Obľúbená aplikácia na navigáciu zavedie predplatné. Mapy.cz chystajú veľké zmeny

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Známa aplikácia zavádza predplatné

Ak sa na vrcholku hory pri Innsbrucku stretnú slovenský a taliansky turista, je možné, že obaja používali na navigáciu rovnakú aplikáciu. To je len jeden z príkladov obľúbenosti služby s mapami od našich susedov. Teraz však prichádza zásadná informácia – Mapy.cz zavedú predplatné, ako informoval ich dlhoročný vývojár. Súvisí to zo zmenami v ich materskej spoločnosti Seznam.

Seznam uvádza na svojom domovskom webe a všetkých jeho službách nové hlásenie. Hovorí o tom, že používatelia musia dať súhlas so zberom svojich dát pre cielenú reklamu, alebo si aktivujú predplatné. Nakoľko sa začalo diskutovať, či sa táto zmena týka aj často používaných máp, situáciu komentoval jeden z členov predstavenstva.

Služba bude naďalej dostupná pre všetkých

Ondřej Prochádza sa rozhodol informovať používateľov prostredníctvom sociálnej siete X (Twitter). Napísal štyri príspevky, v ktorých bližšie vysvetľuje budúce fungovanie služby.

Uvádza, že na základe ďalšieho rozvoja, ale aj spätnej väzby od ľudí chcú nechať Mapy.cz prístupné všetkým. Budú sa tak dať využívať zadarmo, a to aj bez súhlasu so zberom dát pre reklamu.

Namiesto reklamy pridajú možnosť prémiovej spoplatnenej verzie máp, na ktorej práve pracujú. Bude zameraná na pokročilejšie funkcie, nešpecifikuje bližšie, aké by to mali byť. Dopĺňa však, že budú zvýhodnení používatelia, ktorí prispievajú k hodnote služby, teda tých, čo pridávajú fotografie, recenzie a iný obsah.

Premium bude pridávať nové funkcie

V poslednom príspevku poukázal aj na nákladnosť služby, keď uvádza, že do nej za posledné roky investovali stovky miliónov českých korún. Práve takto však môžu vytvárať službu so svetovými parametrami.

Mapy.cz sú naozaj využívané po celom svete. Fungovať môžu v každej krajine vďaka tomu, že používajú celý rad zdrojov dát, ktoré sú voľne dostupné či komunitné. Podklady z nich ďalej používajú a dokresľujú, aby mohli vzniknúť kartograficky presné mapy, ktoré pomohli už nejednému turistovi.

Čo hovoríte na to, že Mapy.cz zavádzajú predplatné? Využívate aplikáciu aj vy? Siahli by ste aj po prémiovej verzii alebo si vystačíte s tou základnou? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: Twitter / Ondřej Prochádzka

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -