Prečo Trump plánuje zakázať všetky ochutené náplne do e-cigariet?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Trump chce zakázať ochutené náplne do e-cigariet

Trumpova vláda na tlačovej konferencii potvrdila, že aktuálne bližšie skúmajú následky fajčenia elektronických cigariet ako zdravšej alternatívy k požívaniu nikotínu oproti tabakovým cigaretám. Dlhší plán FDA (Food and Drug Administration – Správa potravín a liečiv) odhalil Alex Azar, minister zdravotníctva. Ochutené náplne do e-cigariet definitívne zmiznú z obchodov, avšak, budú tu aj nejaké výnimky.

Vláda rozpráva o riziku fajčenia elektronických cigariet, pričom najviac znepokojujúce sú pre nich štatistiky. Ako uvádza portál Bloomberg, Azar reportérom povedal, že podľa ankiet tento rok fajčilo e-cigarety 5 miliónov detí a neplnoletých osôb, čo je omnoho viac ako číslo 3,6 milióna, ktoré vzišlo z minuloročného výskumu.

donald trump alex azar tlačová konferencia
Zdroj: washingtonpost.com

„Budeme musieť spraviť niečo veľmi, veľmi vážne ,“ povedal médiám americký prezident Donald Trump počas tlačovej konferencie v Oválnej kancelárii Bieleho domu. Sedeli pri ňom vyššie spomenutý Alex Azar a pracovník FDA Ned Sharpless.

Príčina

Príčinou razantných zákazov sú pribúdajúce úmrtia ľudí, ktorí fajčia e-cigarety. V posledných týždňoch sa objavuje stále viac prípadov záhadného ochorenia pľúc, ktorých počet sa minulý týždeň vyšplhal na 450. Úrady mu pripísali už 4 úmrtia.

“Závažnosť ochorenia, ktoré ľudia zažívajú, je znepokojujúce a musíme rozšíriť správu o tom, že elektronické cigarety a vaping môžu byť nebezpečné,”
povedal Ngozi Ezike, riaditeľ illinoiského Oddelenia pre zdravie verejnosti.

Súčasne prebieha výskum látok, ktoré ochorenie spôsobujú. V takmer všetkých zozbieraných vzorkách náplní do elektronických cigariet, ktoré štátom odovzdali jednotliví pacienti, sa objavujú dve podozrivé zložky: acetát vitamínu E a THC.

Aj keď tieto látky sami o sebe nie sú natoľko potentné, aby zabíjali (obzvlášť v malých množstvách), procesom ich zahrievania a inhalovania sa to môže zmeniť. Rizikom sú taktiež nedostatočne regulované náplne do e-cigariet. Tie by podľa všetkého mohli obsahovať ďalšie zložky, ktoré môžu po zmiešaní s vitamínom E vyvolať negatívnu reakciu.

elektronické cigarety ochorenie pluc
Zdroj: nytimes.com

Kompletný zákaz

Riešením by mal podľa Trumpovej vlády byť kompletný zákaz predaja, ktorý bude aplikovaný na ochutené náplne do e-cigariet v USA. Nebude sa však vzťahovať na náplne s príchuťou tabaku.

Azar na tlačovej konferencii rozviedol, že vypracovanie zákazu by malo potrvať zopár týždňov. Následne príde 30-dňová lehota, ktorá dá podnikateľom a spoločnostiam čas na prispôsobenie prevádzok novým reguláciám. Pracovník FDA však povedal, že ochutené náplne nezmiznú úplne.

Firmy, ktoré ich budú chcieť predávať aj naďalej, budú musieť podať oficiálnu žiadosť na úrady. Po jej preverení, podrobnom preskúmaní zloženia produktu a schválení budú môcť opäť na poličky vyložiť ochutené náplne. Do momentu schválenia ich však predávať nesmú. Zákaz by tak mal predísť distribúcii škodlivých náplní do e-cigariet, pričom tie, u ktorých sa dokáže, že nespôsobujú ochorenia pľúc, sa časom budú predávať ďalej.

Oficiálnu žiadosť budú musieť do mája 2020 podať aj spoločnosti, ktoré predávajú náplne s príchuťou tabaku.

Používali ste niekedy elektronickú cigaretu? Vnímate ju stále ako zdravšiu alternatívu fajčenia konvenčných tabakových výrobkov? Napíšte nám do komentárov.

Zdroj: hhs.gov, bloomberg.com, engadget.com, theverge.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -