroveň výkonu.

Počítače Copilot+ sú až 20x výkonnejšie a až 100x efektívnejšie pri zvládaní AI úloh, uvádza Microsoft. Údajne prekonávajú napríklad Apple MacBook Air 15″ až o 58 % v udržiavanom viacvláknovom výkone pri celodennej výdrži batérie. Tá ma byť až o 20 % dlhšia ako v prípade MacBook Air 15″.

Apple MacBook Air a Pro
Zdroj: cnet.com

Základom je AI asistent Copilot

Každý počítač Copilot+ sa dodáva s AI asistentom Microsoftu, ktorý je dostupný ťuknutím na klávesnici s novým klávesom Copilot. Aplikácia ponúkne plnší zážitok v zjednodušenom a používateľovi prispôsobenom dizajne.

Vynoveného Copilota budete môcť ovládať aj pomocou hlasových konverzácií s AI modelom GPT-4o od OpenAI.

Ako prvé prídu Surface Pro a Surface Laptop

Nový Surface Laptop je počítač v modernom dizajne notebooku s tenkými rámčekmi, dotykovým displejom, fotoaparátom vylepšeným umelou inteligenciou, prémiovým zvukom a teraz s haptickým touchpadom. Dostupný bude s 13,8″ a 15″ displejom a štyrmi farbami. Notebooky majú ponúknuť výdrž batérie až 22 hodín lokálneho prehrávania videa.

Nový Surface Pro je počítač 2v1, ktorý je teraz prepracovaný s vyššou rýchlosťou a výdržou batérie. Predstavuje nový, voliteľný OLED displej s HDR a ultra širokým zorným poľom. Nová klávesnica Surface Pro Flex je navrhnutá na používanie v pripojenom aj odpojenom stave.

Surface Pro a Surface Laptop
Zdroj: Microsoft

Nové počítače Copilot+ od najväčších značiek dostupné od 18. júna:

  • Acer Swift 14 AI 2.5K s dotykovou obrazovkou a pokročilé AI funkcie dostupné pomocou špeciálneho tlačidla AcerSense.
  • ASUS Vivobook S 15 s platformou Snapdragon X Elite a chladiacim systémom s dvoma ventilátormi a až 1 TB úložiskom. Disponuje aj klávesnicou s RGB podsvietením.
  • Dell XPS 13, Inspiron 14 Plus, Inspiron 14, Latitude 7455 a Latitude 5455 ponúkajú širokú škálu spotrebiteľských a komerčných možností a poskytujú prelomovú výdrž batérie a jedinečné zážitky s umelou inteligenciou.
  • HP OmniBook X AI PC a HP EliteBook Ultra G1q AI PC so Snapdragon X Elite majú tenký a elegantný dizajn a poskytujú pokročilý výkon a mobilitu pre osobnejší zážitok z práce s počítačom.
  • Lenovo Yoga Slim 7x a ThinkPad T14s Gen 6. Yoga Slim 7x prináša efektivitu pre kreatívcov, je vybavený 14,5″ dotykovou obrazovkou s 3K. T14s Gen 6 prináša výkon umelej inteligencie s pokročilými funkciami, pripojenie Wi-Fi 7 a až 64 GB pamäte RAM.
  • Samsung Galaxy Book4 Edge je ultratenký a ľahký, s rozlíšením 3K, 2x AMOLED displejom a pripojením Wi-Fi 7. Má batériu s dlhou výdržou, ktorá poskytuje až 22 hodín prehrávania videa.

Všetky nové počítače Copilot+ budú uvedené na trh s procesormi Snapdragon X Elite a Snapdragon X Plus s výkonom 45 NPU TOPS. Grafický výkon ponúkne integrovaný čip Qualcomm Adreno.

V budúcnosti Microsoft rozšíri spoluprácu aj s Intel a AMD s ich novými procesormi generácií Lunar Lake a Strix. Tieto firmy budú svoje čipy kombinovať s grafickými kartami NVIDIA GeForce RTX a AMD Radeon.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -