Doplavili sa piráti za úspechom, alebo sa táto pirátska sága stala obyčajným stereotypom? | Piráti Karibiku: Salazarova pomsta (recenzia)

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Začalo to kliatbou čiernej perly, našli sme truhlicu mŕtveho muža, zavítali sme na samotný koniec sveta a preplavili sme sa v neznámych vodách. Nestačilo vám to? Ak nie, tak by som vás poprosil aby ste si nastúpili. Dnes budem vašim kapitánom a spoločne s Jackom sa vydáme na dobrodružstvo mimo náš horizont. Ale dávajte si pozor, moria už nie sú tým, čo bývali. Preto by som všetkým odporučil ostať nohami pevne na zemi. Stále si trúfate? Zdvíhame kotvy a napíname plachty. V podpalubí na vás už čaká fľaša rumu a pár neškodných podnapitých pirátov. Varoval som vás, Piráti Karibiku: Salazarova pomsta.

Piráti Karibiku 5 recenzia

Kde sa zvali, tu sa zvali, k posádke sa pridávajú nové tváre. Mladík Henry, ktorý sa už od prvého momentu stáva dôležitou súčasťou dobrodružstva. Ale ani on to nezvláda na výbornú a miestami sa jeho herecký výkon stáva nekvalitným alkoholom. Ten by vám bez poriadneho glgu brzdy určite nechutil. A presne takouto brzdou sa stáva pôvabná Carina, ktorú keď s Henrym poriadne premiešate, zistíte, že takáto kombinácia je naozaj prijateľná aj pre tvrdého „alkoholika“. No určite nie tvrdšieho ako je samotná pirátska legenda, kapitán Jack Sparrow, s ktorým sa končí dlhých 6 rokov abstinencie. Ten do celého kolotoča nastúpi pravdepodobne najlepším možným spôsobom. Nestarnúca krása plná charizmy, bez ktorej by sa more stalo len tichým zákutím bez zmyslu života.

Na zdravie! Alebo skôr „začni utekať“?; zdroj: technobufallo.com

Ideálny recept na zaujímavý akčný príbeh

Posádku by sme teda mali, ale kam sa s ňou vydáme? Nakoľko sa nachádzame už v piatom pokračovaní, stále je čo objavovať. Nájsť bájny Poseidonov trojzubec so sebou prináša obrovské riziko, na ktorého konci sa naši hrdinovia pokúsia očistiť pirátsky svet od všetkej kliatby. Do cesty sa im však postaví kapitán Salazar, ktorého zaslepenosť po pomste celému deju dodáva tu poriadnu dávku napätia. Miestami sa z jeho španielskeho prízvuku budete chcieť odstreliť, ale po krátkom čase sa nad tým budete len usmievať. No teraz veľký pozor. Ani Jack, ani Salazar, ani nikto iný by to nezvládol bez jedného dôležitého článku. Svoj priestor dostal aj Barbossa, ktorý nám ukazuje svoju odvrátenú tvár a budete sa mať načo pozerať. 

Veľmi by ma zaujímalo, ako to vyzeralo pri písaní scenára. Predstavujem si to ako malú soľničku, ktorou sa chystám vylepšiť dané „jedlo„, v tomto prípade samotný film. Zrazu len nadávka a celá soľ vysypaná v tanieri. Ako keby sa im stalo to isté a do jedného filmu vysypali všetky postavy, ktoré sme kedy mohli vidieť. Samozrejme vďaka bohu bez Penelope Cruz a ostatnej nepodstatnej posádky z predošlého filmu… Ak to bol zámer, skláňam poklonu. Mali sme totižto možnosť vidieť obrovský počet konfliktov, vzťahov, zápletiek a samozrejme námorných bitiek. Jednoducho v tomto to tvorcovia naozaj vystihli a ich „presolené more“ ustalo všetky prekážky. Síce sa možno miestami budete nudiť dlhými a nudnými dialógmi, nevzdávajte to. Ak ste fanúšikmi celej série, spokojnosť vás neobíde.

„Find Jack Sparrow for me and relay a message, from Captain Salazar. Tell him: death will come straight for him. Will you say that to him, please?“

nový piráti z karibiku
Príbeh rozvíjajú nové a veľmi zaujímavé postavy, ktoré nadväzujú na minulosť; Zdroj: screenrant.com

Piráti, opití piráti a piráti s opicou

Pretože ak sa raz vydáte na dobrodružstvo s Jackom, iná cesta vás nečaká. Môžete si hovoriť, čo chcete, oficiálne sa stávate pirátom. A ako to zvládli tí naši? Ako som už vyššie spomínal, mladiství Brenton Thwaites (Henry) a Kaya Scodelario (Carina) spoločne ovládli filmové plátno a ich príbeh sa pravdepodobne rozvinie už v roku 2018. Johnny Depp je ostrieľanou klasikou a aj do pätice nás dokáže stále baviť. Vtipné momenty tomu naozaj nechýbajú a vtipy, ktoré tento pirát vydáva zo svojich úst stoja za všetko zlaté mince. Svoje miesto úspešne prebral aj Javier Bardem (Salazar), ktorý sa pre mňa stáva tým najkvalitnejším záporným hrdinom v tomto skazenom pirátskom svete. Konkurovať mu môže Geoffrey Rush, ktorý neprestane prekvapovať až do poslednej sekundy filmu. Potešil aj návrat Orlanda Blooma a Keiray Knightley. Samozrejme tých postáv tam bolo naozaj neúrekom a každá jedna pri najmenšom očarila, tak ako opica (teraz myslím to zákerné malé stvorenie), ktorá si tiež z filmu odniesla svoj podiel. 

Geoffrey Rush, ktorý predviedol nezabudnuteľný herecký výkon!; zdroj: movieweb.com

Vizuálne efekty, kvalitná hudba a všetko ostatné 

Veľa z vás si určite myslí, že bez famózneho Hansa Zimmera to nie je ono. Priznať sa mu musí, že práve on stvoril všetky tie skladby, ale Geoff Zanelli prezval jeho žezlo úspešne. Dalo sa to počúvať a s kľudom Angličana sa do niektorých momentov jednoducho musíte vžiť. Pomáhajú vám k tomu aj vizuálne efekty, od ktorých sa viac než úspech neočakával. Predsa len, ak máte rozpočet na 400 miliónov, nemáte inú možnosť. Taktiež bola zvládnutý „flashback“ do minulosti, v ktorej sa ukázal mladý Jack Sparrow. CGI technika zafungovala a omladenie Johnnyho Deppa si môže pripísať do denníka fajočku. Našťastie sa nikto nepoddal vábivej vôni rumu a kameramani, strihači a ostatní z produkcie to dokázali a úspešne zakotvili svoju loď v prístave s názvom úspech. Možno to preháňam, ale naozaj to bolo miestami až príliš dokonalé. Sám som sa tomu čudoval, ale oproti ostatným filmom sa teraz Disney sústredilo skôr na jednoduchosť. Srdečne im blahoželám, konečne to pochopili a viac ako 250 členný tím sa naozaj pochlapil.

Pirátsky humor? Áno prosím…

Viete, ono je ľahké napísať aké to bolo ú-ž-a-s-n-é. Ale za čo všetko sa skrýva za týmto slovom? Úbohosť, pretože zarábať milióny sa oplatí. Žvásty, ktoré nedávajú zmysel. Adrenalín, ktorý vás namotá a nakoniec vám napľuje do tváre. Alkohol, ktorý veľmi rád spomínam a nemá s tým nič spoločné. Smrť, ktorú si budete želať. Nič, pretože práve to dostanete. A nakoniec é, na ktoré netuším, čo napísať. Jednoducho Úžasné. Prečo by som do toho nasilu tlačil. Keď to proste nejde, tak to nejde. Ako keď sa niekam ponáhľate a sadnete si na záchod. Ide to? Nie, bezvýznamne sedíte a plačete. Takto som sa cítil pri niektorých momentoch vo filme.

Tvorcovia si po druhom pokračovaní postavili obrovský múr, do ktorého narážajú hlavou už pár rokov. A oni chystajú pokračovanie? Na ktoré aj tak pôjdem, lebo som ovca a nasledujem stádo? Áno! Mozog ma pravdepodobne opustil, ale posledný šiesty diel tejto pirátskej ságy musím vidieť! Avšak najhoršie je sa prizerať po kine na tie vlhké pásy ako po slimákoch, ktoré za sebou necháva nežná časť publika. Ale prečo? Kvôli Henrymu? Nie to určite nie. Ten je určite buzerant (toto nie je nadávka!), len o tom ešte nevie. Film so sebou nesie záhady, ktoré rozlúštite až na konci filmu. Veľa šťastia.   

Nie každá cesta za pomstou sa vypláca…; zdroj: denofgeek.com

Záverečná, vystupovať! 

Celé by som to zhrnul asi tak, že to bol určite najlepší diel série. Takže ak idete do kín s očakávaním, tak vám to vôbec neublíži. Už trailer vás kvalitne navnadí na nové dobrodružstvo, ktoré sa v kine určite vidieť oplatí. Švédske duo Joachim Rønning a Espen Sandberg vybudovali novú základňu. Ako keby sa rozhodli zahodiť za hlavu všetok zbytočný humor pritlačili na omnoho viac dobrodružnú atmosféru. Darí sa im to a obohacujú film o prvky, ktoré sme ešte nemali možnosť vidieť. Rozprávka sa zmenila na akčný film. Konečne! A hlavne vďaka tomu dávam filmu 7 smradľavých pirátov z desiatich.

Zopár negatív a zakotvenie

Bod dole za dojímavý koniec, pri ktorom si nachystajte aspoň jednu vreckovku. Prišiel som sa totižto baviť, nie smútiť. Druhý bod dole za potitulkovú scénku, ktorá mi ušla, lebo som nebol predom varovaný. Takže upozornenie! Neodchádzať z kina po ukončení! Na úplnom konci váš ešte totižto čaká milé prekvapenie, ktorá utlmí vaše myšlienky o čom by mohlo byť pokračovanie a rovno vám to povie. Posledný bod dole za moju hlúposť, pretože som si vybral asi to najhoršie kino na svete. Ďakujem Mlyny Cinemas, Nitra (sála č.3) za neskutočne „kvalitný“ zvuk, ktorý šušťal a praskal pri každom pohybe postáv vo filme. Cením si to a určite sa vidíme aj nabudúce… har har… 

To by bolo pre dnešok všetko a poprosím, aby ste vypustili kotvy a opustili loď. Dnešné pirátske dobrodružstvo je u konca a moria sa konečne stáli bezpečným miestom. Takže nie je prečo váhať a určite sa vydajte aj vy na „plavbu“ do vášho kina. Ale dávajte si pozor a neutopte sa! Pretože už budúci rok by sa k nám mal dostať posledný kúsok z dielne Disney tohto pirátskeho univerza. Do tej doby si pamätajte, že vykrádať banky, opíjať sa a spávať so zadanými ženami sa oplatí len vo filmoch. Nemám pravdu Jack? Vidíme sa nabudúce.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Piaty diel kultovej pirátskej filmovej série dopadol vcelku veľmi dobre, no najlepšiu prvú a druhú časť nedokázal prekonať. Občasne dokonalé spracovanie, humor a skvelé herecké výkony spolu s príbehom však tvoria film, ktorý by ste ako divák nemali vymeškať.Doplavili sa piráti za úspechom, alebo sa táto pirátska sága stala obyčajným stereotypom? | Piráti Karibiku: Salazarova pomsta (recenzia)