Znepokojivá dievčina si chce iba splniť sen | Pearl RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Šimon Patkoš
Šimon Patkoš
Drahý čitateľ, volám sa Šimon, ale prezývajú ma Špatkoš. Študujem scenáristiku a popri písaní sa venujem aj perokresbe. Od nepamäti som veľkým fanúšikom Votrelca, Lovecrafta a čohokoľvek nadprirodzeného. Vkuse chodím do kina a na stole mám vždy rozčítaného nejakého toho Marquéza. A hej, 11 rokov hrám League of Legends.

Pearl RECENZIA – Mia Goth a Ti West sú späť! Ich predošlý film X si získal priazeň fanúšikov i kritikov a pokračoval v šnúre kvalitných hororov od štúdia A24. Či už svojím retro spracovaním, alebo sebavedomým hraním sa s hororovými trópmi a atraktívne perverzným podtónom, X bol veľmi slušným projektom, ktorým si West získal našu pozornosť.

Pearl je prequelom na X. Zoschnutý manželský pár sa preukázal, že ešte nie je na zahodenie. V zlovestnej starene sa znova prebudili chúťky a my sme sa s postavami zoznámili s jej pravou tvárou. Úchylná, vraždiaca a nad svojou stratenou mladosťou lamentujúca starena. Jej meno bolo Pearl.

pearl
Zdroj: substreammagazine.com

Pearl RECENZIA

Pearl je mladá dievčina, ktorá žije na farme so svojimi rodičmi. Jej matka je typicky diktátorská, sveta obávajúca sa mater a jej otec je prišpendlený na invalidný vozík. Pearl sa musí starať o chromého otca, ale aj o farmu, kde vládne svojimi vidlami. Do mesta chodí po otcove lieky a popritom sa sem tam zastavuje v kine. Tam sleduje filmy s tancujúcimi dievčinami a v hlave jej vzniká jeden veľký sen.

Chce byť filmovou hviezdou. Nedostatok lásky a matkina diktatúra zanechali na Pearl svoje stopy a tu sa zoznamujeme s jej temnou a zároveň aj smutnou stránkou. Má pocit, že ju nikto nemiluje a urobí všetko pre to, aby pocítila lásku. Je ale jasné, že niektoré jej pohnútky sa jej postavia do cesty.

pearl
Zdroj: behindthescreen.uk

Či už je to kŕmenie domestikovaného krokodíla domácimi zvieratami, alebo dychtivé „jazdenie“ na strašiakovi, je evidentné, že Pearl má nejaké problémy. K tomu ešte pridajme matkinu výsostne negatívnu mienku o Pearl, ktorá si myslí, že jej manžel Howard sa nikdy nevráti z vojny a máme tu recept na poriadnu katastrofu.

Retro ladenie stále funguje, avšak trocha inak

X bolo zasadené do roku 1979 a jeho vizuálna stránka slušne imitovala sedemdesiate roky. Dej filmu Pearl je na druhej strane zasadený do roku 1918 – prvá svetová vojna. Toto obdobie sa vyznačovalo nemým filmom, no Pearl ide skôr cestou technicoloru, ktorý nastúpil v roku 1932. Pearl je preto farebne presýtený a pôsobí ako rozprávka.

pearl
Zdroj: imdb.com

Funguje to, pretože mladá Pearl má jeden veľký sen, pod ktorým vrie zlo. Je to tematicky volený vizuál, odkazujúci na perverznosť skrytú pod dievčenskou „pohádkou“. Naskytá sa tu ale debata, keďže sa Pearl odohráva počas prvej svetovej vojny, či by nebolo lepšie zvoliť čiernobiely, až expresionisticky ladený formát. Bol by to úplne iný film, avšak kráčajúci v podobných, historicky príslušných stopách ako X.

Dámske psycho

Nonstop sledujeme dievčinu so snom, ktorý slúži ako jej jediná šanca na únik z farmy, kde prehnila do svojej podoby. Každú jednu scénu trávime s ňou a Westovi sa darí vytvoriť dostatok empatie na to, aby sme s ňou súcitili aj vo chvíľach, keď sa mení na démona. Všetky ostatné postavy sú nástrojmi k jej prerodu. Či už jej rodičia, jediná kamarátka, jej nový priateľ, alebo neprítomný Howard, jej manžel. Všetci si prejdú skúškou, ktorá odhalí, či Pearl skutočne milujú.

pearl
Zdroj: www.polygon.com

Je tu dokonca prítomný aj krokodíl z filmu X. Očakával som od Pearl podobný, no trocha veľkolepejší film ako X, avšak výsledok je úplne rozdielny, no veľkosťou podobný film. Počet postáv je podobný, konflikt je taktiež medziľudský a väčšina deja sa odohráva na tej istej farme. K záveru sa podobne ako v X dostávame do prostredia poriadneho slasher hororu, no prvotný zámer je aj tak charakterová štúdia mladej Pearl.

Božská Mia Goth

Mia Goth si v predošlom filme zahrala dve úlohy. Najprv som si myslel, že Pearl nebude film o úchylnej starene, ale o druhej verzii ostýchavej, no snami naplnenej herečky Maxine z filmu X. Nie je tomu tak a Mia Goth tu hrá postavu, ktorá predstavuje zjednotenie týchto dvoch postáv – mladú, snom posadnutú a úchylnú mladú slečnu.

pearl
Zdroj: us.knews.media

Film je celý vystavaný okolo nej a tak dostáva Goth dostatok priestoru, aby predviedla, čo v nej je a bože môj, tak sa aj stalo. Za posledné roky sa filmov o antihrdinoch rodí stále viac a viac a môžem povedať, že Pearl si medzi nimi vydobyla svoje miesto. Film úspešne balancuje medzi tragédiou, hororom a štylizovaným podaním tak, aby v záverečných titulkoch zanechal v divákovi dostatok rozporuplných emócií, aby sa tešil na pokračovanie.

Pearl RECENZIA – Zhrnutie

Čo sa dá povedať, sám Martin Scorsese vychválil Pearl do nebies. Treba ale priznať, že to nie je film pre každého. Už X bol dosť netradičný, no Pearl ide o stupeň vyššie. Rozprávková štylizácia, charakterová štúdia v žánri hororu a tragický príbeh jednej perverznej dievčiny. Tretí diel s názvom MaXXXine sa už pripravuje a ja sa neviem dočkať.

Je ťažké hodnotiť film, ktorý úspešne búra žánrové konvencie, no na druhej strane mi neostáva nič iné, než sa mladej Goth a Westovi pokloniť za to, že si idú za svojou veľmi originálnou víziou. Preto dávam filmu Pearl hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -