OdporúčameRecenzie

Oplatilo sa 40 rokov čakať na pokračovanie? | Doktor Spánok RECENZIA

Doktor Spánok

Zdroj: empireonline.com

Režisér Mike Flanagan totiž dôkladne dbal na detaily, ktoré vo svojom filme zanechal Stanley Kubrick. Pozorne si preštudoval každý kút hotelu Overlook, aby mohol vytvoriť jeho dôvernú kópiu do tých najmenších detailov. A to, ako som spomenul vyššie, poteší len tých divákov, ktorí videli prvý film. Ide o pridanú hodnotu, ktorú netreba ignorovať.

Jedným z problémov je však prehnaná dĺžka filmu. Doktor Spánok trvá 2 hodiny a 31 minút, čo mohlo byť pokojne skresané o pár desiatok minút a zbytočných záberov. Osvietenie síce trvá iba o pár minút menej, no jemu táto dĺžka vôbec neprekáža. Tam bolo dôležitým faktorom stupňovanie atmosféry, ktoré sa z dnešných filmov úplne vytráca – a Doktor Spánok nie je výnimkou.

Pokračovanie už neponúka tak mrazivú atmosféru, ktorá sa výhradne spájala s psychológiou prvého filmu. Osvietenie je a vždy aj bolo lepším filmom, čomu sa určite netreba čudovať. Druhý film samozrejme stojí v jeho tieni, no určite sa nemá začo hanbiť, ba až príjemne prekvapil a stojí za pozretie.

Doktor Spánok

Zdroj: screencrush.com

Herecký ansámbel potešil

Skončime teda s porovnávaním a pozrime sa na fakty. Tým kladným bolo herecké obsadenie, ktoré sa spolieha na tri hlavné mená – Ewan McGregor (Trainspotting, Hviezdne vojny: Epizóda I – Skrytá hrozba), Rebecca Ferguson (Mission: Impossible – Fallout, Snehuliak) a Kyliegh Curran (I Can I Will I Did). Ewan a Rebecca sú zárukou kvality, tam nie je o čom.

Potešila však mladá Kyliegh Curran, ktorej tvár nie je vôbec ohraná. V Hollywoode sa totižto často opakujú talentované detské mená, pretože ich nie je tak veľa. A vyzerá to tak, že film Doktor Spánok našiel ďalšie z nich. Oveľa horší bol výber hercov na stvárnenie postáv z prvého filmu, napríklad v spätných scénach. Hej, veď Jack Nicholson predsa nie je mŕtvy!

Ďalšími faktormi sú kamera a hudba, ktoré narozdiel od našich postáv nijak nežiarili. Tie najlepšie uhly kamery sú identické s tými z prvého filmu, takže sa tu nedá rozprávať o originalite. Hudba bola dobrá, čo značí priemer. O soundtrack sa postaralo duo The Newton Brothers, ktorí sú dvornými skladateľmi režiséra Flanagana. Postarali sa o hudbu ku každému jeho filmu od čias Oculusu (2013).

Doktor Spánok

Zdroj: vanityfair.com

A čo tá preslávená hudobná téma z Osvietenia, ktorú by sme spoznali hrať aj na míle ďaleko? Tú začujete prerobenú a použitú v rovnakej scéne, ako v prvom filme. A to je, dámy a páni, poriadnym dôvodom na zimomriavky po celom tele.

Zhrnutie

Po sklamaní vo forme filmu To Kapitola 2 tu konečne máme Kingovu adaptáciu, ktorá potešila a dá sa na ňu pozerať. Stačilo k tomu všetko z režiséra Mikea Flanagana a trocha zo Stanleyho Kubricka. Čakali ste snáď, že to bude lepšie ako Osvietenie? Nie. Ide o obstojné pokračovanie, ktoré je jednoducho iné. Okrem Stanleyho Kubricka sme teda spokojní aj my.

Film samozrejme má menšie aj väčšie chybičky krásy, ktoré ho delia od dokonalosti. To však nič nemení na tom, že určite stojí za pozretie a okrem fanúšikov originálu poteší aj nových divákov. Od nás si Doktor Spánok odnáša hodnotenie 7,5/10 a ako nástupca Kubrickovho diela sa určite nemusí hanbiť.

About author

Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.
  Related posts
  Naša tvorbaOdporúčameRozhovory

  Rytmus: "Je to môj najhiphopovejší a najsilnejší projekt, aký som mohol urobiť." | VIDEOROZHOVOR

  FilmyRecenzie

  Mal by sa Clint Eastwood pobrať do režisérskeho dôchodku? | Richard Jewell RECENZIA

  FilmyRecenzie

  Ako to zvládli policajti z Miami po dlhých 17 rokoch? | Bad Boys Navždy RECENZIA

  OdporúčameRecenzieSeriály

  Aké ďalšie sexuálne problémy musel Otis riešiť? | Sex Education 2. séria RECENZIA

  Pridaj komentár