Philadelphia čelí kybernetickému útoku! Dokáže to prežiť?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Philadelphia čelí kybernetickému útoku! Od 21. mája zastupiteľstvo mesta Philadelphia, ktoré sa nachádza v americkom štáte Pensylvánia, bojovalo proti rozsiahlemu hackerskému útoku.

Tento útok zastavil prácu úradných pracovníkov a znefunkčnil právny systém tohto mesta. So samotnou informáciou prišiel americký denník The Verge, ktorý informuje verejnosť, že všetko je v štádiu riešenia, pričom hackerský útok od doposiaľ nezistenej skupiny pravdepodobne pochádzal z Malwaru. Do počítačového systému ho údajne stiahol jeden zo zamestnancov úradov, ktoré priliehajú pod správu mesta.

hack monitor
Zdroj: upi.com

Philadelphia čelí kybernetickému útoku

Ku samotnej situácii sa vyjadrila advokátka občianskoprávnej pomoci Rachel Gallegos, ktorá ako prvá zistila, že sa deje niečo zvláštne:

„Myslela som si, že sa to deje iba na mojom počítači. Nemohla som sa dostať do súborov ani dôležitých dokumentov.“

Po zistení závažnosti situácie sa mestské zastupiteľstvo rozhodlo ochromiť rozsiahle spektrum úradných zložiek. Celá situácia sa najviac dotkla progresu pri pozemkových právnych skutočnostiach, pričom súbory, ktoré spadajú pod túto kategóriu, boli napadnuté najviac.

Philadelphia mesto
Zdroj: wistar.org

Organizovaná skupina?

Hackerské útoky nie sú v USA žiadnou novinkou. Útok na zastupiteľstvo Philadelphie prišiel pár dní po tom, ako americký Baltimore prežil podobný útok, ktorý znefunkčnil všetky úradné e-maily a taktiež systém, cez ktorý platia obyvatelia svoje mesačné inkasá.

Tým pádom sa vynará nová otázka, ktorá sa snaží zistiť, či za obidvoma útokmi stojí ta istá skupina. Priebeh útokov a napáchaná škoda sú totiž v oboch prípadoch skoro identické. Podľa dostupných informácii bol pri útokoch v Baltimore taktiež využívaný program, ktorý spadá pod materské rúško americkej NSA, tým pádom sa mesto nemal ako brániť.

hack kyber ochrana vírus
Zdroj: csoonline.com

V prípade útoku na americké mesto Baltimore sa skupina vyhrážala, že vymažú všetky dôležité súbory, ak im nebude poslaná čiastka 70 000 amerických dolároch. Mesto na túto požiadavku nereagovalo a útok sa im podarilo odraziť do dvoch dní. Z následkov, ktoré ale mali oba útoky, sa mestá budú spamätávať ešte dlho a preto treba veriť, že ich progres bude rýchlejší, než si široká verejnosť myslí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Myslíte si, že kybernetické hackerské útoky sú čoraz väčším problémom a úrady by s nimi mali usilovnejšie bojovať?

Zdroj: theverge.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -