Zemetrasenie v Hollywoode. Svetoznáme štúdio je na predaj, na stole je astronomická čiastka

Nenechajte si ujsť

Filmový gigant je na predaj

V Hollywoode sa schyľuje k ďalšiemu veľkému zemetraseniu. Mediálna skupina Paramount pravdepodobne čoskoro skončí v rukách jednej z konkurenčných skupín. Ešte v decembri minulého roka sme informovali o tom, že záujem o odkúpenie Paramount prejavila skupina Warner Bros. Discovery, ktorá u nás prevádzkuje streamovaciu službu HBO Max. Nakoniec to však vyzerá, že Paramount by mohol odkúpiť úplne iný hráč.

Ponuku na odkúpenie aktuálne dala na stôl filmová spoločnosť Sony Pictures v spolupráci so skupinou Apollo Global Management. Apollo sa Paramount snažil odkúpiť už na začiatku roka, Paramount bol ale proti. Teraz sa spojil s tradičným členom tzv. Big Five, päťky najväčších filmových štúdií v USA, v podobe Sony Pictures.

top gun 3
Zdroj: themoviedb.org

Dvojica dala Paramountu návrh na odkúpenie v hodnote 26 miliárd dolárov v hotovosti. Väčšinový podiel v Paramounte by získal Sony Pictures, ponuka je zatiaľ nezáväzná. Samotný Paramount sa ešte odkúpením nemôže oficiálne zaoberať, do piatku 3. mája totiž exkluzívne rokuje s ďalším záujemcom v podobe Skydance.

Ovplyvní to množstvo značiek

Zdroje však naznačujú, že časť predstavenstva Paramount je proti tomuto odkúpeniu, bude preto zaujímavé sledovať, ako skupina zareaguje na nový návrh. V súvislosti s odkúpením štúdia Paramount sa spájajú aj ďalšie veľké spoločnosti. Záujem v minulosti prejavili aj mediálni giganti ako Apple, Comcast, ale tiež Amazon a Netflix.

Nech už Paramount skončí v akýchkoľvek rukách, efekt pocítia aj diváci na Slovensku. Stane sa tak pri budúcom napredovaní veľkých filmových značiek ako Mission: Impossible, Transformers, Top Gun či Star Trek, ktoré Paramount vlastní, tak aj v podobe streamovacej služby SkyShowtime, ktorá u nás funguje práve pod hlavičkou spoločností Paramount Global a Comcast.

Pôvodný článok:

Mediálna spoločnosť Paramount, ktorá je členom tzv. Big Five, päťky najväčších filmových štúdií v USA, je skutočne na predaj. Shari Redstone, ktorá má v spoločnosti rozhodovacie právo ohľadom majetku, svoj zámer odpredať svoje miliardové impérium naznačila už pred pár dňami. Teraz sa na scéne objavil potenciálny záujemca, ktorý sa môže postarať o ďalšiu veľkú senzáciu.

Záujem o odkúpenie Paramount podľa Deadline prejavil ďalší mediálny gigant v Hollywoode – spoločnosť Warner Bros. Discovery. Šéf Warnerov David Zaslav sa mal počas tohto týždňa stretnúť s vrchným manažmentom spoločnosti Paramount Global, aby spolu diskutovali o nových možnostiach spojenia. Pár dní pred tým mal Zaslav hovoriť aj so Shari Redstone, prezidentkou miliardového korporátu National Amusement, ktorý Paramount Global vlastní.

paramount
Zdroj: Paramount

Stretnutie medzi veľkými hráčmi v Hollywoode potvrdili viaceré zdroje. Zhodujú sa však, že s veľkou pravdepodobnosťou išlo len o úvodné rozhovory a k žiadnej veľkej dohode zatiaľ dôjsť nemalo. Ak by sa nakoniec zlúčenie medzi Warner Bros. Discovery a Paramount uskutočnilo, išlo by o obrovskú senzáciu a ďalšiu veľkú fúziu v Hollywoode.

V marci 2019 došlo k spojeniu spoločností Disney a 20th Century Fox, v minulom roku sa spájali mediálni kongolomeráti Warner Bros. a Discovery, čím vznikla nová spoločnosť Warner Bros. Discovery. Netreba zabúdať ani na odkúpenie filmovej spoločnosti MGM zo strany Amazonu za 8 miliárd v marci minulého roka. Fúzie filmových spoločností sú aktuálne v kurze a je iba otázkou času, kedy niekto odkúpi aj Paramount.

nové mgm logo
MGM

Tak jednoduché to nebude

Analytici sa zhodujú, že Warner Bros. Discovery síce môže prejavovať záujem o odkúpenie, samotná fúzia by však bola problematická. Warneri totiž disponujú masívnym dlhom 44 miliárd dolárov, spoločnosť Paramount vykazuje zadlženosť 14 miliárd. K spojeniu dvoch zadlžených gigantov by sa finančné trhy mohli postaviť nepriaznivo, čo by sa mohlo podpísať na prepade akcií oboch spoločností.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -