Mobilný operátor O2 rozdáva dvojnásobok dát úplne zadarmo. Ako ich získať?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

O2 už takmer pred rokom odštartovalo pilotnú komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy. V tomto roku po výbere dodávateľa prichádza s ďalšími novinkami. Riadnu komerčnú prevádzku na 5G technológii dodávateľa Ericsson si ako prví vyskúšajú zákazníci v celkovo už 15 mestách a obciach západného Slovenska. Do konca roka plánuje O2 masívnejšie pokrývať naopak najmä územie východného Slovenska. Stratégiou pokrývania Slovenska novou 5G sieťou od O2 je posilnenie najvyťaženejších lokalít rýchlej 4G LTE siete aj vzhľadom na ohlásenú výmenu celej rádiovej siete. Z tejto stratégie tak pocítia výhody aj zákazníci, ktorí využívajú 2G a 4G siete, keďže účelom výmeny siete je skvalitnenie aj ich parametrov.

„Po tom, čo sme ešte vlani ako prví odštartovali komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete pre všetkých zákazníkov vo vybraných častiach Bratislavy nastal čas, aby sme ju rozšírili aj za jej hranice. Už dnes sa do našej novej siete môžu pripojiť obyvatelia Bratislavy, Pezinka, Ivanky pri Dunaji, Zálesia, Malinova, Bernolákova, Chorvátskeho Grobu, Slovenského Grobu, Viničného, Pezinka, Modry, Šenkvíc, Dubovej, Jaroviec a Rusoviec. V relatívne krátkom čase však budú pribúdať aj ďalšie oblasti, pričom do konca roka plánujeme pokrývať zhruba 20% populácie Slovenska. A keďže je našou stratégiou priniesť novú technológiu najmä tam, kde efektívne posilní kapacitné možnosti našej 4G LTE siete dostupnej pre vyše 97% ľudí, prinesie tak zákazníkom lepšiu skúsenosť nielen s technológiou 5G, ale práve aj v sieťach 2G a 4G,“ uviedol generálny riaditeľ O2 Igor Tóth.

O2 5G
Zdroj: O2

Parametre 5G siete pre mobilné zariadenia

Zákazníci O2 s kompatibilnými zariadeniami sa môžu v uvedených lokalitách pripojiť do siete s rýchlosťou až 1 Gbps a zažiť v mobilnej sieti skúsenosť z optického fixného pripojenia. „Dosahované rýchlosti samozrejme závisia od rádiových parametrov v danom mieste ale aj od modelu a čipovej sady koncového zariadenia – telefónu. V reálnej prevádzke aj na 5G telefónoch strednej triedy dosahujeme rýchlosti nad 500Mbps, na lepších 800Mbps a viac, uviedol Juraj Eliáš, riaditeľ sietí O2.

Obmena rádiovej siete

Dohoda o spolupráci so spoločnosťou Ericsson na výstavbe mobilných sietí novej generácie 5G a modernizácie RAN z februára tohto roka zahŕňa aj rozsiahlu generačnú obmenu súčasných 2G, 3G a 4G technológií. Následkom tohto kroku bude zlepšenie užívateľského zážitku pri používaní mobilných služieb, zníženie energetickej záťaže inštalovaných zariadení a príspevok k efektívnej výstavbe celoplošnej siete 5G.

Dvojnásobok dát v O2 SMART Paušáloch

O2 spolu s rozšírením 5G siete prináša pre zákazníkov programu O2 SMART Paušál aj ďalšie výhody. „Pre to, aby si zákazníci mohli vyskúšať výhody 5G siete, im každý mesiac zdvojnásobíme objem dát v rámci tarifu, ktorý využívajú. Zákazníci Modrého O2 SMART Paušálu tak namiesto 1GB budú môcť využívať 2GB s doplatkom 1 eura, zákazníci Strieborného tarifu budú mať celkovo k dispozícii až 6 GB s doplatkom 2 eur a zákazníci Zlatého dokonca až 20 GB s doplatkom len 3 eur. Ešte lepšou správou však je, že dočasne do konca januára 2022 im tento objem zdvojnásobíme bez akéhokoľvek poplatku,“ uviedol Milan Morávek, riaditeľ komerčného úseku O2. Zákazník si môže tento výhodný balík aktivovať prostredníctvom aplikácie Moje O2 alebo v zákazníckej zóne na webe O2. Do 31. januára 2022 bude aktivácia a využívanie balíka bezplatné. O spoplatnení budú zákazníci informovaní aj prostredníctvom SMS správy 3 dni pred a tiež aj v deň vypršania platnosti nulovej sumy za balík.

O2 5G
Zdroj: O2

S nástupom 5G sa zlepšenie dotkne aj služby Internet na doma

Obľúbená služba O2 Internet na doma je v súčasnosti dostupná v sieťach 4G LTE s dostupnosťou pre vyše 97% obyvateľov a na technológii LTE TDD vo frekvenčných pásmach 3,5 a 3,7 GHz, ktorá by mala byť do konca roka vďaka výmene technológií dostupná pre vyše 80% obyvateľov, čím O2 sprístupní vyššie tarify Internetu na doma až pre 80% ľudí. V tomto pásme môžu v najvyššom variante aktuálne rýchlosti dosiahnuť maximálne 250 Mbit/s, čo vyplýva aj zo šírky pásma, ktorú doteraz O2 malo k dispozícii. „S nástupom technológie 5G a obmeny rádiovej časti siete sa však dosahované rýchlosti výrazne zvýšia a zákazníci tak budú môcť surfovať rýchlosťou atakujúcou 1 Gbit/s. V O2 aktuálne pracujeme na testovaní a výbere 5G zariadení pre službu Internet na doma, ktoré budú schopné zabezpečiť kvalitné a stabilné pripojenie s takýmito vysokými rýchlosťami. Kým aktuálne pripojenie k internetu mohlo svojimi parametrami konkurovať starším metalickým sieťam, spolu s 5G technológiou na zariadeniach jedného dodávateľa, ktoré budú obsluhovať všetky frekvenčné spektrá, tak budú mať bližšie k optickým sieťam. Najväčšou výhodou takejto siete je pokrývanie väčších oblastí bez nutnosti nákladného a zdĺhavého procesu pri kopaní káblov,“ uviedol Tomáš Masár, riaditeľ stratégie a obchodných príležitostí O2.

O2 5G
Zdroj: O2

O2 otestovalo budúcnosť mobilnej technológie

Vhodnou možnosťou ako pokryť najnáročnejších zákazníkov vysokokapacitnými a vysokorýchlostnými sieťami je technológia 5G, ktorá pracuje na rádiových pásmach od 24 GHz až po 60 GHz. Využitie milimetrového spektra nie je však žiadnou novinkou, používa sa už od začiatku tohto storočia primárne na prevádzku spojenia bod – multibod (systémov LMDS). Takéto využitie vyšších frekvencií je vhodné primárne pre B2B segment a môže v plnom rozsahu nahradiť vlastnosti optického pripojenia s výhodami, ktoré so sebou prinášajú bezdrôtové siete. O2 skúsilo limity tejto technológie len v týchto dňoch v Petržalke.

Zdroj: TS O2

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -