Máte posledný mesiac. Operátor na Slovensku vypína mobilnú sieť, ktorá fungovala 17 rokov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Mobilný operátor Orange vypína 3G sieť

Už len posledný mesiac môžu zákazníci Orangeu používať 3G sieť. Mobilná dátová sieť tretej generácie slúžila zákazníkom od roku 2006. Medzičasom ju plnohodnotne nahradila 4G a 5G. Operátor chce prostriedky venovať najmä rozširovaniu a zlepšovaniu týchto novších sietí. Plnohodnotnú funkčnosť garantujú už len do 31. decembra 2023.

„Vypnutie siete staršej generácie nám umožní sústrediť sa na novšie typy sietí, ktoré zákazníkom prinesú vyššiu kvalitu a lepšiu používateľskú skúsenosť. Uvoľnené frekvenčné pásma 3G siete plánujeme využiť pre vysokorýchlostné 4G a 5G siete, vďaka čomu budú tieto siete ešte silnejšie, robustnejšie aj kvalitnejšie. Plnohodnotnú funkčnosť 3G siete garantujeme všetkým zákazníkom do konca tohto roka,“ vysvetľuje Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko.

orange pobocka
Zdroj: Orange

5G sieťou pokrýva Orange aktuálne 65,6 % populácie Slovenska v 584 mestách a obciach. Od spustenia 5G siete v máji 2021 v nej kontinuálne narastá objem zákazníkmi prenesených dát. Do budúcnosti je jednoznačne najdôležitejšie rozširovanie dostupnosti siete.

Treba overiť, že sa vás zmena nedotkne

Absolútnej väčšiny zákazníkov sa vypnutie 3G siete nijako nedotkne, nakoľko drvivá väčšina prevádzky sa uskutočňuje v iných mobilných sieťach, ako je 3G sieť. Operátor však vyzýva zákazníkov, aby si overili, akú sieť podporuje ich zariadenie. Pokiaľ ich zariadenie podporuje len 2G/3G sieť a zákazníci ho využívajú aj na prístup k internetu, je potrebné si do konca roka zabezpečiť zariadenie podporujúce 4G sieť. Rovnako je dôležité overiť typ SIM karty – v prípade, že zákazník využíva staršiu SIM kartu, ktorá nepodporuje prístup do 4G/5G siete, je potrebné požiadať o jej výmenu za novú. Táto výmena je bezplatná.

S technickým vypínaním 3G siete začne Orange v januári 2024, vypínanie bude prebiehať postupne po jednotlivých lokalitách a definitívne ukončeniu tohto procesu je naplánované na koniec februára 2024. S vypínaním 3G siete pokračujú aj ostatní operátori, napríklad Telekom ju vypol už 23. novembra.

Informácie pre zákazníkov v súvislosti s vypínaním 3G sú pre všetkých dostupné aj na stránke operátora Orange.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -