Povedali viac, než mali. Týmto krokom chce Nvidia rozdrviť Intel a AMD

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nvidia odhalila svoj ambiciózny plán

Microsoft nedávno predstavil úplne novú generáciu Windows počítačov, ktoré ponesú názov Copilot+. Toto označenie hovorí o modernej kategórii notebookov s vysokým výkonom a zameraním na výpočty pre úlohy umelej inteligencie. Prvé zariadenia prídu už v júni 2024 a poháňať ich budú procesory Snapdragon X Elite a Plus. Svoje vlastné ambiciózne riešenie však chystá aj ďalší technologický gigant – a nie, nie je to Intel ani AMD.

Vývojár Windowsu si zjavne myslí, že práve Qualcomm má so svojimi novými Snapdragonmi najlepšie čipy pre ich nové Copilot+ počítače. Aj preto sa firmy dohodli na exkluzívnom použití práve týchto procesorov zhruba na prvý rok.

So svojimi verziami moderných ARM čipov v rámci spolupráce s Microsoftom v budúcnosti prídu aj spoločnosti Intel a AMD. To je definitívne pozitívna správa, nakoľko čím väčší výber bude mať spotrebiteľ, tým ľahšie si vyberie zariadenie vhodné pre svoje potreby. Firmy budú navyše musieť súťažiť, aby na trh priniesli pokročilejší čip. Lenže možno ich v najbližšej dobe predbehne iný technologický gigant.

Šéf Dellu naznačil úzku spoluprácu s Nvidiou

V rozhovore s Bloombergom sa nedávno objavili Michael Dell a Jensen Huang, generálni riaditelia spoločností Dell a Nvidia. Rozprávali sa o tom, ako umelá inteligencia mení a ešte len zmení spôsob, akým používame svoje počítače. Huang naznačil, že AI „transformuje hranie hier,“ pričom sa môžeme tešiť na grafické karty Nvidia v Copilot+ počítačoch.

Bol to však práve šéf Dellu, ktorý odhalil, že Nvidia chystá niečo viac – ARM čip, ktorý bude konkurovať Qualcommu, Intelu aj AMD.

Ako upozorňuje leaker známy pod menom XpeaGPU (AGF) na sociálnej sieti X, Nvidia budúci rok vstúpi na trh s vlastným procesorom. Komplexný čipset má využívať procesorové jadrá Cortex-A5, grafiku Blackwell a modernú pamäť LPDDR6. Výrobný proces bude založený na 3 nm architektúre TSMC druhej generácie (niektoré zdroje hovoria aj o 3 nm architektúre Intelu).

Na papieri vyzerá nový ARM čip Nvidie skutočne ambiciózne a moderne. Podľa Videocarz sa o ňom hovorí už niekoľko mesiacov, pričom práve Copilot+ počítače budú skvelou príležitosť pre firmu vstúpiť na tento trh s vlastnými ARM čipmi. Podľa istých zdrojov procesor vzíde zo spolupráce Nvidie s MediaTekom.

Nie je to ich prvé „ródeo“

Nvidia, známa prednostne kvôli svojim grafickým kartám, už v minulosti vyrábala aj procesory. Najznámejšími príkladmi použitia sú prvý počítač priamo od Microsoftu, Surface RT z roku 2012 alebo napríklad Nintendo Switch. Obom zariadeniam dodal výkon práve procesor Tegra od Nvidie.

Iné čipy firma dodávala do rôznych tabletov a Android telefónov, chromebookov, áut alebo televíznych set-top boxov. Práve budúcoročný ARM čip od Nvidie však môže znamenať skutočný úspech firmy v segmente počítačov.

Detaily o čipe zatiaľ nepoznáme, prvýkrát ho však pravdepodobne uvidíme už v roku 2025 v Copilot+ počítači značky Dell (nakoľko s odhalením prišiel práve šéf Dellu). Architektúra ARM nasvedčuje použitie najmä v notebookoch a tabletoch. Sme teda zvedaví na porovnania z reálneho života a uplynutie exkluzívnej lehoty, kedy v Copilot+ uvidíme zatiaľ len Qualcomm čipy.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -