Obrovskí roboti a monštrá sú späť! Naviazal akčný veľkofilm na úspech prvej časti? | Pacific Rim: Povstanie RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Pacific Rim: Povstanie RECENZIA

Písal sa rok 2013 a (teraz už oscarový) režisér Guillermo del Toro odštartoval zdanlivo úspešnú sériu Pacific Rim. Príbeh veľkolepého sci-fi bol založený na súboji gigantických robotov (Jaegerov) a monštier (Kaiju), ktoré nepochádzajú z nášho sveta. Prvú časť si užil snáď každý milovník Transformers či Godzilly, no aj tak sa jej zárobok nedal považovať za obrovskú výhru. Donedávna tak ešte nikto nečakal, že sa niekedy dočkáme pokračovania. Krásne uzatvorený príbeh znovu otvoril režisér Steven S. DeKnight, pretože del Toro práve pracoval na snímke Podoba vody (vyplatilo sa mu to). Už z prvých ukážok bolo jasne vidieť, že sa nový režisér a zároveň aj scenárista vydá vlastným smerom. Prospelo to filmu, alebo to celú sériu pochovalo?

Pacific rim: povstanie recenzia
Charlieho Hunnama nahradil v hlavnej úlohe herec John Boyega, Zdroj: cnet.com

Čo si pre nás pripravil znovu otvorený príbeh?

Príbeh filmu Pacific Rim: Povstanie sa odohráva 10 rokov po obrovskej vojne medzi svetom a monštrami menom Kaiju. Mestá sa opäť vybudovali a spustošené ostali iba niektoré miesta pri pobreží – Práve tam žije naša hlavná postava, Jake Pentercost (John Boyega). Ten je synom hrdinu, ktorý v prvej časti zachránil celý svet. Ako však sám hovorí, on nie je, ako jeho otec. Miesto kariéry talentovaného pilota Jaegerov si teda vybral život zlodeja. Celá situácia sa však vyvinie v jeho neprospech – Bude sa musieť opäť vrátiť do služby a spolu so starým partnerom Lambertom (Scott Eastwood) opäť osedlať Gipsy Avengera. Popritom ešte trénujú novú generáciu mladých pilotov, keby sa náhodou hrozba Kaiju vrátila. A veru, že sa tak stane…

Pravdepodobne si treba uvedomiť, že pre Stevena S. DeKnighta ide o režijný debut. Doteraz totižto pracoval iba v televíznom odvetví, kde nám priniesol vynikajúce seriály ako Daredevil alebo Spartakus. Na prvýkrát si však toho na chrbát naložil veľmi veľa. Povstanie tak nemá skoro nič spoločné s prvým dielom. Zatiaľ čo del Toro odštartoval sériu temnou atmosférou a rozumným príbehom, DeKnight išiel hlavou proti múru. Absolútne pochoval Guillermovu myšlienku a z filmu urobil vtipný a hlúpy blockbuster. Pokiaľ si chcete túto akčnú jazdu naozaj užiť, musíte prepnúť do vekovej kategórie 6+. Taká je totižto cieľová kategória tohto filmu.

Pacific Rim: Uprising
Z ťažkopádnych robotov sa stali farební atléti, Zdroj: screenrant.com

Stupídny scenár ťahal dolu celý film

Povstanie ide očividne s hollywoodskou módou, keďže aj v tomto filme zachraňujú svet deti. Naozaj nerozumiem tomuto trendu, ktorý mi osobne vadil už v posledných Transformers. Prispôsobený bol tomu aj hlúpy humor, ktorý úplne nahradil akúkoľvek vážnu alebo temnú stránku snímky. Budete sa teda musieť uspokojiť s tým, že ide o farebný veľkofilm, ktorý poháňa stupídny scenár. Pacific Rim: Povstanie však hrá na dve strany – Uvedomuje si, že je hlúpy, no zároveň sa snaží byť vážny. A to sme mu jednoducho neuverili. Klišé striedalo klišé a „epické“ zvraty boli poväčšine na smiech. Prvá polovica filmu bola vyslovene otravná, no to sa našťastie v tej druhej zmenilo. Tam totižto po hodine konečne prišla akcia

Pacific Rim je práve tou sériou, kde nás zaujímajú obrovskí roboti a mimozemské monštrá, zatiaľ čo ľudské postavy idú stranou. Bohužiaľ, DeKnight nám priniesol ešte viac ľudských postáv, ku ktorým sme si nestihli spraviť žiadne citové puto. Poriadna akcia sa dostavila až v druhej polovici a na monštrá Kaiju sme čakali trištvrte filmu. Zatiaľ čo v prvej časti vzbudzovali príšery rešpekt Godzilly, tu sa nedajú brať vážne. Režisér vytvoril mix akcie, komédie, drámy a romantiky, no v jeho prípade to jednoducho nespolupracuje. Miesto solídneho deja sme sa tak dočkali šialených zvratov – A to má všetko na svedomí nefunkčný scenár.

Pacific Rim Uprising
Šťastím je, že Scott Eastwood nedostal na plátne veľa času, Zdroj: empire.com

Do kina sme predsa prišli kvôli akcii, no nie?

Ako sme už spomenuli, hlavným lákadlom série Pacific Rim je epická akcia. Áno, tej sme sa dočkali – Ibaže prišla trochu neskoro. Sklamaním však je, že samotná akcia neukázala nič nové, všetko sme už totižto videli. Temné farby, dážď a ťažkopádne stroje nahradili farební roboti, ktorí skákali a lietali hore-dolu, zničili celé mesto a všetci boli šťastní. Toto je tá svetlejšia stránka filmu. Efekty boli naozaj nádherné a samotná kamera bola prehľadnejšia, ako v jednotke. Posledná tretina sa tak premení na totálnu deštrukciu a gigantické motorové píly začnú rezať ešte silnejších emzákov. Na to sme sa predsa všetci tešili, no nie? Na druhej strane, hudba neuveriteľne sklamala a práve preto sme sa v celom filme nedočkali ani jednej mega epickej „wow“ scény.

Našťastie, pozerať sa dalo aspoň na Johna Boyegu, ktorý predviedol výkon mladého Willa Smitha. Po jeho strane sme mohli vidieť herca Scotta Eastwooda – Ten bohužiaľ nemá talent svojho otca, alebo si proste vyberá zlé projekty. Je teda šťastím, že na plátne nedostal veľa priestoru. Z prvej časti sa ukázali iba postavy Dr. Newtona (Charlie Day) a Gottlieba (Burn Gorman), ktorí sa samozrejme vrátili so svojím vedeckým humorom. Nemôžeme zabudnúť ani na postavu Mako Mori, ktorú stvárnila Rinko Kikuchi. Ostatné postavy sú už iba tínedžeri, ktorých si zahrali pomerne neznámi herci.

Pacific Rim Uprising
Keď už nič iné, tak aspoň tá akcia, Zdroj: vue.com

Film neprináša nič okrem kvalitnej akcie

Pacific Rim: Povstanie je neuveriteľne, ale naozaj neuveriteľne hlúpy. Stále sa tu však nachádza množstvo akčných scén, ktoré pracovali rovnako dobre, ako v prvom filme. Možno ešte lepšie. Pokiaľ teda prehliadnete nezmyselné zvraty a stupídny scenár, dokážete sa zabaviť. Ide totižto o veľkolepý film, ktorý si užijete, pokiaľ naladíte na nižšiu vekovú frekvenciu. Je to niečo, čo opäť zarobí hlavne na aziatoch, pretože oni takýto štýl filmu zbožňujú. Jednoducho, ide o neuveriteľnú blbosť, pri ktorej sa ale nudiť nebudete. 4/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
...Ide totižto o veľkolepý film, ktorý si užijete, pokiaľ naladíte na nižšiu vekovú frekvenciu. Jednoducho, ide o neuveriteľnú blbosť, pri ktorej sa ale nudiť nebudete.Obrovskí roboti a monštrá sú späť! Naviazal akčný veľkofilm na úspech prvej časti? | Pacific Rim: Povstanie RECENZIA