Oznámenie Death Stranding 2 je tu. Hideo Kojima ho predvádza v tradične mysterióznej ukážke

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Once, there was an explosion

Už dlhšiu dobu bolo zrejmé, že oznámenie Death Stranding 2 bolo takpovediac na spadnutie. Existencia pokračovania sa stala akýmsi verejným tajomstvom a to od momentu, kedy sa o nej zmienil samotný Norman Reedus, čiže predstaviteľ hlavného hrdinu menom Sam Bridges. Až na nedávnom The Game Awards 2022 sa však titul ukázal v plnej kráse a potvrdil svoju existenciu trailerom.

Na niekoľko hodín trvajúcom evente sa zhruba šesťdesiat minút pred záverom objavil Hideo Kojima. K sequelu akčného survival projektu predniesol niekoľko krátkych slov. Samozrejme, nakoľko ide o mága mystiky a tajomstiev, nič konkrétne neprezradil. Povedal ale, že pokračovanie mal napísané ešte pred samotnou pandémiou. Je teda možné, že dvojku i jednotku písal ako jeden kompaktný celok.

Jedným dychom ale dodal, že svoje pôvodné dielo kompletne prepísal. Respektíve, takto preložil jeho slová prekladateľ. V skutočnosti nevieme, koľko z pôvodného konceptu v novom počine zostalo, ale je zrejmé, že sa niektoré prvky prepisovali. Aký je dôvod? Kojima pomerne humorne dodáva, že už nechcel opätovne predpovedať budúcnosť. Ostatne, celosvetová pandémia vypukla zhruba štyri mesiace po tom, čo Kojima Productions vypustilo do sveta projekt a uzavretej civilizácii, ktorú musíte spojiť.

Oznámenie Death Stranding 2

Trailer síce nešetrí pomyselnými otáznikmi, predsa len nešokuje tak ako prvotina v roku 2016. Je to najmä preto, že tajomstvá minulého dielu sú odhalené (aspoň pre nás, čo sme Death Stranding hrali) a dvojka je už nadstavbou. Pravidlá sveta boli zakorenené a teraz sledujeme, čo sa s ním bude diať ďalej. V ukážke sa objavujú dobre známe postavy Fragile a Sama so šedivými vlasmi. Kojima do príbehu vracia aj teroristu Higgsa (Man in the Golden Mask) v podaní Troya Bakera. To je ale, samozrejme, očakávané, pretože jeho dejová línia skončila de facto otvorene.

Majster svojho remesla tvrdí, že v traileri nechal množstvo odkazov a skrytých významov, ktoré máme ako fanúšikovia hľadať. Vzhľadom na to, že ide o tohto konkrétneho autora, ťažko povedať, čo všetko má a nemá relevantný význam pre dejový oblúk. Ostatne, niektoré prvky sú do jeho ukážok šikovne vsadené a následne počas hrania zistíme, že šlo iba o žart. Taktiež, pokojne sme mohli vidieť jednu z posledných scén v hre. Toto Kojima taktiež robí pomerne často, nakoľko bez kontextu nám to zmysel nedáva a nespoznáme to.

Naratívne možnosti

Jednou vecou si ale môžeme byť istý. V minulom diely bola katastrofa zažehnaná a Kojima bude musieť prísť s novým nebezpečenstvom. Beached Things by nás už ohrozovať nemali a maličké Lou zrejme nebude plniť úlohu prostriedku k nájdeniu týchto tvorov. Azda najlogickejšou voľbou môže byť práve Higgs, ktorého návrat je potvrdený. Záver ukážky taktiež prichádza s jednou pomerne zásadnou otázkou – Should we have connected? A teda, mali sme sa spojiť a zachrániť tak našu rasu pred vyhynutím?

To je asi najzásadnejší symbol, ktorý je pre pokračovanie kľúčový. Vzhľadom na udalosti počas a po pandémii (stačí prísť na kraj súčasného kalendárneho obdobia) je plne pochopiteľné, že sa Kojima zamýšľa nad tým či má naše fungovanie na planéte zmysel pre budúcnosť. Preto môj skromný tip znie, že namiesto spojenej civilizácie a súdržnosti, preživší obrovskej katastrofy vytvorili zbrane, bojové prostriedky a odlišné frakcie. Bojujú sami proti sebe, čo by vo výsledku mohlo viesť k našej definitívnej anihilácii a teda prílivu smrti.

Oznámenie Death Stranding 2 - Fragile but not that fragile
Zdroj: sea.ign.com

Pracovný názov a dátum vydania

Na oficiálnom YouTube kanáli PlayStationu je aktuálne napísané, že Death Stranding 2 (alebo DS2) je iba pracovný názov. Preto je celkom možné, že hoci pôjde o priame pokračovanie, mená táto séria nebude mať rovnaké. Dokonca, aktuálne ani nemôžeme potvrdiť, že sa zhostíme úlohy Sama.

Áno, Fragile mu počas traileru hovorí, že ho čaká ďalšia cesta (s neznámym cieľom), no nesmieme zabúdať, že je to Kojima. A starší hráči si dodnes nepochybne pamätajú Metal Gear Solid 2 a zmenu hlavného hrdinu po úvodných zhruba dvoch hodinách. Otáznikov je veľa a hoci by bolo skvelé ihneď poznať odpovede, na vydanie si počkáme. A to minimálne rok (ak všetko pôjde dobre, reálne to ale bude ešte dlhšie).

Na svete je teaser trailer a opäť žiaden gameplay. Prichádzajú teda dlhé mesiace neistého čakania, kedy Hideo Kojima žiadnu konkrétnu odpoveď neponúkne. A ako bude vyzerať tento sequel? To sa len tak ľahko nedozvieme.

Čo hovoríte na oznámenie Death Stranding 2? Tešíte sa na pokračovanie akčnej cesty s výraznými survival elementami? Alebo ste po predchodcovi na Kojimu zanevreli? Pokojne sa podeľte o svoje názory prostredníctvom dostupných komentárov.

Zdroj: YouTube.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -