Stalo sa nemožné. Nvidia predbehla Apple aj Microsoft a je najhodnotnejšou spoločnosťou sveta

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nvidia dobyla trh

Na vrcholných priečkach najhodnotnejších firiem sveta sa objavujú zväčša technologické korporácie. Je medzi nimi výrobca čipov TSMC, Meta (Facebook), Amazon či Alphabet (Google). Prvé tri miesta a aktuálne jediné spoločnosti s trhovou kapitalizáciou nad 3 bilióny amerických dolárov zahŕňajú Apple aj Microsoft, no suverénne najhodnotnejšou firmou sa po novom stala Nvidia. Jej hodnota dosiahla 3,335 bilióna dolárov.

Prvenstvo Nvidia dosiahla vďaka rapídnemu nárastu hodnoty cenných papierov počas utorkového (18. 6.) obchodného dňa. Deň ukončili s hodnotou 136 dolárov za akciu, čo predstavuje nárast o 3,5 %.

Vďaka dosiahnutiu historického maxima Nvidia preskočila Microsoft a stala sa tak najhodnotnejšou firmou sveta. Apple predbehli skôr počas júna.

Dôvodom je narastajúci záujem o AI

Nvidia je najvýznamnejším dodávateľom konzumentských grafických kariet. Počas prvého štvrťroku 2024 dosiahli podiel na trhu až 88 %, čím ďaleko prekonali svojho konkurenta AMD. Okrem toho Nvidia vyrába a dodáva komponenty potrebné pre poháňanie softvéru s umelou inteligenciou.

graficke karty nvidia
Zdroj: NVIDIA

AI funguje zväčša vďaka gigantickým serverom technologických korporácií, ktorých hardvér dodáva práve Nvidia. Narastajúci záujem o umelú inteligenciu prinútil spoločnosti, aby ďalej rozvíjali túto technológiu, čím ohromne narástol dopyt po komponentoch Nvidie.

Medzi vývojárov a priekopníkov AI patria aj Microsoft, Meta, a Google, ktorí spolu súťažia, aby vytvorili čo najlepší a najvýkonnejší model. A z toho ťaží práve Nvidia, pričom sa zatiaľ neprejavujú žiadne náznaky spomaľovania rastu.

Od začiatku roka narástla hodnota Nvidie o 172 %, pričom rok 2023 uzatvorili s nárastom o 235 %. Ak prehliadneme všeobecný pokles ekonomiky v dôsledku COVID-19, od roku 2019 Nvidia rastie nevídaným tempom. Za posledných 5 rokov sa hodnota firmy znásobila 40-krát.

Ako píše Reuters, niektorí experti sa obávajú prehnaného optimizmu investorov ohľadom technológie AI. Varujú, že ak sa ukážu náznaky spomalenia výskumu, môže sa to odraziť na budúcom prepade.

Hodnotu Nvidie tvorí zväčša viera v budúci rast a pokračujúci záujem o umelú inteligenciu, nakoľko aktuálne firma nevytvára takú hodnotu, aby „oprávnene“ držala prvé miesto. Z hľadiska tržieb sa nachádza až na 115. mieste s necelými 80 miliardami dolárov ročne. Vykázané zisky 49 miliárd dolárov ročne je Nvidia len 11. najzárobkovejšia firma na svete (Companies Market Cap).

Portál taktiež informuje, že Nvidia je aktuálne nielen najhodnotnejšou, ale aj najobchodovanejšou firmou na akciovom trhu. Zatiaľ čo pre firmy ako Apple, Microsoft alebo Tesla spracuje burza transakcie v hodnote 10 miliárd dolárov za deň, v prípade výrobcu grafických kariet a čipov je to až 50 miliárd dolárov denne. Nvidia tak tvorí 16 % všetkého obchodovania z firiem indexu S&P 500 (500 najväčších).

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -