Zľakol sa aj samotný Microsoft. Váš počítač je ohrozený, okamžite si aktualizujte Windows

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Váš Windows počítač je ohrozený

V komerčnej sfére neexistuje dokonalý softvér, ktorý by bol stopercentne bezpečný. Dokonca aj Windows, najpopulárnejší operačný systém pre počítače na svete, má trhliny, cez ktoré môžu útočníci napadnúť vašu sieť a dostať sa k vašim dátam. Aj preto je dôležité, aby ste ho čo najčastejšie aktualizovali. Microsoft sa totiž snaží vždy urýchlene opraviť prípadné chyby. Niektoré sú pritom závažnejšie ako iné.

O jednej z takýchto závažných bezpečnostných chýb informoval Forbes. Po podozreniach expertov aj samotný Microsoft potvrdil existenciu slabiny vo Windowse, vďaka ktorej môžu hackeri napadnúť vaše zariadenie cez Wi-Fi.

Slabinu s kódovým označením CVE-2024-30078 ohodnotili 8,8 bodmi z 10 na stupnici závažnosti. Znamená to, že je extrémne nebezpečná – najmä kvôli tomu, že útočník nemusí byť vo fyzickom kontakte s počítačom, na ktorý cieli.

Prostredníctvom slabiny sa dokážu hackeri nabúrať do systému a získať prístup ku príkazovému riadku, vďaka čomu prakticky získajú kontrolu nad zariadením. Desivý je aj fakt, že sa to týka Windowsu 10 aj Windowsu 11.

Pre útok stačí len, aby bol hacker pripojený na rovnakej verejnej Wi-Fi sieti ako vy. Bez akejkoľvek ďalšej autentifikácie kvôli chybe v bezpečnostnom protokole Wi-Fi driverov Windowsu sa dokážu nabúrať do vášho počítača bez vášho vedomia.

Riziku si vystavení najmä ľudia v hoteloch, kaviarňach, na letiskách či iných podobných miestach, kde sú bežne dostupné verejné Wi-Fi siete. Ak patríte medzi týchto ľudí, určite neodkladajte najnovšiu bezpečnostnú aktualizáciu, v ktorej Microsoft chybu opravil. Rovnako tak spoločnosť odporúča všetkým používateľom, aby si čo najskôr aktualizovali svoj Windows.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -