Oscary sa v roku 2021 dočkajú zásadnej zmeny. Ktoré filmy sa budú môcť stať oficiálnym nominantom?

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Americká Akadémia filmových umení a vied učinila zmenu 

Asi tušíte, že ak chcete súťažiť v rámci najväčšej filmovej ceremónie, je nutnosťou dodržať konkrétne stanovené podmienky. Tradične platí, že snímka sa musí objaviť minimálne na sedem dní v ľubovoľnej kinosále, ktorá sa nachádza v Los Angeles. Jedná sa o jedno z najdôležitejších pravidiel v prípade, že chce daný filmový projekt bojovať o Oscary a veľkú prestíž.

Musia ho dokonca dodržiavať i filmy z produkcie digitálneho distribútora menom Netflix, ktoré sa tradične dočkajú takzvanej obmedzenej kinodistribúcie. Podobný ťah gigantická spoločnosť vykonáva striktne kvôli tomu, aby vybrané počiny mohli počas slávnostného večera súťažiť medzi ďalšími filmami, ktoré sú považované za vrchol daného roka.

Vzhľadom na celosvetovú pandémiu koronavírusu, kedy je väčšina obyvateľstva doma, kiná sú zavreté a teda nie je možné posielať ambiciózne snímky na oficiálne projekcie. Preto musela Americká filmová akadémia učiniť razantné zmeny.

Oscary 2021
Zdroj: denofgeek.com

Pre Oscary už nebude nutná kino premiéra

Je to naozaj pravda. Akademici sa rozhodli pre takto nevídaný krok, ktorý sa udeje v celej histórii úplne po prvýkrát. Samozrejme, zahraničné média upozorňujú na to, že sa nejedná o precedens, ktorý by sa postupom rokov a dekád stal pravidlom.

Skôr to potrháva vážnosť celosvetovej situácie a fakt, že každý aspekt filmového priemyslu aktuálne stojí. V prípade, že by Akadémia tento krok neurobila, pravdepodobne by ceremónia nemohla prebehnúť, prípadne by sa jej zúčastnili približne dva filmy (a aj to zahraničné indie dokumenty).

Oscary
Zdroj: screenrant.com

Takže tohtoročné „oscarovky“ si pozrieme z pohodlia domova?

Čo to pre nás v konečnom dôsledku znamená? Všetko do veľkej mieri závisí od distribučných štúdií a ich pohľade na nešťastnú situáciu. V prvom rade je nutné si uvedomiť, že z kino tržieb podobné štúdiá žijú a zisk je pre ich existenciu elementárnou nutnosťou. Bez neho nemôžu produkovať ďalšie projekty filmových vizionárov a nepochybne talentovaných režisérov i scenáristov.

Nie každé štúdio si pritom môže dovoliť investovať stomiliónový rozpočet do produkcie nejakého filmu a následne ho zdarma, prípadne za relatívne nízku sumu od digitálnej služby, vypustiť do éteru. Záleží teda na postoji jednotlivých zástupcov, ktorí majú prehľad vo financiách a peňažnej kapacite jednotlivých spoločností.

Je možné, že niektoré projekty, ktoré by za normálnych okolností o zlatú sošku bojovali, sa počas oslavnej noci na ceremónii neobjavia, pretože si to štúdiá nebudú môcť dovoliť. Súčasne sa však nevylučuje fakt, že si tento rok pozrieme niektoré z budúcich nominovaných filmov doma na televíznych, prípadne počítačových obrazovkách.

Čo si myslíte o takomto kroku vy? Súhlasíte s postojom akademikov a teda si pozriete niektoré očakávané projekty z pohodlia vášho domova? Dajte nám vedieť prostredníctvom komentárovej sekcie.

Zdroj: empireonline.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -