Cesta do hlbín Christopherovej Nolanovej mysle

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Christopher Nolan – režisérsky vizionár

Christopher Nolan. Určite už niekto z vás toto meno počul. Veď je to len jeden z najväčších režisérov súčasnosti. Tak ako každý slovák pozná Róberta Fica, aj každý filmový fanúšik musí poznať Christophera Nolana. Samozrejme, Fica by ste radšej poznať nechceli. Ale Nolana áno. A čím je tento típek taký výnimočný…?

Christopher Nolan je naozaj múdry chlapík. Začalo to na strednej, kde už ako mladý chalan, začínajúci režisér, natočil krátkometrážny filmeček s názvom Tarantella. Pravdepodobne vtedy zistil, že filmárčina s ním vydrží do konca života. Teda, má síce len 46 rokov, no my dúfame, že s tým netrhne. Každopádne, jeho ďalší počin sa niesol meno Doodlebug. Opäť len krátkometrážny, no oceňovaný film, s mimoriadnou pointou. Potom nasledoval už celovečerák. Volal sa Following. A je to pecka. Ako všetky jeho filmy. Síce mal asi nižší rozpočet, no čiernobiela kamera tomu pridala serióznosti. Už z názvu Following, teda po našom „Sledovanie“ môžete prísť na to, o čom to asi tak je. No jeho ďalší filmový počin už bola iná káva.

Christopher Nolan

Christopher Nolan a jeho diela

Volá sa to Memento, a svojim spracovaním je to jeden z najlepších filmov vôbec, minimálne čo sa 90.-tych rokov týka. Vlastne svojim spracovaním, alebo myšlienkou, mu môže v 90.-tych rokoch konkurovať len počin s názvom Truman show. Tiež úžasný film. Memento je výnimočné najmä v tom, že sa všetko deje odzadu. Film vlastne začína tým, že sa končí. Síce jednotlivé časti dňov idú chronologicky, dni ako také idú odzadu. Je to ako keby ste išli na dovolenku do Chorvátska a začali tým, že odídete, pretože sa vám dovolenka skončila.

V roku 2002 prichádza s filmom Insomnia. Ak sa pozriete na obsadenie [ Al Pacino, Robin Williams či Hillary Swank ], asi vám dôjde, že už teraz je Nolan niekde inde. Má tesne po tridsiatke, a už pracuje s oskarovými hercami. Film je veľmi zjednodušene o policajtoch, ktorí vyšetrujú vraždu. No spracovanie je opäť iné, ako pri krimi-filmoch. Stačí si tento film iba pozrieť.

Chris pri natáčaní The Dark Knight Rises
Chris pri natáčaní The Dark Knight Rises

Batman Begins

Kto nepozná Batmana? Kto nepozná Nolanovho Batmana? V role Batmana Christian Bale, za Alfreda Michael Caine… Opäť brilantné obsadenie. Nolan týmto filmom odštartoval niečo, čo sa už nedalo zastaviť. Batmana. Absolútne všetko na tomto filme bola lahôdka. Ako keby ste upiekli tortu, a celý film by bola jedna čerešňa. A ako to už u Nolana býva, ani Batman begins nebol taký, ako predošlí Batmani. Nolan to spravil tak, aby to bolo pochopiteľné. Nespravil z toho komix, ale krimi, krimi ktoré by v podstate bolo možné aj v reále, a nevyzeralo by to divne.

Batman Begins
Batman Begins

The Prestige

The Prestige pojednáva o dvoch kúzelníkoch. Najprv boli priatelia, no potom súperi na život a na smrť. Čo ich doviedlo k tomu, aby sa stali nepriateľmi? Chyba. Opäť, ako to už u Nolana býva, absolútne geniálne dielo. Čerešnička na čerešni. Geniálne spracovanie, geniálni herci, geniálne prostredie. 20/10.

Christian Bale a Hugh Jackman v The Prestige
Christian Bale a Hugh Jackman v The Prestige

Dark Knight

Kto do čerta by to bol povedal, že komixovka to dotiahne na 4. priečku najlepšie hodnotených filmov na imdb.com?!? Pred týmto filmom je už len Shawshank redeption, Godfather I a Godfather II. Ja už ani neviem, ako slovami vyjadriť dokonalosť tohto filmu. Samozrejme existujú aj ľudia, ktorým je tento film proti gustu, alebo sa im páči nejaký zo starých Batmanov.. Ale prečo dočerta? Nehodnotiť to z hľadiska ako to cítim, ale z hľadiska obsahu, kamery, hercov, deja atď., nedá sa na tomto filme nájsť chybyčka. Nemám rád ľudí, ktorí sa pýtajú otázku či by Heath Ledger dostal oskara ak by nezomrel? Čo to je za hlúpu otázku? Nie je to už jedno? A samozrejme, že by dostal. Lebo bol najlepší Joker aký kedy bol a kedy bude.

Heath Ledger ako Joker v Dark Knight
Heath Ledger ako Joker v Dark Knight

Inception

Inception je taký ten film, ktorý asi najlepšie popíše slovíčko „mindfuck“. Nebudem to prekladať doslovne, to by bolo nemiestne, ale znamená to niečo ako, že vám to poblúzni myseľ, mozog. Ako by som popísal dej tohto filmu? Tiež jedným slovom. Sen. Leonardo DiCaprio a squad okolo neho, kde môžeme stretnúť aj hviezdy ako Tom Hardy, Ellen Page či Joseph Gordon-Lewitt, kradnú informácie. Kradnú informácie v snoch. Ľudská myseľ je fakt zlomná vecička. Len pre ešte lepšiu mienku o Nalanovi, tento film obsadil na imdb.com 14. priečku. Rozpisovať o tom by bolo na dlho, jednoducho si to pozrite. Aj hneď teraz. Stojí to za to.

Ellen Page a Leonardo DiCaprio v Inception
Ellen Page a Leonardo DiCaprio v Inception

The Dark Knight Rises

Tu to má všetko skončiť. Trilógia o Batmanovi. O legende. A aj to skončí. A vo veľkej paráde. 158 minút niečoho, čo by som nazval „masterpiece“. Brilantné zakončenie najlegendárnejšieho Batmana a zároveň zakončenie jednej z najlepších trilógii vôbec. Christopher Nolan je už niečo ako legenda. Možno už aj niečo viac ako len to. Ak on umrie, tak Boh mu bude v nebi robiť sluhu. Ale nie.

Fotka z natáčania TDKR. Vidíme tam Christophera Nolana, Christiana Balea ako Batmana a Toma Hardyho ako Banea
Fotka z natáčania TDKR. Vidíme tam Christophera Nolana, Christiana Balea ako Batmana a Toma Hardyho ako Banea

Interstellar

Dostávame sa nakoniec. Na celkom dosť epický koniec. Lebo Interstellar je epický. Tak ako všetko Nolanove. Teda, nie len Christophera. Nezmienil som sa ešte o tom, že má brata, Jonathana, ktorý mu občas pomôže napísať nejaký ten scenár. A mimochodom, momentálne sa na HBO vysiela seriál ktorý napísal, a volá sa Westworld. Späť k Interstellaru. Čo to vlastne interstellar je? Niečo ako fyzický priestor vo vnútri galaxie, no bez vplyvu hviezd v plazme. Interstellar [ film ] je o skupine vedcov, ktorí idú do vesmíru skúmať nepreskúmané. Predovšetkým idú hľadať terestriálnu planétu, pretože tej našej už vyhasína plamienok. Interstellar je taký ten film, ktorý keď dopozeráte, budete ešte 10 minút pozerať nemo na obrazovku a rozmýšľať. Typický príklad Nolanovho „mindfuck“ filmu.

Matthew McConaughey vo filme Interstellar
Matthew McConaughey vo filme Interstellar

Christopher už natočil aj svoj ďalší film. Jeho názov je Dunkirk a v našich kinách ho uvidíme 20.7.2017. A o čom to je? Film sa odohráva počas druhej svetovej vojny, teda úplne niečo odlišné od filmov, ktoré robil doteraz. No už teraz môžem povedať, že to bude naozaj pecka.

Christopher Nolan s jeho obľúbenou IMAX technikou
Christopher Nolan s jeho obľúbenou IMAX technikou

Christopher Nolan je geniálny, inšpiratívny režisér, a dúfam, že raz zverejní svoje a Jonathanove scenáre, aby sme mohli ostať ohúrení na úplne novej úrovni!

Dúfam, že sa Vám článok o tomto vizionárskom režisérovi páčil. Ktorému režisérovi by sme sa mali pozrieť na zúbok nabudúce? Vaše tipy Nám píšte do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -