Dodnes sa nám zastavuje rozum. Tieto výborné filmy nezískali ani jedného Oscara

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Skvelé filmy, ktoré nezískali ani jedného Oscara

Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) každý rok oceňuje filmy, ktoré sú podľa ich názorov tie najlepšie. Oceňujú pritom ako herecké výkony, tak aj réžiu, kostýmy, vizuálne efekty a takisto vyhlasujú aj najlepší film roka. Mnohé úžasné filmy, ako sú Forrest Gump (1994) či Schindlerov zoznam (1993) získali mnoho ocenení. No sú tu aj ďalšie filmy, ktoré mali síce mnoho nominácii, no bez úspechu. Dnes sa práve na tieto snímky pozrieme. Toto sú totiž skvostné filmy, ktoré nezískali ani jedného Oscara.

10. Rivali (2013)

Skutočný príbeh dvoch jazdcov F1 Jamesa Hunta a Nikkiho Laudu sa v roku 2013 rozhodol sfilmovať slávny režisér Ron Howard (V srdci mora). Hlavné postavy si zahrali Chris Hemsworth (James Hunt) a Daniel Brühl (Nikki Lauda). Obaja predviedli vynikajúci výkony.

Takisto na vysokej úrovni boli aj réžia či scenár. K tomu všetkému vytvoril ikonický skladateľ Hans Zimmer pre tento film úžasný soundtrack. Ani to všetko nestačilo na to, aby film Rivali získal čo i len nomináciu na Oscara. Škoda.

9. Smrtonosná pasca (1988)

Legendárny herec Bruce Willis sa preslávil práve úlohou odvážneho policajta Johna McClanea, ktorý zastaví bandu nemeckých zlodejov pod vedením Hansa Grubera (Alan Rickman). Film sa takmer ihneď po uvedení stal kultovým. Diváci veľmi ocenili všetky aspekty tohto akčného diela.

Akadémia tvorcom udelila 4 nominácie na Oscara, bohužiaľ to na zisk zlatej sošky nestačilo. Smrtonosná pasca je pritom klenotom akčného žánru a diváci by sa určite nečudovali tomu, ak by sa nejaká soška ušla Willisovi či Rickmanovi.

8. Sedem (1995)

Režisér David Fincher patrí medzi najobľúbenejších tvorcov filmovej histórie. A práve film Sedem s Bradom Pittom a Morganom Freemanom je tým najlepším v jeho kariére. Film o dvoch vyšetrovateľov, naháňajúcich psychopatického vraha, ktorý vraždí svoje obete podľa siedmich smrteľných hriechov sa stal celosvetovým hitom.

Akadémia však ocenila len jeden aspekt tohto diela, a to nomináciou za najlepší strih. Pričom kvalita snímku spočíva hlavne na režisérovi Fincherovi, ktorého štýl vedenia filmu divákov uchvátil.

7. Kult hákového kríža (1998)

Jeden z najznámejších filmov o rasizme bol taktiež takmer úplne odignorovaný na Oscaroch. Treba však uznať, že v tom roku bola konkurencia dosť silná. V technických kategóriách totiž vyhrával ikonický film Stevena Spielberga Zachráňte vojaka Ryana (1998). Lenže ani tento film nevyhral v kategórii najlepší film roka. Oscara totiž získali tvorcovia filmu Zamilovaný Shakespeare (1998).

Ak ste tento dobový romantický film nevideli, je to v poriadku, veľa skalných fanúšikov nemá. Každopádne čo sa Kultu hákového kríža týka, Akadémia ocenila nomináciou aspoň Edwarda Nortona v úlohe Dereka Vinyarda.

6. Gran Torino (2008)

Clint Eastwood je vo svete filmov veľkým pojmom. Začal ako herec v tých najkvalitnejších westernoch, neskôr sa však prepracoval až na režiséra a producenta. Pod jeho záštitou vznikol aj kultový film Million Dollar Baby (2004). Tento film si Akadémia všimla a tvorcom udelila 4 Oscary.

To už sa však nedá povedať o nesmierne kvalitnej dráme Gran Torino. Napriek tržbám nad 270 miliónov dolárov a skvelým ohlasom od divákov sa Eastwood ďalších nominácií nedočkal. V tom roku totiž oscarovému večeru kraľoval film Milionár z chatrče (2008). (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -