Oppenheimer: Filmový pás IMAX meria 18 kilometrov a váži cez 270 kilogramov

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Oppenheimer prinesie hneď niekoľko zmien

Životopisný triler Oppenheimer zaznamená pre režiséra Christophera Nolana hneď niekoľko veľkých zmien. Obmena štúdia je jednou z nich. Filmár po osemnástich rokoch rozviazal dlhodobú spoluprácu s Warner Bros., filmovú novinku získalo Universal Pictures. Pod zástavou Warnerov vydal väčšinu svojej filmotéky vrátane Interstellaru, Počiatku i trilógie Temný rytier. Oppenheimer však prinesie aj ďalšie zmeny a „rekordy“.

Príbeh z obdobia druhej svetovej vojny o vzniku prvej jadrovej zbrane bude doposiaľ najdlhším Nolanovým filmom. Minutáž by sa mala „líznuť“ tri hodiny – bude dlhšia ako Interstellar s dĺžkou 2 h 49 min. Režisérov dvorný herec Cillian Murphy stvárni teoretického fyzika a „otca atómovej bomby“ J. Robera Oppenheimera. Pozrieme sa na štart Projektu Manhattan, tajného vojenského projektu USA, ktorý viedol k vytvoreniu atómovej bomby.

Hodnotenie R prvýkrát od roku 2002

Oppenheimer
Zdroj: Melinda Sue Gordon/Universal Pictures cez AP

V rámci praktických efektov si Nolan nastavil latku pomerne vysoko. Pre snímku Tenet nechal naraziť a vybuchnúť Boeing 747, najväčšie používané komerčné lietadlo. Oppenheimer mieri ešte vyššie. Pre film zrekreoval nukleárnu explóziu bez použitia CGI, teda bez pomoci digitálnych efektov. „Zrekreovanie testu Trinity bez použitia počítačových efektov bolo obrovskou výzvou,“ potvrdil Nolan pre magazín Total Film. Trinity bol historicky prvý jadrový test, ktorý sa odohral v roku 1945 na území Nového Mexika.

Server Variety a štúdio Universal Pictures len začiatkom júna potvrdili, že Oppenheimer dostal oficiálne hodnotenie R. Filmy s hodnotením R môžu obsahovať hrubý jazyk, výrazne násilné scény, nahotu spojenú so sexualitou alebo používanie drog. Pôjde tak o prvý Nolanov film od roku 2002 s týmto hodnotením. Pred 21 rokmi ním bola kriminálna dráma Insomnia s Al Pacinom, Martinom Donovanom a Robinom Williamsom.

18-kilometrový, 270 kilogramov vážiaci film

Oppenheimer
Zdroj: David Keighley / Universal Pictures cez AP

Vráťme sa ale k takmer trojhodinovej minutáži snímky. Čo to znamená pre dĺžku filmového pásu? Tlačová agentúra AP zverejnila informáciu, že Oppenheimer je tak dlhý, že jeho IMAX filmové pásy merajú takmer 18 kilometrov a niektoré vážia cez 270 kilogramov. Ako je už bežné, Nolan nakrútil film pomocou veľkoformátovej filmovej kamery IMAX.

Najlepší zážitok zo sledovania tak zabezpečia kiná s pôvodným IMAX 70mm filmovým formátom. Každopádne, takýchto kín sa nachádza len 25 po celej Severnej Amerike, niekoľké sú v Kanade, Spojenom Kráľovstve a Austrálii. Jedno je dokonca v pražskej Flore. Sekvencie nasnímané filmovými kamerami IMAX sa vertikálne roztiahnu tak, aby zaplnili celé plátno. V 70mm kinách tieto scény rozšíria obraz až na pomer strán 1.43:1. Na území Slovenska je jasnou voľbou kinosála IMAX v bratislavskom CINEMAX Bory.

Cilliana Murphyho (J. Robert Oppenheimer) doplnia v hereckom ansámbli známe mená ako Emily Blunt (Kitty Oppenheimer), Robert Downey Jr. (Lewis Strauss), Florence Pugh (Jean Tatlock), Matt Damon (Leslie Groves), Rami MalekGary Oldman (Harry S. Truman), Kenneth Branagh či David Dastalmachian.

Oppenheimer štartuje v slovenských kinách už 20. júla 2023.

Ktorá z noviniek vás zaujala najviac? Hodnotenie R alebo gigantický filmový pás? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroj: variety.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -