Olympiáda 2020 v Tokiu je kvôli koronavírusu odložená. Kedy sa jej fanúšikovia dočkajú?

Nenechajte si ujsť

Roland Brožkovič
Roland Brožkovič
Ahojte, volám sa Roland, mám 21 rokov a študujem masmediálnu komunikáciu v Trnave. Vo voľnom čase pozerám filmy, seriály, e-športy alebo hrám počítačové hry. Rád cestujem a objavujem nové miesta.

Najhoršia nočná mora tisícok športovcov a miliónov fanúšikov sa naplnila, letná olympiáda 2020 v Tokiu bola po dlhých a náročných rokovaniach odložená. Naplnil sa tak najhorší možný scenár. Za všetko môže nechválne známy koronavírus.

Zdravie je prvoradé

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) a japonský premiér Abe Shinzo sa ju rozhodli preložiť na rok 2021. Ide tak o prvý prípad svojho druhu v modernej olympijskej histórii, keď sú hry odložené kvôli globálnemu zdravotnému problému. Poznáme však prípady, keď bolo zrušenie hier spôsobené vojnou alebo boli skomplikované rôznymi bojkotami.

olympiáda odložená
Zdroj: eu.usatoday.com

Na základe súčasných okolností a informácií od WHO (svetová zdravotnícka organizácia) sa prezident MOV a japonský premiér rozhodli, že 32. letné olympijské hry v Tokiu budú preložené, a to na obdobie po roku 2020, najneskôr však do leta 2021. Cieľom je chrániť zdravie atlétov a každého, kto by sa hier zúčastnil,“ tvrdí oficiálne vyjadrenie.

Olympijský oheň zostáva v Japonsku

Olympijský oheň, symbol olympiády, zostáva podľa vyjadrení horieť v Japonsku a bude čakať na športovcov. Hry sa aj naďalej budú volať Tokio 2020. Ide o logický krok, keďže Japonsko investovalo do podujatia miliardy dolárov, ktoré nechce stratiť. „Za rok sa toho môže stať naozaj veľa,“ povedal Toshiro Muto, riaditeľ Tokia 2020, a ďalej dodáva: „Musíme tak premýšľať o tom, čo urobíme.

Toto presunutie totiž bude mať obrovské politické, právne, legislatívne a finančné dôsledky ako na miestnej, tak aj celosvetovej úrovni. Taktiež spôsobuje nepríjemnosti tisíckam športovcov, ktorí už boli vo vrcholnej fáze svojej prípravy a teraz môžu čakať ďalší rok. Musia však pochopiť, že toto rozhodnutie je pre ich dobro.

Matej Tóth
Zdroj: sport.pravda.sk

Nadšený nie je ani zlatý medailista zo Slovenska Matej Tóth. Rozhodnutie ale chápe. „Nevidím veľmi optimisticky, že by som mal absolvovať ešte ďalšiu prípravu a predĺžiť si kariéru o rok. Nehovorím ešte definitívne, že končím.“ Ďalej dodáva: „Rozhodnutie chcem dať v inom rozpoložení, v akom som teraz.

Koronavírus zatvára štadióny

Olympiáda nie je jediná športová udalosť, ktorá je zrušená alebo preložená kvôli pandémii. Takmer všetky európske ligy čakal podobný osud. Nehrá sa napríklad futbalová Premiere league, Liga majstrov ani španielska liga. Pozitívne testy na COVID-19 majú už viacerí top hráči. Športový fanúšik tak teraz v podstate nemá čo pozerať.

Je podľa vás odloženie olympiády dobrý nápad? Vyjadrite sa do komentárov.

Zdroje: eu.usatoday.com, movieweb.com, mybystrica.sme.sk

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -