Posledné otvorené kino na Slovensku? Dostať sa doňho môže každý, takýto je program

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Decembrové oslavy krátkeho filmu budú tento rok online. Šiesty ročník prehliadky krátkometrážnej tvorby ovplyvnila pandemická situácia a s ňou spojené opatrenia. Tohtoročná Slávnosť krátkeho filmu sa preto bude konať vo virtuálnej kinosále Kina Lumière, odkiaľ si ju 17. a 18. decembra budú môcť pozrieť diváčky a diváci zadarmo. Ide tak o aktuálne posledné otvorené kino na Slovensku, aj keď online.

Slávnosť krátkeho filmu uvedie viaceré slovenské filmy v predpremiére: posledné otvorené kino je online

Program Slávnosti krátkeho filmu už minulý rok oklieštila pandémia, kedy sa filmy v Kine Lumière premietali iba v jeden deň miesto plánovaných dvoch. Tento raz sa organizátorky rozhodli pre online verziu, ktorá im síce neumožňuje uviesť celý pripravovaný program, avšak výrazne otvára možnosť osloviť širšie publikum, k čomu by mohlo dopomôcť aj rozhodnutie sprístupniť projekcie bezplatne.

Podujatie otvára výber krátkometrážnych filmov slovenských autoriek a autorov, ktorý je pre organizátorky jedným z najdôležitejších filmových blokov už od začiatku. „Naším hlavným cieľom, ktorý sme si v našom občianskom združení Disco Sailing vytýčili, je propagácia slovenských krátkometrážnych filmov doma aj v zahraničí. Mrzí nás, že na Slovensku neexistuje veľa príležitostí spoznať filmy nastupujúcej generácie slovenských tvorcov. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli priniesť na Slovensko medzinárodnú iniciatívu Deň krátkeho filmu, z ktorej sa neskôr stala Slávnosť,“ hovorí organizátorka Alexandra Gabrižová.

Kino z gauča
Zdroj: kinozgauca.sk

Aké filmy uvidíme?

V piatok sa preto môžete tešiť na filmové pásmo Matrac z pamäťovej peny, v ktorom sa predstavia viaceré slovenské filmy v predpremiérach, a teda si ich slovenské diváčky a diváci budú môcť pozrieť medzi prvými.

Kladieme si za cieľ objavovať nové talenty nastávajúcej generácie. Matrac pamäťovej peny pozostáva z filmov slovenských autoriek a autorov, ktorým už tradične venujeme v programe špeciálnu pozornosť. Vzhľadom na to, že uplynulý rok bol pre filmárov náročný, je až prekvapivé, aká vysoká je kvalitatívna úroveň ich výstupov,“

prezrádza Alexandra Gabrižová a pokračuje:

„Som špeciálne hrdá, že blok otvára film Chlieb náš každodenný o rodine, ktorá pozná iba jeden (tradične slovenský)  typ riešenia situácií. Režisérka Alica Bednáriková a jej štáb na seba upriamili pozornosť už predchádzajúcim filmom Nuda, ktorý bol jedným z festivalovo najúspešnejších majoritne slovenských krátkych filmov minulého roka. V programe máme zastúpenie hraných filmov, dokumentov aj animácie, spomedzi ktorých zmienim ešte V plytkej vode režiséra Mareka Moučku, ktorý sme v kontexte načasovania naprogramovali ako istý „vianočný špeciál“ na záver.“

Sobota pokračuje

Sobotný program pokračuje blokom filmov Minútu denne, ktorý sa mal pôvodne premietať vlani. „Ten blok si zaslúži vidieť čo najviac ľudí. Je plný slobody, tanca a hudby, a je stvorený pre tieto pandemické časy. Nechceli sme ho nechať ležať prachom, takto sa budú môcť diváčky a diváci nechať unášať vlastným rytmom u seba doma,“ vysvetľuje toto rozhodnutie Erika Paulinská z Disco Sailingu.

Nasledovať ho bude premietanie pásma Girls in Film, ktoré tento rok prináša výber krátkych filmov českých a slovenských filmárok. Filmy z kolekcie Girls in Film  patria neodmysliteľne k Slávnosti krátkeho filmu a sú jednoznačnou diváckou srdcovkou, ktorá uzatvára slávnostné podujatie.

Ďalšie informácie o Slávnosti krátkeho filmu

Tohtoročný vizuál Slávnosti krátkeho filmu vychádza z koláže Bruna Húsku, ktorý odkazuje na film Mareka Moučku V plytkej vode, ktorý sa bude premietať v bloku venovanému súčasnej slovenskej krátkometrážnej tvorbe Matrac z pamäťovej peny.

Slávnosť krátkeho filmu 2021 finančne podporili Nadácia mesta Bratislavy a Fond Lita. Podujatie  každoročne vzniká v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom, Filmovou a televíznou fakultou Vysokej školy múzických umení a Kinom Lumière. Veľká vďaka patrí kurátorskému tímu Girls in Film Prague a časopisu Film.sk. Slávnosť krátkeho filmu organizuje a kurátorsky zastrešuje občianske združenie Disco sailing.

Slávnosť krátkeho filmu nadväzuje na podujatie, ktoré vzniklo vďaka medzinárodnej iniciatíve Deň krátkeho filmu. Tá prináša do rôznych kútov sveta krátke filmy v rozličných podobách a formách. Toto podujatie sa spravidla koná 21. decembra, v najkratší deň v roku, ktorý je symbolicky vyhlásený za svetový deň krátkeho filmu.

Slávnosť krátkeho filmu 2021 sa uskutoční 17. a 18. decembra 2021 vo virtuálnej sále Kina Lumière.

Užitočné odkazy:

PROGRAM

PIATOK 17. 12. 2021 o 20:20

MATRAC Z PAMÄŤOVEJ PENY

Projekcia krátkych filmov slovenských autoriek a autorov s diskusiou.

Do matraca z pamäťovej peny sa vtláča telo. Zloženie polyuretánu a chemických zmesí zvyšujúcich viskozitu a hustotu v reakcii na telesné teplo mäkne a pena človeka do niekoľkých minút zahrieva ako tekutý chlieb. Horúca postava sa topí a kvapky pomarančovej šťavy presakujú až do podlahy. Pamäťová pena to je krabica naplnená až po okraj tvojimi záznamami. Je v nej 15-tisíc fotografií, 27 filmových cievok a 21 magnetofónových pásov, ktoré vzkriesi záhadný kúzelník z vlakovej stanice. Posledné zvyšky peny sa rozplynú v jazierku medzi kaprami a všetky roky sa scvrknú na päť vianočných večerí. Ostávajú ešte posledné dve predtým, ako si konečne ľahneš do svojej postele.

Chlieb náš každodenný

Réžia: Alica Bednáriková

Južné Slovensko, horúce leto, tri generácie rodiny pod jednou strechou. Nečakaná návšteva vnučky Zoje rozbúri hladinu pokojnej rutiny. V tichej spoločnosti Boha a alkoholu rodina rozpletá svoju tragicko-komickú minulosť a (takmer) zamlčané tajomstvá.

R a u u

Réžia: Zlatka Golecová

V prasknutom zrkadle chýba črepinka. Tajomná postava sa k nemu približuje, aby to napravila, no ak sa chce pohnúť ďalej, musí sa zbaviť nadbytočných vrstiev. Čo z nej nakoniec zostane?

Memoria

Réžia: Peter Podolský

Projekt Memoria komponuje foundfootage – vizuálne denníky Jozefa Homéra. Film koncepčne tematizuje fenomén času a pamäte ako definujúce zložky našej existencie a identity.

My Deer Dear

Réžia: Šima Mullerová

Filmová báseň o láske, čase a zázname. Autorka sa snaží sprostredkovať obrazy, ktoré sú reálne, ale súčasne malými krokmi prekračujú svet imaginácie.

V plytkej vode

Réžia: Marek Moučka

Hľadanie metafory medzi štedrovečerným kaprom a odsúdenými väzňami prináša bližší pohľad na otázku slobody a vlastnej identity. Ryba, ktorá je vo svojej podstate slobodná prichádza o život rukami väzňov, ktorých tváre sa nedajú rozpoznať, ich hlas však stále ostáva. Dá sa dlh voči spoločnosti splatiť pokorou?

SOBOTA 18. 12. 2021 o 18:00

MINÚTU DENNE

Projekcia krátkych filmov.

Čas plynie a telo sa snaží vymedziť. Aby splynulo: v tanec. Ako nádych a výdych vytvárajúci hudbu. Rytmus. Takto vyzerá revolta. Robte čokoľvek minútu denne, možno zmeníte svet.

Morning Yawn

Réžia: Timothy Jacob Elledge

Videoklip indie rockovej kapely Febueder rozpráva príbeh mladej ženy a pouličného zametača stratených v čase.

Rise

Réžia: Barbara Wagner, Benjamin de Burca

Mladí, talentovaní a čierni! Skupina mladých čiernych umelcov okupuje torontské metro, aby predviedla ohromujúce prestavenie v štýle „edutainmentu“ (pojem zložený zo slov „education“ (vzdelávanie) a „entertainment“ (zábava)) .

Vymedzenie

Réžia: Tereza Vejvodová

Mladá žena hľadá v rušnom meste nový byt. Film kombinuje štylizované pohyby s expresívnym tancom, ktorý v určitých chvíľach prerušuje tok príbehu.

Film získal na minuloročnom MFDF Jihlava ocenenie pre Najlepší český experimentálny dokumentárny film.

Veitstanz/Feixtanz

Réžia: Gabriele Stötzer

1988, Erfurt, Východné Nemecko. Skupinka ľudí sa oslobodí. Každý si vytvorí svoj vlastný pohyb a bez akejkoľvek hudby ho opakujú až do zbláznenia. Doslovne. Takto nejako by mohla vyzerať sloboda.

Galantní Indovia

Réžia: Clement Cogitore

Tanečný štýl krum sa zrodil v losangeleských getách po nepokojoch z roku 1995. Na javisku Opery Bastille režisér inscenuje súboj v rape medzi predstaviteľmi mestskej kultúry, podkreslený Rameauovou hudbou. Film vznikol ako projekt Parížskej opery v rámci ateliéru 3e Scène (3. scéna). Virtuálna 3. scéna predstavuje originálne práce známych autorov s cieľom ponúknuť širokému publiku nové pohľady na operu, hudbu a tanec.

Się poruszam

Réžia: Grzegorz Szpotowicz

„Krútim sa ako najlepšie viem, vyhýbajúc sa stisku, vyhýbajúc sa davu, v jemnom amoku,“ spieva sa v piesni legendárnej poľskej jazzrockovej kapely Voo Voo. A je to vlastne takmer manifest – tancom a pohybom proti realite. Osamelým tancom proti masovému šialenstvu. Tanec ako návrat k sebe.

Videoklip pochádza z projektu francúzskej umelkyne Nadie Vadori-Gauthier, ktorý spustila v roku 2015 po útokoch na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo. Une minute de danse par jour – Minúta tanca denne. Performance, z ktorej vznikol klip k piesni Się poruszam, vznikla uprostred vrcholiacich protestov hnutia Žltých viest.

SOBOTA 18. 12. 2021 o 20:20

GIRLS IN FILM

Projekcia krátkych filmov.

V spolupráci s platformou Girls in Film Prague vám tento raz predstavíme nastupujúcu generáciu odvážnych českých a slovenských filmárok.

Inverzia

Réžia: Lucia Kajánková

Plaváreň o chvíľu zatvoria, svetlá postupne zhasínajú a René jej dve “kamarátky” z oddielu zamkli pri vonkajšom bazéne. Dievča sa rozhliada z vysokej skokanskej veže a snaží sa vymyslieť, ako sa odtiaľ dostať skôr, ako zamrzne. Krátky film o zložitosti priateľstva troch dospievajúcich dievčat, dvoch bazénoch a jednej zlomyseľnej pomste.

Denník princeznej

Réžia: Barbara Vojtašáková

Krátky dokument Denník princeznej je osobnou výpoveďou o neistote prestupujúcej rodinnú atmosféru, všednosť, láskavosť, ročné obdobia. Režisérka sleduje rodinné príbehy bez toho, aby ich narúšala. Jemne pozoruje svoje okolie, a to nielen so zvedavosťou, no aj so strachom a s otázkou, či môže načrtnúť i svoj vlastný príbeh.

A tu sa zjavil princ

Réžia: Cristina Grosan

Na divadelnom workshope pre mládež jeden z účastníkov naviaže sexuálny vzťah s o niečo starším dievčaťom. Myslia to celé vážne? Okolie reaguje rôzne, chladným však tento vzťah nenechá nikoho. Najlepší film Národnej súťaže na Pragueshorts Film Festivale 2021.

Sme si o smrť bližšie

Réžia: Bára Anna Stejskalová

Nežný príbeh o hľadaní lásky uprostred odpadkových košov.

Krátky film o parazitovi, ktorý žije v zdochline psa. V nepeknom svete na skládke hľadá spriaznenú dušu, nikto však nedokáže vidieť skrz jeho telesnú schránku. Túžba po priateľstve ho napokon dovedie na pokraj smrti. A iba láska mu môže dať krídla.

Zdroj: Tlačová správa

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -