REKLAMA

Počet divákov slovenských filmov za rok 2017 poriadne stúpol!

Všetci dobre vieme, že v minulosti boli slovenské filmy väčšinou sklamaním a nepriniesli to, čo diváci očakávali. Posledné roky nám však slovenskí filmári ukazujú pravý opak a nové informácie dokonca odhaľujú, že Slováci si začínajú slovenské filmy naozaj obľubovať. Vyzerá to tak, že režisérom sa konečne podarilo nájsť spôsob, ako zaujať divákov a dokazuje to aj zvýšená návštevnosť kín. V roku 2017 si totižto slovenské filmy pozrelo dokopy až ohromných 1,5 milióna divákov. Ľudia tak začínajú byť očividne zvedaví na diela slovenských tvorcov.

Kancelária Creative Europe Desk Slovakia (CEDS), prináša aj tento rok každoročnú správu o stave slovenskej audiovízie. Tentokrát je to správa za minulý rok 2017 a obsahuje komplexný prehľad, ktorý je zoradený do 16 kapitol. Nájdeme medzi nimi témy ako filmové školstvo a produkciu, ale taktiež aj Audiovizuálny a Literárny Fond. Výnimkou nie sú ani kino a videodistribúcia, domáce či zahraničné festivaly, prehliadky a ocenenia, ktoré sa podarili získať slovenským filmom a ich tvorcom.

REKLAMA

Tomáš Maštalír vo filme Čiara | Zdroj: youtube.com
Vedúci kancelárie CEDS, Vladimír Štric prezradil, že 65-stranovú správu, ktorú zostavil Miroslav Ulman, prináša z mnohých hľadísk veľké pozitíva pre slovenskú kinematografiu. Na naše domáce filmy totiž do kín zavítal masívny nárast divákov. Rok 2017 nám priniesol krásny vzostup návštevnosti, a to až o úžasných 18,1%. Slovenské filmy si tak dokopy pozrelo až 6 692 871 divákov. Celková suma vstupeniek, za ktoré diváci zaplatili činí 34 513 049 €, čo je najväčšia suma, ktorú kedy Slovensko zažilo. Zároveň však vzrástla aj priemerná návštevnosť slovenských kín, a to až o 15,7% – z 30,3 na 34,9 diváka. Prekvapili takisto aj predstavenia, ktorých bolo za rok 2017 až neuveriteľných 191 773.

“Najväčšie prekvapenie je úspešnosť slovenských filmov v rebríčku návštevnosti. Videlo ich takmer 1,5 milióna divákov, čo je rekordný unikát. Dôvodom toho je, že naši filmári začali robiť filmy zaujímavé pre slovenských divákov. Tiež stúpa podpora Audiovizuálneho fondu, výborne sa pričinila televízia RTVS. Distribútori a producenti pochopili, že pre úspech je potrebná masívna mediálna podpora filmov,” povedal Štric

Piata loď | Zdroj: yotube.com

Skvelé nárasty v slovenskej kinematografii

Za rok 2017 sa podarilo vytvoriť až 27 celovečerných slovenských filmov. Skvelou správou je aj to, že oproti minulosti sa im vo veľkom množstve podarilo dostať na významné medzinárodné festivaly. Čo sa týka ocenení, najviac získali filmy Čiara, Piata loď, Špina a Cez kosti mŕtvych.

Špina | Zdroj: bfilm.sk

Vlani sme mali šancu vidieť na Slovensku slovenské filmy v 152 prevádzkach kín, ponúkajúc dokopy až 249 premietacích plátien. Rok predtým to boli o čosi nižšie čísla, presnejšie bolo k dispozícii 145 kín a 241 plátien. Hoci sa nejedná o príliš veľkú zmenu oproti roku predtým, stále to môžeme považovať za pomerne skvelý posun vpred.

Mohli sme sa pýšiť s 59 filmovými klubmi, ktorých členov bolo dokopy až 5390 členov, čo je na slovenské pomery naozaj pekné číslo. Na Slovensku študovalo ku 31. 10. 2017 na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMÚ) v Bratislave dokopy 256 študentov, z toho osem bolo zahraničných. Štúdium úspešne absolvovalo v školskom roku 2016/17 100 študentov.

Jedná sa o naozaj skvelý pokrok v slovenskej kinematografii a veríme, že sa bude týmto smerom uberať aj naďalej. V roku 2018 nás opäť čaká poriadna dávka slovenských filmov, a to napríklad Tlmočník, Dôverný nepriateľ či Backstage.

Čo si myslíte o náraste vy? Myslíte si, že tento rok prinesie ešte krajšie čísla? Napíšte nám vaše názory do komentárov!