Očkovacia lotéria aj v USA? Takúto rozprávkovú sumu vyhrala len 22-ročná študentka z Ohio

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Štát Ohio motivuje ľudí k vakcinácii: 1. výherkyňa vyhrala 1 milión USD

Pandémia SARS-CoV-19 spôsobila, že sa na okamih zastavil život. Do práce sa nechodilo, vyžadovalo sa obmedzenie sociálnych kontaktov a mnohých to uväznilo medzi štyrmi stenami svojich bytov alebo domov. Okrem iného spôsobila a spôsobuje aj značné ekonomické škody. Kvôli zavretým kamenným kasínam, prevádzkam a obchodom, mnohí pod ťarchou nákladov, zbankrotovali a ich zamestnanci prišli o prácu.

Na začiatku roku 2021 sa objavili po dlhej dobre konečne dobre správy. Ľudstvu sa podarilo vytvoriť vakcínu proti novému koronavírusu, do ktorej vývoja sa zapojili prakticky všetky krajiny sveta. Cieľ bol jasný: zachrániť čo najviac životov, znížiť počet hospitalizácií a návrat do aspoň ako-takého normálu, aby sa mohla ekonomika postupne zotavovať. Momentálne pred nami stojí ďalší kameň úrazu – neochota ľudí dať sa zaočkovať.

Na celom svete a v každej krajine existuje istá časť populácie, ktorá nie je rozhodnutá sa zaočkovať, alebo sa zaočkovať ani nechce. V USA bola táto skupina ešte väčšia ako kde-inde. Počas úradovania bývalého prezidenta Donalda Trumpa sa očkovalo len veľmi málo. Pomery sa zmenili keď sa do úradu dostala súčasná hlava Bieleho domu Joe Biden. Ten si dal počas kampane ambiciózne ciele a jedným z nich bola veľká podpora očkovacej kampane. A vyplatilo sa. Denne v 320 miliónovej krajine zaočkujú niekoľko miliónov ľudí a sú tak na popredných miestach v počte zaočkovaných.

V USA sa počas masívnej očkovacej kampane začali preukazovať pozitívne účinky očkovania na ochorenie, znižovanie počtu úmrtí a hospitalizácii. Každý z federálnych štátov postupne začal legislatívne prijať opatrenia na znižovanie obmedzení pre očkovaných a začali sa zavádzať tzv. vakcinačné lotérie. Výsledkami bolo ohúrené aj množstvo krajín a podobný model prevzali aj vo svojej stratégií boja proti pandémii.

ockovanie na koronavirus
Zdroj: freeflagicons.com, unsplash.com

Očkovacia Lotéria

Všetky vyspelé krajiny sveta sa snažia motivovať svojich občanov k očkovaniu. Jedným z nápadov bola napríklad zavedenie očkovacej lotérie. Ak ste boli očkovaný a zaregistrujete sa do lotérie, máte možnosť vyhrať finančnú odmenu alebo iný druh benefitu raz za týždeň alebo mesiac.

V rôznych štátoch sa výška finančnej výhry, ktorú poskytuje očkovacia loteŕia, môže meniť. V štáte Ohio sa pohybuje vo výške jedného milióna pre očkovaných starších 18 rokov, mladší získavajú plne hradené štúdium na vysokej škole. Na Slovensku momentálne funguje 100 000 € pre výhercu. V Českej republike máte v rámci lotérie možnosť vyhrať tenisky, PaySafe karty, alebo iPhone a výhercov je samozrejme v priebehu žrebovania viac.

Milionárka z Ohio

Jednou z výherkýň očkovacej lotérie v USA je 22-ročná študentka zo štátu Ohio, ako informuje cbsnews.com. Zo dňa na deň sa z nej stala milionárka. Jej reakcia na veľkú výhru bola šoková, ako u väčšiny výhercov. Spočiatku si myslela, že sa jedná len o žart. Uverila, až keď jej osobne zavolal guvernér štátu Ohio Mike DeWine. Zastihli ju v momentne kedy cestovala z Cincinnati do Clevalandu, kde si chcela kúpiť používané auto. Výhru z lotérie Vax-a-Million použije na kúpu auta a investovanie.

Očkovanie nám ukázalo cestu návratu do normálu. Pokiaľ nebude zaočkovaných dostatočný počet občanov, nemôžeme rátať s tým, že CoViD-19 z našej spoločnosti odíde. Neochota sa očkovať a snaha naplniť tento cieľ vedie štáty poradiť si ako sa len dá. Vytvorením očkovacej lotérie, poskytovaním benefitov, zliav a bonusov dalo možnosť prehodnotiť svoj postoj hlavne u nerozhodnutých ľudí a prispieť tak ochrane tých, ktorí byť očkovaní nemôžu.

Zdroj: PR článok, sponzorovaný obsah

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -