Platený YouTube a ešte k tomu aj s reklamami. Zvažujú novinku, ktorá vás nahnevá

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Veľká skupina používateľov sa naštve

YouTube Premium Lite bol skvelá voľba pre používateľov, ktorí chceli sledovať videá bez reklám, no ostatné funkcie YouTube Premium ich nezaujímali. Sú tom už vyše 2 roky, čo Google v Škandinávii, Belgicku, Luxembursku a Holandsku zaviedol lacnejšiu alternatívu predplatného za lepší zážitok zo sledovania videí. Dňa 25. októbra 2023 však v týchto krajinách končí. No ako uvádza portál Computer Base, definitívny koniec YouTube Premium Lite to nie je a možno raz dorazí aj na Slovensko.

Platený YouTube s reklamami

The Verge informoval o konci „ľahšej“ verzie YouTube Premium. Tú za 6,99 € mesačne využívalo mnoho používateľov, pre ktorých šlo o skvelú alternatívu. Lite ponúkol možnosť sledovať všetky videá na platforme celkom bez reklám. Nemal však dodatočné výhody.

youtube bez reklam
Zdroj: YouTube

Klasický Premium má v týchto krajinách vyššiu cenu (11,99 € mesačne), no okrem zážitku sledovania bez reklám ponúka aj ďalšie funkcie. Napríklad sťahovanie videí či prehrávanie na pozadí. Nie každý ich však využíval, a preto mnoho používateľov prešlo na Premium Lite, ktorý odstránil reklamy za menej peňazí.

Správa o konci YouTube Premium Lite mnohých zamrzela, pretože sa museli rozhodnúť medzi dvoma možnosťami: buď sa vrátia ku sledovaniu videí s reklamami, alebo začnú platiť viac za klasický Premium.

„Aj keď rozumieme, že tieto správy vás mohli sklamať, aj naďalej budeme pracovať na rôznych verziách Premium Lite, v ktorých zohľadníme spätnú väzbu od používateľov, tvorcov a partnerov,“

uviedol Google v e-mailovom oznámení o konci YouTube Premium Lite.

Nová nádej, avšak s háčikom

Teraz však prichádzajú správy z Európy a Thajska o tom, že Lite verzia predplatného je späť. Konkrétne v Nemecku je cena nového Premium Lite ešte nižšia ako v Škandinávii, a to 5,99 € mesačne. Klasické Premium u nich stojí 11,99 € mesačne.

No a v čom spočíva ona „spätná väzba“, ktorú mal Google zohľadniť v novom predplatnom? Konkrétne názory používateľov, ktoré technologického giganta ovplyvnili nepoznáme, výsledok je však taký, že s Premium Lite už YouTube nie je úplne bez reklám. Aj pri platení predplatného sa zobrazujú na webstránke či v aplikácii medzi videami a reklamné bloky prerušujú aj hudobné videoklipy. Reklamy však celkom zmiznú z bežných videí.

Podľa Google „je možné väčšinu videí sledovať bez reklamných prestávok,“ čo ocenia najmä tí, ktorým nevadia bežné bannerové reklamy, ktoré sa zobrazujú po stranách okolo videa. Takíto používatelia sa zbavia otravných nepreskočiteľných spotov a ak nepotrebujú zvyšné funkcie YouTube Premium, tak ušetria 50 % peňazí.

youtube premium
Zdroj: YouTube

Dorazí aj na Slovensko?

Podľa Google je YouTube Premium Lite „momentálne k dispozícii len pre určitých používateľov, ale dostupnosť sa v budúcnosti rozšíri.“ Presvedčiť sa o tom môžete na oficiálnej stránke.

Výhody a ceny Premium Lite sa môžu líšiť v závislosti od krajiny, no v prípade, že sa na Slovensku dočkáme rovnakého cenového zvýhodnenia, mohlo by u nás stáť zhruba do 4 € mesačne. Klasické YouTube Premium tu stojí 7,19 € / mesiac. Zatiaľ nie je známe, kedy a či vôbec ku nám Lite služba dorazí.

Nás teda zaujíma, či využívate prémiové predplatné a či by ste siahli po Lite verzii, keby vám to malo ušetriť 3 € mesačne. Alebo nedáte dopustiť na ostatné funkcie YouTube Premium? Napíšte nám do komentárov.

Zdroj: computerbase.de, theverge.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -