Platený Google. Internetový vyhľadávač dostane brutálne vylepšenie, nebude zadarmo

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Google chystá spoplatnený AI internetový vyhľadávač

Odkedy Google pred vyše 2 dekádami spustil svoj internetový vyhľadávač sa z tejto spoločnosti stal jeden z technologických gigantov sveta, ktorí diktujú ďalšie smerovanie online služieb. Dnes je Google najpoužívanejší vyhľadávač informácií na internete. Na trhu dominuje s až 91 % podielom vo vyhľadávaniach (StatCounter), pričom jeden z primárnych dôvodov jeho obľuby je fakt, že je zadarmo. To sa však podľa správy Financial Times môže v budúcnosti zmeniť.

Spoplatnený Google môže mať na svedomí umelá inteligencia. Firma vyvíja svoj vlastný AI model s názvom Gemini, ktorý patrí medzi najpokročilejšie voľne dostupné AI nástroje. Je pritom dostupný online zadarmo.

Tento veľký jazykový model (koncept, ktorý preslávil najmä ChatGPT od OpenAI) dokáže inteligentne pracovať s poskytnutým textom. Nerobí mu problém preklad, sumarizácia či formátovanie slovíčok, navyše taktiež dokáže generovať vlastné texty. Využíva pritom databázu svojich znalostí.

Google už však nejaký čas experimentuje aj s napojením AI modelu na online svet. Prvým pokusom bol Bard, inteligentný internetový vyhľadávač, ktorý pre hľadanie relevantných výsledkov používal umelú inteligenciu.

google gemini
Zdroj: Microsoft, Gemini

Gemini je už teraz integrovaný do služieb Googlu

O krok ďalej chce firma zájsť po vyvinutí výkonného modelu Gemini. Ten je už teraz dostupný v nástrojoch ako Gmail, Dokumenty Google a iných službách prostredníctvom predplatného Google One AI Premium. Členstvo zahŕňa rozšírené 2 TB úložisko v Google Drive a vo vlastných službách Google poskytuje prístup ku výkonnejšiemu modelu Gemini Ultra.

Gemini môžete v jednotlivých službách Google používať napríklad na „písanie, dizajnovanie, usporiadanie položiek, zrýchlenie pracovných postupov, dynamickejšie stretnutia,“ uvádza spoločnosť na oficiálnej stránke. Služba prišla s bezplatnou 2-mesačnou skúšobnou dobou, následne je cena 21,99 eura mesačne. Tieto výhody a vylepšenia však v žiadnom ohľade nemenia správanie samotného internetového vyhľadávača Google. To by sa však mohlo čoskoro zmeniť.

Ako informuje Financial Times, Google už od mája 2023 testuje AI-generované výsledky vyhľadávania. Verejnosti ich však zatiaľ nesprístupnili, najmä kvôli zvýšenej záťaži na servery spoločnosti.

Zapojenie Gemini do vyhľadávača nebude zadarmo

Použitie umelej inteligencie je výpočtovo náročné a ak by ju odrazu začali využívať miliardy ľudí, technologicky by to Google jednoducho nezvládol. Nehovoriac o tom, že by im astronomicky narástli náklady na prevádzku. Dáva teda zmysel, že potenciálny AI internetový vyhľadávač bude istou formou spoplatnený.

google logo
Zdroj: Wikimedia / Google

Jednou z možností je, že bude figurovať ako jeden z benefitov vyššie spomínanej služby Gemini Advanced. Je tu však aj alternatíva, že pôjde o nezávislú službu, pravdepodobne s nižším mesačným poplatkom.

Rozšírenie takéhoto modelu by mohli priniesť veľké zmeny v aktuálnom fungovaní internetu. Používateľ by sa zobrazením AI výsledkov vyhľadávania v podstate vyhol potrebe navštevovať vyhľadané webstránky. Bol by tým ovplyvnený v podstate celý model inzercie na internete, čo by ale Googlu prekážať nemalo – keďže náhradou za klasický podiel za zobrazovanie reklám AdSense na partnerských weboch by preňho bolo priame predplatné.

Dobrou správou pre bežného používateľa však je, že obyčajný internetový vyhľadávač Google bude aj naďalej zadarmo. Keď sa firma rozhodne vydať spoplatnené AI funkcie (a je to len otázkou času), nepôjde o náhradu aktuálneho modelu, ale len dodatočnú, voliteľnú službu.

Sme zvedaví, akým spôsobom firma v budúcnosti implementuje umelú inteligenciu do svojho vyhľadávača. Bude to „odomknuteľná“ funkcia priamo na www.google.com? Alebo spoločnosť vytvorí úplne nový AI vyhľadávač? Napíšte nám do komentárov, čo si myslíte.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -