Nový Pán prsteňov ukáže jednu z najzáhadnejších postáv Tolkiena. Doteraz ju všetci ignorovali

Nenechajte si ujsť

Pán prsteňov konečne ukáže aj ignorovanú postavu

Prehliadaná postava z Pána prsteňov sa konečne dostane aj na televízne obrazovky. Tvorcovia seriálu Pán prsteňov: Prstene moci potvrdili, že v druhej sérii diváci uvidia aj známu postavičku Toma Bombadila. Jedinečný a rovnako záhadný lesný muž bol v doterajších adaptáciách, vrátane slávnej trilógie Petera Jacksona, ignorovaný, čo sa však po novom zmení.

Tom Bombadil sa s istotou objaví v druhej sérii Pán prsteňov: Prstene moci. Spoločne s potvrdením jeho postavy bola odhalená aj prvá fotografia, na ktorej Bombadil s dlhými fúzmi stojí v čarodejníckom klobúku (pravdepodobne) vo svojom domove oproti Cudzincovi, ktorým je pravdepodobne Gandalf.

Mali dôvod doposiaľ ho ignorovať

Tom Bombadil zohráva špecifickú úlohu v prvej knihe Pán prsteňov, kedy vyslobodí Froda, Sama, Smieška a Pipina, ktorí sa dostanú do zajatia v Starom hvozde. Neskôr ich znovu zachráni pred mohylovým duchom na Mohylových vrchoch. Tieto zásahy sú kľúčové pre prežitie Hobitov, napriek tomu sa postava v doterajších adaptáciách nikdy neobjavila.

Mocný lesný muž je v knižnej predlohe opisovaný ako postava s modrými očami a bradou, oblečená do žltých čižiem a modrého kabátu, s vysokým klobúkom s dlhým pierkom. Bombadil je veselý, bezstarostný a zdanlivo všemocný, keďže jeho pieseň a hlas majú magickú moc, ktorou dokáže ovládať svoje okolie a odvrátiť nebezpečenstvo.

V knihe si Bombadil s Frodovým dovolením dokonca nasadí aj Prsteň moci, ktorý však na neho nemá žiaden vplyv. Tento moment zdôrazňuje, že existujú sily a bytosti, ktoré sú mimo dosahu korupcie a pokušenia Prsteňa.

Aj napriek úlohe v prvej knihe Pána prsteňov sa Bombadil v doterajších adaptáciách nikdy neobjavil. Do príbehu ho nezahrnul ani Peter Jackson, ktorý na to mal dobrý dôvod. Samotný Tolkien totiž Bombadila označil za vedľajšiu postavu bez väčšieho významu pre príbeh. Dôvody vynechania postavy sa pre Vanity Fair ozrejmujú aj tvorcovia seriálu.

„Je tu dobrý dôvod, prečo sa neobjavil v žiadnej z predchádzajúcich adaptácií. Ide totiž antidramatickú postavu, ktorá nemá jasne stanovaný cieľ. Je iba divákom dramatických udalostí, ktoré sa okolo neho odohrávajú, sám sa ich ale z veľkej časti vôbec nezúčastňuje. V Spoločenstve prsteňa na neho postavy na chvíľu narazia, chvíľu sú spolu, Tom im predá zopár poznatkov, ktoré však nemajú zvláštny význam pre to, čo robia a kam sa chystajú. Je to bytosť dobra, je však výzvou ukázať ho v konkrétnom dramatickom spektre,“ hovorí spolutvorca seriálu J.D. Payne.

Prehliadaný Bombadil sa napriek tomu dočká svojej premiéry na obrazovke. V príbehu seriálu pravdepodobne nebude zohrávať dôležitú úlohu a zo strany tvorcov pôjde skôr o požmurknutie smerom k Tolkienovým fanúšikom.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -