Hráči, nachystajte peňaženky. Vaša obľúbená služba práve zdražela o 60 %

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Narástli ceny obľúbenej hernej služby

Podobne ako s fyzickými výrobkami, aj v sfére digitálnych produktov trh začína inklinovať ku prenájmom a predplatným službám. Herní vývojári sa nás snažia presvedčiť, že hry nepotrebujeme vlastniť – stačí si len na mesačnej alebo ročnej báze platiť predplatné a vždy budeme mať poruke tituly, na ktoré máme práve chuť. Lenže takýto model by sa nám mohol čoskoro vypomstiť. Napríklad zvyšovaním cien, ako práve spravila nie veľmi populárna spoločnosť EA. Na tému upozornil Gamesindustry.biz.

Electronic Arts už od roku 2014 poskytuje službu EA Play pre herné konzoly Xbox One. Na popularite však začala naberať až po príchode na PlayStation 4 v roku 2019 a na PC prostredníctvom Steamu v roku 2020. Odvtedy si „nahrabala“ slušný počet predplatiteľov. Podľa posledných dostupných údajov na Statista spred dva a pol roka to bolo vyše 13 miliónov ľudí.

hry ea
Zdroj: EA

EA Play, podobne ako viaceré čoraz populárnejšie služby, ponúka prístup k vybraným hrám vydávaným materskou spoločnosťou. Ide o najnovšiu taktiku videoherných gigantov – obdobnú stratégiu začal raziť napríklad aj konkurenčný Ubisoft a iní vývojári, alebo aj spoločnosti Sony a Microsoft.

V podstate ide o rovnaký princíp ako Netflix vo filmovom biznise. V teórii to znie dobre. Nemusíte nič drahé kupovať naraz a máte prístup ku toľkým titulom, ku ktorým by ste sa nikdy nedostali, že túto ponuku jednoducho neodmietnete. Varovný prst nad týmto biznis modelom však začnú používatelia dvíhať, keď sa poskytovateľ rozhodne zvýšiť ceny.

Dôvera v EA sa nám vypomstila

To presne práve spravilo Electronic Arts. Firma s okamžitou platnosťou zdražela obidve úrovne predplatného EA Play aj EA Play Pro.

V prípade dostupnejšieho predplatného EA Play, ktoré poskytuje prístup ku výberu tých najznámejších EA hier, sa mesačný poplatok zvýšil z pôvodných 3,99 € na 5,99 €. Ide až o 50 % nárast. Drastické navýšenie sa týka aj ročného predplatného, ktoré narástlo z pôvodných 24,99 € na 39,99 €, čo je až o 60 % viac.

O 2 eurá narástlo aj mesačné predplatné drahšej služby EA Play Pro (z 14,99 € na 16,99 €). Ročné predplatné preskočilo magickú hranicu, z 99,99 € rovno na 119,99 €.

Čo sa týka mesačných predplatných, obe služby zdraželi o dve eurá. Treba podotknúť, že pomerovo je tak zdraženie v prípade lacnejšej služby omnoho výraznejšie.

Prehľad nových cien

EA Play: 5,99 € mesačne / 39,99 € ročne (predtým 3,99 € / 24,99 €)

EA Play Pro: 16,99 € mesačne / 119,99 € ročne (predtým 14,99 € / 99,99 €)

Používatelia o zvýšenom predplatnom dostali e-mailové upozornenia. EA pritom na nič nečaká, zmenené ceny totiž vstúpili do cenníka s okamžitou platnosťou. Zrejme nejakým líščím trikom firma zakotvila do zmluvných podmienok (ktoré nikto nečíta) právo na zmenu ceny bez vášho súhlasu.

Keďže nový cenník platí už od 10. apríla, predplatitelia musia byť pripravení, že už 10. mája zaplatia viac než doteraz.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -